Poslovil se je vrhunski metalec diska

Zmago Gomzi Zmago Gomzi
14.04.2025 06:00

Mariborčan Zdravko Pečar, ki je večji del življenja preživel v Ljubljani, je osemkrat izboljšal jugoslovanski rekord, slovenski rekorder pa je bil kar 22 let.

Poslušaj
Zdravko Pečar
Osebni Arhiv

Po dolgi bolezni je pred dnevi umrl nekdanji sijajni metalec diska, 12. januarja leta 1950 v Mariboru rojeni Zdravko Pečar, ki je večji del življenja preživel v Ljubljani. V spominu bo ostal predvsem privržencem kraljice športov, saj je bil prvi atlet nekdanje Jugoslavije, ki je disk vrgel več kot 60 metrov, osemkrat je izboljšal jugoslovanski rekord, osebnega z daljino 60,72 metra je dosegel leta 1974. Bil je kar 22 let slovenski rekorder, dokler ga leta 1996 ni podrl Igor Primc (62,72 m). Pečar je leta 1971 nastopil na balkanskih igrah v Zagrebu in osvojil prvo mesto, leta 1972 pa je nastopil na olimpijskih igrah v Münchnu, kjer je s svojim najboljšim metom 57,84 metra zasedel 18. mesto. Med študijem v ZDA na univerzi Brigham Young v Provu je na ameriškem univerzitetnem prvenstvu po enkrat osvojil zlato, srebrno in bronasto kolajno.

Na pogrebu pretekli četrtek na pobreškem pokopališču v Mariboru je bilo ob njegovih najožjih družinskih članih opaziti tudi nekaj znanih atletskih obrazov iz Maribora, drugih krajev Slovenije in tudi iz Hrvaške in Srbije, sopotnikov sijajnega atleta ali prijateljev. Tudi sam sem bil med pogrebci, saj sem poznal družino Pečar in tudi Zdravka. Nazadnje sva se srečala pred dvema letoma na stadionu na Poljanah, ko si je med obiskom brata Cvetka, ki živi v Mariboru, vzel čas za ogled atletskega mitinga na Poljanah. Malo sva poklepetala, pridušal se mi je nad zdravjem, poslovila sva se s stiskom rok.

Družina Pečar je živela na Studencih. Kot večina mladeničev sta se tudi brata Cvetko in Zdravko začela ukvarjati s športom. Cvetko, ki je bil tri leta starejši od Zdravka, se je kratek čas ukvarjal z atletiko, nato se je zapisal rokoborbi, tekmoval za RK Maribor, med študijem v Ljubljani za RK Olimpijo in bil trikrat slovenski prvak v tedanji kategoriji do 78 kg, Zdravko pa je najprej igral tenis, nato pa se je ogrel za atletiko in se, kot visok in že takrat močan fant, v AK Branik odločil za met diska.

Zdravko Pečar na vrhuncu atletske poti.
Danilo Cvetnič

"Ko je Zdravko končal srednjo gradbeno šolo v Mariboru, se je začel uveljavljati tudi kot odličen atlet - in med drugim je postavil mladinski rekord v metu diska v tedanji Jugoslaviji. Izobraževanje je nadaljeval s študijem gradbeništva v Ljubljani in ker je v tistem času že dosegal vrhunske rezultate in bil med najboljšimi mladinci stare celine v metu diska, je na povabilo Univerze Brigham Young v Provu odšel na študij prek luže. Tam so v tistem času študirali še nekateri vrhunski jugoslovanski športniki, med njimi tudi legendarni košarkar Krešimir Čosić, s katerim se je Zdravko veliko družil," je pretekli četrtek, ko je bilo zadnje slovo od Zdravka Pečarja, pred odprtim grobom v poslovilnem nagovoru med drugim povedal brat Cvetko. 

Zdravko Pečar je po dokončanju študija ekonomije v Provu izobraževanje nadaljeval v Salt Lake Cityju, kjer je magistriral. Po vrnitvi v domovino je doktoriral, najprej dobil zaposlitev v Celju, nato pa v Ljubljani. Deloval je kot raziskovalec, podjetnik, ravnatelj, prodekan in kot član domačih in mednarodnih strokovnih združenj. "Z Zvezdo sta si ustvarila družino, rodila sta se jima sin Martin in hči Ana, na katera je bil zelo ponosen, pozneje pa sta ga razveseljevali vnukinji Nika in Nala. V poletnih mesecih se je predajal morju in soncu, užival je na svoji barki in v igranju tenisa s prijatelji, toda leta 2021 se je v Zdravkovem življenju zgodil nepredviden zasuk, ki se je začel z razsajanjem covida. Tudi njemu epidemija ni prizanesla, močno ga je prizadela, vedno hujše zdravstvene težave so se vrstile druga za drugo, prestal je več operacij. Bil je velik borec, toda kljub neizmerni volji do življenja se je njegovo zdravje vedno bolj krhalo in naposled klonilo pod težo bolezni."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.