Nove kvote za slovenske nogometne klube: Ob domačih igralcih tudi dodaten tujec

STA, Mar.K.
29.01.2025 14:34

Nogometni prvoligaši bodo tudi v prihodnjih dveh sezonah morali v enajsterico uvrstiti vsaj enega igralca s pravico nastopa za slovensko reprezentanco do 21 let, bodo pa lahko v kader namesto treh tujcev uvrstili štiri.

Poslušaj
Tudi zaradi pravila o obvezni uvrstitvi vsaj enega mladega nogometaša v začetno enajsterico je v jesenskem delu sezone v Mariboru veliko priložnosti dobil Niko Grlić.
Andrej Petelinšek

Nogometna zveza Slovenije je v sodelovanju s klubi prve in druge lige ter trenersko organizacijo pripravila kopico novosti, ki bodo začele veljati v sezoni 2025/26 in trajale vsaj dve leti. Med glavnimi cilji je vključevanje mladih nogometašev do 21 leta starosti, ki bodo dobili priložnost na nogometnih zelenicah.

"Ne zaščita, priložnost"

Direktor slovenskih nogometnih reprezentanc Milenko Ačimović je v uvodu predstavitve novosti, ki je bila organizirana v obliko odprtega pogovora, najprej pohvalil vso slovensko nogometno stroko, ne le tisto v klubih na najvišji ravni. "Vse te fante, ki jih izbirajo najboljši klubi, je nekdo vzgojil. Zame je bilo v prejšnji vlogi pomembno, da je na tekmah igral po en nogometaš, na katerega sem lahko računal v reprezentanci do 21 let, kar je bilo delo slovenskih trenerjev."

Pravila za naslednji dve sezoni določajo, da bi v prvi ligi vsak klub na vsaki tekmi v začetno enajsterico uvrstiti vsaj enega nogometaša s pravico nastopa za slovensko reprezentanco do 21 let, v drugi ligi pa po dva. ​"Na to ne gledam kot na zaščito slovenskih nogometašev, ampak kot priložnost," je še dejal Ačimović. Analiza kaže, da gre za nogometaše, ki kasneje nastopajo za reprezentanco. To pravilo je bilo v veljavi že doslej, je pa NZS povečala število doma vzgojenih igralcev, ki jih bodo klubi morali imeti v kadru. Prvoligaši bodo v kadru morali imeti najmanj deset domačih igralcev, prvoligaši pa dvanajst.

Milenko Ačimović je vlogo selektorja reprezentance do 21 let zamenjal za mesto direktorja reprezentanc na NZS.
Andrej Petelinšek

Ob domačinih tudi dodaten tujec

Čeprav je številka na pogled morda celo nizka, je generalni sekretar NZS Martin Koželj kasneje podkrepil odločitev z dejstvom, da se posamezni igralec lahko poškoduje, ne igra zaradi kazni, ali pa klub celo zamenja in vprašanje je, ali je tretji in četrti igralec mladi igralec, ki ga ima klub, dovolj kakovosten za prvoligaško konkurenco.

Na zvezi se zavedajo, da so posamezni klubi v preteklosti obšli pravilo nastopa mladih igralcev z zgodnjo menjavo, a dodajajo, da se je odnos do tega spremenil, vsekakor pa gre za dejavnik, ki ga bodo spremljali in še naprej iskali konsenz, ki ga doslej niso našli.

Novost je tudi, da bo na spisku 23 nogometašev, ki so prijavljeni za posamezno tekmo, moralo biti vsaj 10 slovenskih, število tujcev, ki ne prihajajo z območja Evropske unije, pa se s treh povečuje na štiri, v drugi ligi pa z enega na dva.

Več kot 3 milijoni iz Uefinega sklada

Na NZS so opozorili tudi na solidarnostna sredstva Uefe, namenjena klubom. Ta so se v zadnjem letu povečala s slabega 1,7 milijona evrov na 3,37 milijona, pri čemer bo 85 odstotkov sredstev oz. okoli 350.000 evrov na klub dobila deseterica prvoligašev, ki so se strinjali, da 15 odstotkov ali okrog 31.000 evrov po klubu namenijo drugoligašem.

Vsekakor vsote za drugoligaše predstavljajo tudi motiv za preboj v elito. Prvoligaški klubi si bodo razdelili tudi 10 odstotkov denarja, ki ga bo v evropskih tekmovanjih priboril najboljši slovenski klub, letos Olimpija ali Celje. Klubom pripadajo še sredstva od prodaje medijskih pravic.

Od preboja Celja in Olimpije v konferenčno ligo bodo nekaj imeli tudi drugoligaški klubi.
Jure Banfi

Manjše klube po državi pa lahko veseli tudi dejstvo, da bodo po novem dobili večji delež nadomestila za nastope reprezentantov. Nazadnje si je 270.000 evrov razdelilo 96 klubov v Sloveniji, pri čemer je klub, za katerega je igralec registriran, dobil polovico nadomestila, ostalo pa klubi, kjer je igral pred tem. Po novem bodo aktualni klubi dobili le še 25 odstotkov, večji pa bo delež klubov, kjer je nabiral znanje pred tem. Statistika potrjuje, da je 70 odstotkov nogometašev, ki nastopajo v prvi mladinski ligi, nogometno pot začelo v manjših klubih in napredovalo v večje sredine, zato so se na NZS odločili, da bodo ti deležni večjega deleža.

Na NZS so predstavili tudi vlaganja v infrastrukturo, v katero bo v šestletnem obdobju 2022-2028 iz različnih virov predvidoma vloženih devet milijonov evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta