Pogačar po Pariz-Roubaixu: Drugo mesto pomeni nedokončano delo

Uroš Gramc Uroš Gramc
13.04.2025 20:30

Izjemni debi na kraljici klasik je za slovenskim šampionom, a kaj, ko vsi od njega pričakujejo le zmage. Pri Emiratih so bili malce razočarani.

Poslušaj
Trenutek, ko je šla zmaga po zlu.
Epa

Lastniki ekipe, emiratski šejki, so zagotovo ponosni, kako je Tadej Pogačar debitiral na dirki Pariz-Roubaix, šefi ekipe pa so si oddahnili, da je na velodrom pripeljal v enem kosu oziroma brez hujših zdravstvenih posledic in da se bo lahko v miru pripravljal na nov naskok na rumeno majico na dirki po Franciji. No, pred njim so še tri ardenske klasike, toda z najbolj tvegano je opravil, čeprav si je predlani na Stari dami, ki še pride, zlomil zapestje. Tokrat je bilo nekaj kapelj krvi na zapestju, ki so pricurljale skozi rokavice, minimalen davek, ki ga terja Severni pekel, je pa slovenski šampion ob tej odrgnini, ki jo je utrpel od padcu 30 kilometrov do cilja, izgubil možnosti za zmago. Mathieu van der Poel, s katerim sta edina še ostala v ospredju, se je odpeljal tretjemu zaporednemu slavju naproti, 26-letni Gorenjec pa se je moral zadovoljiti z drugim mestom. 

Epa

"Zagotovo je to ena najtežjih dirk, ki sem jih kadarkoli odpeljal. Škoda, da v zadnjih 30 kilometrih nisem imel števca, izgubil sem ga, mislim, da bi bil dvoboj neverjeten. Ko nas je bilo pet v ospredju, so bile številke moči na zaslonu ene najvišjih v moji karieri," je o zaključku dejal Tadej Pogačar. Slovenski šampion se je zelo potrudil dirko narediti težko, napadati je pričel prej, kot je običaj, še pred vstopom v Arenberški gozd, na prvega od treh najtežjih tlakovanih odsekov s petimi zvezdicami, ko je bilo še več kot sto kilometrov do cilja. Z van der Poelom, njegovim najtršim tekmecem, sta bila najaktivnejša in sta z vsakim kilometrom, z vsakim novim sektorjem zmanjšala vodilno skupino. 

Maščevanje prihodnje leto?

V drugem petzvezdičnem odseku (Mons-en-Pevele) sta ostala, a ne prav za dolgo, pri 38 kilometrih sta se ločila. "V ovinek sem prišel res hitro, ker je bil veter v hrbet, in še napadel sem. Vse sem dal od sebe in je pač šlo prehitro," je ključni trenutek opisal Pogačar. Nekaj časa se je nato zdelo, da bo Nizozemca ujel, a mu bližje kot na 13 sekund ni mogel. Tudi on je plačal davek brutalno težkega terena. Zadnji žebelj v krsto je bil predrto kolo. Je pa dobil potrditev, da je lahko kdaj še višje. "Če sem ob prvem nastopu prišel do drugega mesta, se lahko borim tudi za prvo. Prihodnje leto? Mogoče. Ne vem še," je dejal Pogačar. 

Epa

Nizozemca je že tokrat zelo namučil. "Škoda za Tadeja, za napako v ovinku. Jaz sem še dovolj hitro reagiral, da sem se rešil. In potem sem moral iti, čeprav je bilo še veliko do cilja. Prav mučil sem se," je povedal Mathieu van der Poel. Da bo Pogačar ob debiju izjemno opravil s kraljico klasik, je pričakoval. "Ni me presenetil, ni pa to normalno. Je izreden talent, vsi vemo, kako neverjeten šampion je Tadej. Verjetno bi skupaj prišla do velodroma, če ne bi naredil napake. Škoda, ampak to je šport. Verjetno ga bomo videli naslednje leto priti po maščevanje," je dejal Nizozemec. Spet je imel zelo neprijetno izkušnjo z gledalcem, ki mu je vrgel bidon. "Upam, da ga policija identificira. To je poskus umora. Kot bi mu nekdo vrgel kamen v obraz."

Škoda za način, kako je šlo ...

Mathieu van der Poel je eden od kolesarjev s tremi zaporednimi zmagami v Severnem peklu, sorekorderja sta Octave Lapize (1919-1921) in Francesco Moser (1978-80). Tri zmage je dosegla še peterica, rekorderja s po štirimi sta Roger De Vlaeminck in Tom Boonen. Da se izbrani družbi kdaj pridruži slovenski šampion, se še ne govori, toda mnogi verjamejo, da se v Roubaix kmalu vrne. "Ne vem sicer, če že naslednje leto, ampak da je bil drugi, pomeni, da ima nedokončano delo," je povedal Pogačarjev moštveni kolega Florian Vermeersch, ki je v Roubaixu že prehitel van der Poela.

Epa

Pred štirimi leti, ko je bil drugi, v sprintu vodilne trojice je zaostal le za Sonnyjem Collbrelijem. Tokrat se je spopadel za najnižjo stopničko, toda potegnil je najkrajšo in pristal na petem. A razočaran je bil zaradi nečesa drugega. "Škoda, kako smo izgubili dirko. Razočarani smo, ker smo prišli po zmago in nam ni uspelo. Na drugi strani moramo biti zadovoljni z drugim in petim mestom. Dokazali smo, da smo ekipa tudi za klasike," je povedal 26-letni Belgijec, ki se je letos pridružil Emiratom. 

Rezultati, Compiegne-Roubaix, 259 km: 1. Mathieu van der Poel (Nizozemska/Alpecin-Deceuninck) 5.31:27 (povp. hitrost 46,9 km/h), 2. Tadej Pogačar (Slovenija/UAE Emirates-XRG) +1:18, 3. Mads Pedersen (Danska/Lidl-Trek) 2:11, 4. Wout van Aert Visma-Lease a Bike), 5. Florian Vermeersch (oba Belgija/UAE) oba isti čas ... Matej Mohorič (Bahrain Victorious) in Luka Mezgec (oba Slovenija/Jayco Alula) oba odstop. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.