Člansko pot Mete Hrovat, ene najuspešnejših slovenskih alpskih smučark zadnjih let, bi lahko opisali od Lenzerheideja leta 2018, ko se je presenetljivo prvič v karieri uvrstila na zmagovalni oder, do Lenzerheideja 2022, ko se po padcu ni več pobrala na želeno raven, da bi znova dosegala vrhunske uvrstitve. Pri zgolj 24 letih je Kranjskogorčanka sklenila športno pot, na tiskovni konferenci pa je slovenski javnosti pojasnila svojo odločitev. Čeprav za zdaj ne vidi motiva, da bi se v psihološkem in fizičnem smislu pripravila do te mere, da bi napadala najvišja mesta, je nehote v svojem besednjaku večkrat omenila tudi besedo prekinitev in znani rek Nikoli ne reci nikoli. A vseeno dodala, da morebitne tekmovalne vrnitve na bele strmine ne vidi. Hkrati pa komaj čaka, da zapade sneg, da vzame rekreativne smuči in se odpravi smučat.
Vsako leto drug trener
Meta Hrovat je bila izjemen talent slovenskega alpskega smučanja, kar je potrjevala na mladinskih svetovnih prvenstvih, na katerih je osvojila štiri kolajne ter bila dvakrat mladinska svetovna prvakinja v slalomu. Izhajala je iz alpskega smučarskega okolja, saj iz domače hiše gleda podkorensko strmino. Poleg tega je imela v družini izjemno podporo. Njen oče Janez Hrovat je namreč uspešen poslovnež, v zadnjih letih v javnosti znan kot župan Kranjske Gore. Njena največja podpornica je bila mama Darja, ki je imela veliko besede tudi pri sestavi ekipe. Skupek vsega naštetega je bil, da je imela Meta Hrovat ob sebi vselej vrhunsko ekipo. Prek nje se je v slovensko smučarijo po letih dela v Avstriji vrnil Janez Slivnik ter bil Metin osebni trener. Pred tem in tudi vmes je vrsto let sodelovala z Juretom Hafnerjem, nekdanjim trenerjem Janice Kostelić in Tine Maze.
Pogled nazaj kaže, da je Meta Hrovat ekipe menjavala preveč pogosto in da je bilo delo v njeni ekipi stresno. Slivnika je zamenjal Matija Grašič, njega Livio Magoni, ki je sezono prej s Petro Vlhovo osvojil veliki kristalni globus. Tudi Italijan se je poslovil po enem letu, v tej sezoni pa naj bi Meta Hrovat sodelovala z Denisom Šteharnikom, dolgoletnim glavnim trenerjem slovenske reprezentance. Ni šlo.
Meta Hrovat je včeraj priznala, da je večkrat razmišljala o koncu športne poti, a se v težkih trenutkih vselej pobrala ter prišla do spoznanja, da si želi v tekmovalnem smučanju uspeti. Do letos. Poleti je še opravila priprave na južni polobli, posledice marčevskega padca v Lenzerheideju pa so jo ves čas ovirale, da bi se na sezono vrhunsko pripravila. Balonček je počil in bobu je rekla bob.
Izpostavila ni nikogar
Na naše vprašanje, ali meni, da je v alpskem smučanju razvila svoj potencial, je odgovorila, da je po vojni lahko biti general, in dodala, da "bi kdaj reagirala drugače, a sem na svoji poti spoznala veliko super ljudi". Izpostavila ni nikogar. Zato, da ne bi koga pozabila. Le enkrat je izpostavila Jureta Hafnerja, ob prvem vzponu na zmagovalni oder v švicarskih Alpah. O čem bi se odločila drugače? "Ko sem gledala svoje zapiske za nazaj, sem imela leta 2014 dopoldan in popoldan ves čas v programu le treninge. Mlademu smučarju bi svetovala, da naj vso to količino treninga zamakne za nekaj časa. A sem bila vedno stroga do sebe in zato sem zahtevala veliko." Vodja panoge za alpsko smučanje Miha Verdnik, ki se je od vrhunske alpske smučarke poslovil z vsem spoštovanjem, je na to temo odvrnil, da se je Meta Hrovat za svojo pot odločila sama. Dejal je, da stroka veliko razmišlja, kako mladega smučarja ne zasititi s treningi, po drugi strani pa da vsak preživi na snegu le 30 odstotkov leta. Vrhunski športniki so, kot pravi, odsotni tudi 80 odstotkov svojega časa.
"Ko sem gledala svoje zapiske za nazaj, sem imela leta 2014 dopoldan in popoldan ves čas v programu le treninge"
Prav neprestana potovanja so specifika alpskega smučanja, ki že tako sodi med najbolj garaške športe, smučarji pa so hkrati med poškodbam najbolj izpostavljenimi športnik. Poškodbe tudi Meti Hrovat niso prizanesle. So prav one Kranjskogorčanki vzele potrebno energijo za vrhunske dosežke? Spomnili smo jo, da je Smučarska zveza Slovenije vanjo vložila veliko sredstev. Ali čuti kakšno dolžnost, da se ji oddolži? "Hvaležna sem za vse, nikomur pa nisem ničesar dolžna," odgovarja mlada upokojenka, ki je bila v času svoje kariere zaposlena v javni upravi. Veliko slovenskih športnikov vztraja s kariero, ker imajo navsezadnje vsaj socialno in zdravstveno zaščito, če že ne dosegajo rezultatov, ki si jih želijo. Meti Hrovat tega ni treba. Pravi, da ima izzivov veliko, da pa v prvi vrsti potrebuje čas, ki si ga bo vzela zase in po katerem se bo odločila, kako naprej. Tudi Miha Verdnik ji je obljubil, da so ji vrata Smučarske zveze Slovenije vselej odprta.
Hišica se podira
"Ko me je pred dobrim tednom poklicala Meta Hrovat in mi povedala za svojo namero, sem bil šokiran. Sprva sploh nisem vedel, kaj bi ji rekel, zato sva se dobila na čaju. Vsi, ki delamo v športu, se zavedamo, da življenje vrhunskega športnika ni lahka stvar, da je na poti zelo veliko odrekanj in napačnih odločitev, trenutki zadovoljstva pa so redki in kratki. Pri Meti sem dobil občutek, da je odločitev sprejela težko, a odločno. Na Smučarski zvezi Slovenije jo podpiramo. Z nami bo lahko sodelovala, kadarkoli bo želela," je pojasnil vodja panoge za alpsko smučanje pri SZS Miha Verdnik.
Potem ko je bila ženska reprezentanca pred sezono izjemno močna, se je zgodba začela sesuvati. Ob šokantni odločitvi Mete Hrovat gre izpostavili še poškodbi Andreje Slokar in Tine Robnik, tako da je vse breme v tehničnih disciplinah padlo na Ano Bucik. A tudi 29-letna Primorka daje v svojih izjavah jasno vedeti, da večno ne bo smučala, njen pogled pa je usmerjen tudi v čas, ko ne bo več
tekmovala.