Nepozaben dan za met diska brez našega Čeha: Svetovni rekord in druge ekstremne izboljšave

Uroš Gramc Uroš Gramc
14.04.2025 17:10

Mykolas Alekna je v ZDA prvi v zgodovini prebil mejo 75 metrov, a drugi so v vetrovni Oklahomi še bolj ponoreli.

Poslušaj
Mladi Litovec je v roku enega leta dvakrat popravil najboljšo znamko na svetu, ni pa osvojil olimpijskega zlata.
Epa

Najprej ni padel skoraj 38 let, zdaj je dvakrat v roku enega leta. V bistvu trikrat. Dvaindvajsetletni Mykolas Alekna je na mitingu v Ramoni v ZDA postal prvi metalec diska z rezultatom čez 75 metrov. Lani v tem času je za 28 centimetrov izboljšal svetovni rekord Nemca Jürgena Schulta iz leta 1986, v nedeljo pa na metalnem mitingu čez lužo svojega že v prvi seriji za 54 centimetrov (74,89 metra) in v peti za dodatnih 67 centimetrov (75,56 metra), torej skupno za 121 centimetrov. Ni dvoma, da mu je pri tem močno pomagal veter, a rekord velja. 

Vreme ni šlo na roko le Litovcu, če ta ne bi prestavil mejnika, bi ga Matthew Deny. Avstralec do letos ni zmogel prebiti magične meje 70 metrov, prvič jo je - kje drugje kot v Ramoni - prejšnjo nedeljo, tokrat pa je s 74,78 m ekstremno popravil osebni rekord in rekord Avstralije ter Oceanije. S povprečno daljavo 72,72 m v šestih metih je postavil najboljši dosežek v zgodovini. V bistvu so skoraj vsi nastopajoči - na obrobju praktično nepomembne vasice v zvezni državi Oklahoma z nič več kot petsto dušami, toda s svetovno znanim objektom za metalne atletske discipline - dobesedno ponoreli. Ob drugo- in tretjeuvrščenih na olimpijskih igrah v Parizu je Američan Sam Mattis (71,27 m) za več kot pet metrov prestavil svoj mejnik, Nemec Clemens Prüfer (71,01 m) za skoraj dva, Lawrence Okoye (70,76 m) za skoraj štiri, ob tem pa je popravil še britanski rekord. Le Jamajčan Fedrick Dacres iz finala 1 je zamudil priložnost za nekaj izjemnega. Da je kar osem atletov prebilo 70-metrsko znamko, je poskrbel še zmagovalec finala 2 Mike Sosna (70,01 m) in postavil piko na i nepozabnemu dnevu za met diska. Da pa le ne bi bilo prehudo pri srcu tistim, ki niso izkoristili optimalnih razmer, velja omeniti, da so te vladale več dni, le trije od 16 tekmovalcev v prvih dveh finalih niso osebnega mejnika prestavili v prejšnjem tednu. 

Septembra bo Kristjan Čeh v Tokiu branil srebro na svetovnem prvenstvu.
Profimedia

In kaj na to poreče aktualni evropski prvak in slovenski rekorder Kristjan Čeh? Bomo videli v diamantni ligi, v njej se zberejo vsi najboljši, in septembra na svetovnem prvenstvu na Japonskem. Ptujski orjak je v leto štartal zadržano, s 65,69 m in "le" drugim mestom pred enim mesecem na evropskem pokalu v metih na Cipru. Tudi njegova želja je svetovni rekord, toda ne za vsako ceno. Njegov bivši trener Gerd Kanter je dejal, da je atlet, ki mu lahko uspe. Vanj verjame tudi njegova žena, estonska metalka kladiva Anna Maria Orel, ki je pred časom v intervjuju za Večer dejala, da Kristjan ne išče vetrovnih tekmovališč, ampak tekme z najboljšo konkurenco. Trenutno je njegov slovenski rekord 71,86 m (junij 2023) iz Jöhvija v Estoniji, to je leta 1983 predstavljalo svetovni rekord, 14. znamka na večni lestvici, naš šampion pa - kot Šved Daniel Stahl in Jurij Dumčev iz nekdanje Sovjetske zveze - med atleti zaseda šesto mesto. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.