S skupno promocijo želijo vinarji, povezani v Združenje vinorodna Štajerska, tudi ta konec naše države bolj izpostaviti, poudariti vrhunskost vin in ne nazadnje sem pritegniti več obiskovalcev. Pred nekaj dnevi so ponovno, kakor že lani, gostili domačo javnost in novinarje, zlasti pišoče, ki so specializirani za pisanje o vinu, da bodo ponesli dober glas v svet. Prvi dan se je čez dvajset vinarjev predstavljajo v Minoritskem samostanu na Ptuju. "S povezovanjem ne le vinarjev, ampak tudi s ponudniki prenočitev, gostinci, turističnimi delavci nasploh dajemo regiji dodatno zanimivost, da bodo turisti zavili še proti Štajerski, ne le na Bled, v Ljubljano in na Primorsko," je povedal Matjaž Frešer, s soprogo Andrejo že sedma generacija Frešerjevih, ki na gričih Ritoznoja vodi (vinogradniško) kmetijo.
Vinorodni okoliš Štajerska Slovenija ima bogato zgodovino
"Eno leto še ni dolgo obdobje, da bi bili učinki povezovanja veliki, vsekakor pa so začetki obetavni. Energija je dobra, začeli smo sporočati, da obstajamo na slovenskem trgu, da delamo dobra vina. Tudi zaradi podnebnega pregrevanja so naša vina sortna, sveža, sadna," je še dodal Frešer. Vinorodni okoliš Štajerska Slovenija ima bogato zgodovino, dolgoletno tradicijo, izjemne danosti za pridelavo vin ter številne zanimivosti in posebnosti, ki jih širša javnost ne pozna najbolje, pravi tudi predsednik združenja Božidar Grabovac, poznavalec vin, eden od treh partnerjev, prijateljev, ki so združili vinograde v vinsko klet Verus v Ormožu. Vsak od 28 vinarjev v Združenju vinorodna Štajerska torej gradi svojo zgodbo, obenem pa predstavlja regijo. "Ponosni smo na vse podokoliše in znamenitosti, kot so obroki Pohorja, haloški vinogradi, jeruzalemske terase, na zibelko pridelave penin v Radgoni, tukaj imamo najstarejšo trto na svetu, srce med vinogradi, najstarejše mesto, najstarejše vino," posebnosti Štajerske naniza Grabovac.
Povezani prebujajo regijo kot vinsko destinacijo
Sauvignon je bil tokrat v središču dogodka, na posebni mojstrski delavnici je njegove specifike in razlike med posameznimi vini predstavljal priznani slovenski vinski strokovnjak Robert Gorjak. "Večkrat sem že bila tukaj, na Štajerskem, a ne tolikokrat, kot bi sicer želela. Nisem še vsega pokusila, vina so osnovna, so pa med njimi tudi vrhunska," je na Ptuju povedala Avstrijka Luzia Schrampf, velika poznavalka vin, avtorica številnih knjig o vinih, predavateljica na akademijah v Avstriji in Italiji. "Zelo dobro so pokazali, kaj regija lahko ponudi in kaj lahko počneš tukaj. Nekatere poznam že od prej in vesela sem napredka, pozna se, da so marsikje vajeti v roke vzeli mladi," je še dodala.
Kako se vino poveže z vrhunsko kulinariko
V Združenju vinorodna Štajerska pričakujejo, da se jim pridruži še kak vinar. "Sicer smo že zmeraj na začetku poti, vzpostavljamo osnovne zadeve. Sedaj ob svojem siceršnjem delu v vinogradu, nato v kleti, na prodajnih dogodkih, sejmih po Evropi in svetu, za združenje delamo volontersko, sčasoma pa najbrž to ne bo več zadostovalo. Je pa pomembno, da smo se uskladili pri ciljih, se dogovorili o deležih participacije," je še dejal predsednik združenja.
Štajerska bo toliko dobra, kot bodo partnerji
Združenje vinorodna Štajerska je tudi partner nedavno ustanovljene turistične destinacije Štajerska, ki se je oblikovala pod okriljem Regionalne razvojne agencije Podravje. Direktor agencije Uroš Rozman je povedal, da bodo sodelovanje v nadaljevanju ponudili še drugim ponudnikom kulinarike, prenočitev: "Vsak kamenček v mozaiku bo dobrodošel za nadaljnjo gradnjo skupne turistične destinacije. Sedaj moramo najprej urediti spletno stran, nato jo nadgraditi z zgodbami, urediti tudi rezervacijski sistem." Tudi nova nacionalna turistična strategija predvideva oblikovanje regijskih destinacij, zato si v prihodnje obetajo podporo, finance z državne ravni. Sedaj je v konzorciju 15 partnerjev, občine iz Podravja oziroma zavodi za turizem.
Povabljenim gostom so kasneje na gala večerji v Dveri Paxu pokazali, kako se vino poveže z vrhunsko kulinariko, drugi dan so jih popeljali na ogled vinskih kleti Sanctum in Meum v Ločah, za konec pa še v Gastuž, najstarejšo gostilno v Sloveniji.