Zgodovinski uspeh: "Tudi mi lahko rečemo: 'V vesolju smo'"

Helena Ponudič Helena Ponudič
03.09.2020 19:06

Raketa podjetja Arianespace je danes ob 3.51 po srednjeevropskem času v vesolje izstrelila produkt slovenskega znanja, satelita Trisat in Nemo HD.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Posnetek izstrelitve rakete Vega podjetja Arianespace s 53 sateliti iz 13 držav, med katerimi sta bila tudi slovenska satelita Nemo HD in Trisat. 
Youtube/sta

Danes ponoči ob 3.15 so po večkratnih preložitvah iz Francoske Gvajane izstrelili raketo Vega, s katero sta bila v vesolje izstreljena tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat, ki so ga v sodelovanju s podjetjem SkyLabs, d.o.o., v celoti razvili na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (FERI).
"Brez pretiravanja lahko rečemo, da je danes zgodovinski dogodek," je neposreden prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, ki že napoveduje nov satelit Trisat-R. Ta bo prav tako kot njegov predhodnik v celoti plod slovenskega znanja, obenem pa bo predstavljal inovacijo v vesoljskem inženiringu.

"Slovenija je v družbi najnaprednejših držav"

"Slovenija se je zapisala med tiste države, ki so sposobne obvladovati vrhunsko tehnologijo. Naš ponos je še toliko bolj močan, ker gre za tipično zgodbo, ki umešča in opredeljuje vlogo Univerze v Mariboru v širši družbi,” nagovori ekipo znanstvenikov in študentov, pa tudi širšo javnost rektor Kačič.

Iztok Kramberger, vodja projekta Trisat
Tadej Regent
Slovenija je v družbi najnaprednejših držav sveta. 
Tadej Regent

Novi satelit bo odpotoval desetkrat dlje

"Celotnemu svetu smo pokazali, da Slovenci zmoremo tudi to," se zahvali ekipi sodelujočih študentov, znanstvenikov in strokovnjakov vodja projekta Trisat doc. dr. Iztok Kramberger. "Večina je pričela sodelovati kot študentje, zato mi je bilo v veliko veselje opazovati njihovo znanstveno-inženirsko odraščanje. Postali so pomembni znanstveniki, inženirji in poslovneži na mednarodnem nivoju," nadaljuje Kramberger: "Po več kot desetletju smo ustvarili nekaj, kar zmorejo le redke univerze." Pove, da sta Univerza v Mariboru in SkyLabs leta 2014 podpisala pogodbo z Eso v izgradnji in utirjanju satelita Trisat. "Strokovnjake v Esi so prepričali naše znanje in inovativnost ter naše zmožnosti za ustvarjanje novih prebojnih tehnologij. Sledila so leta trdega dela," se spominja začetkov projekta Kramberger, ki napove naslednika, satelit Trisan-R, ki je že v zaključni fazi integracije, izstreljen pa naj bi bil v prvi polovici prihodnjega leta na nosilni raketi Vega-C. Kot pove Kramberger, bo novi satelit lahko odpotoval desetkrat dlje od dosedanjih dveh slovenskih satelitov. Uspešna izstrelitev bi pomenila slovenski doprinos vesoljskemu inženiringu, saj bo to prvi mali satelit na svetu v srednji zemljini orbiti. "Gre za pomembno infrastrukturo, ki tokrat ni na našem planetu, je v vesolju. Zavedati se moramo, da smo z misijo Trisat šele na začetku, a kljub temu gre za noviteto v svetovnem merilu," še pristavi vodja projekta Trisat.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta