Snežni kontrolor Mednarodne smučarske zveze (Fis) Jani Hladnik je brez zadržka prižgal zeleno luč tekmama v veleslalomu in slalomu na podkorenski strmini 4. in 5. januarja. V pogovoru za STA je pohvalil organizatorje. "Progo sem pogledal od starta do cilja, snega je po celi progi več kot dovolj za januarski termin, ko bosta na sporedu ženski tekmi, za mesec marec, ko je na sporedu Pokal Vitranc z moškima tekmama v veleslalomu in slalomu pa snega na progi še ni dovolj," je dejal po četrtkovem ogledu proge, na kateri se bodo merili alpske smučarke.
Snežni kontrolor mednarodne smučarske federacije je organizatorjem kranjskogorskega tekmovanja svetoval, naj snežnih topov ne ustavijo in naj še naprej zasnežujejo tekmovalno progo pod Vitrancem tudi januarja in februarja, ob za proizvodnjo tehničnega snega primerno nizkih temperaturah.
Marca je drugačna zima, kot januarja
Z organizatorji tekmovanja so se med snežno kontrolo pogovarjali predvsem o tem, kako pripraviti sneg zadnje dni pred ženskima januarskima tekmama in kakšno metodo uporabiti. Beseda je tekla tudi o varnosti, kje še dodatno zavarovati progo, kam postaviti zaščitne mreže.
"Vse drugo pa mislim, da so fantje do zdaj pripravili zelo dobro, da že dolgo let ni bilo tako dobro v Kranjski Gori v tem terminu in verjamem, da bo tekma zelo dobra," je povedal Hladnik. Že zdaj se želijo v Kranjski Gori pripraviti na Pokal Vitranc, ko bo prvi konec tedna v marcu, 1. in 2., podkorenska strmina gostila najboljše alpske smučarje, ki se bodo merili za veleslalomske in slalomske točke. "Marca je drugačna zima, kot januarja. Januarja je normalno, da je mraz in da sneži, marca pa se že zgodi, da dežuje, da je zelo toplo, zato je treba pripraviti večjo debelino snega," je pojasnil.
"Če je debelina snega na tekmovalni progi ustrezna, potem visoke temperature sneg jemljejo samo iz zgornjega dela. Če je pa debelina snega majhna, za nameček pa je še zemlja topla, pa sneg pobira tudi od spodaj. Prav to hočemo preprečiti z večjo debelino snega, da od spodaj topla zemlja ne bo vplivala na zgornjo plast snega, tako kot je bilo preteklo sezono, ko so Pokal Vitranc odpovedali," je dejal kontrolor.
"Ko je podlaga debela, je možno težave s kopnenjem zgornjih plasti površine reševati z vodo, soljo, če pa tega snega nimamo, je zelo težko karkoli narediti," je razložil Hladnik. "Za januarsko tekmo zadostuje, da je debelina snežne podlage tako kot zdaj - pol metra ali več. To je zelo v redu, takšna debelina snega ustreza tudi zahtevam Fisu za zeleno luč."
V pretekli sezoni sta moški tekmi v veleslalomu in slalomu v Kranjski Gori odpadli, potem ko sta odjuga in dež pobrala sneg. Tekmi bi morali biti 9. in 10. marca. Finale svetovnega pokala v Saalbachu, to je bilo po 16. marcu so izpeljali. Avstrijski organizatorji so na koncu odpovedali finalni moški smuk 24. marca. "V Saalbachu so imeli pripravljeno zalogo, meter, meter in pol snega in zadeve so delovale, v Kranjski Gori je bilo pa tega snega bistveno manj zaradi različnih vzrokov in tekme nismo mogli pripraviti."
Kot kaže, zima v tej sezoni sodeluje z organizatorji tekmovanj. Moškim še niso odpovedali tekme, alpske smučarke so ostale brez obeh veleslalomov v Tremblantu, saj so v Kanadi ostali brez snega, v St. Moritzu so zaradi vetra in megle morali odpovedati drugi superveleslalom, potem ko so izpeljali prvega."V prejšnjih letih je bilo konec decembra, za božične praznike, vedno nekoliko topleje, tudi dež, letos pa je hladno, sneži in lahko doživim pravo zimsko romantiko na različnih koncih sveta in gledam to lepo belo pokrajino."
Razočaran nad odzivom
Hladnik je bil eden izmed odgovornih za tekmovanje v veleslalomu in slalomu v Alta Badii. Prepričan je, da so pripravili kakovostno snežno površino, zato je presenečen nad kritikami nekaterih tekmovalcev, med njimi je bil tudi slovenski as Žan Kranjec, in nad pritoževanjem o "slabi podlagi" veleslaloma.
"Bil sem nekoliko razočaran nad odzivom tekmovalcev v Alta Badii. V zadnjem trenutku smo dobili pošiljko od 20 do 30 cm snega. Ta novi sneg smo počistili do baze, torej do utrjene površine. To smo zalili z vodo in nastal je 'beton', potem smo šli še z vbrizgavanjem vode v sneg. In podlaga je bila dosti v redu pripravljena, mogoče se je na parih vratcih nekaj tega ledu razbilo, ampak to ni bilo nevarno in se je dalo te razpoke zgladiti." Hladnik zavrača kritike, češ da je bila proga nevarna in neprimerna za tekmo svetovnega pokala. "Po televiziji je bilo možno spremljati zelo dobro tekmo, v drugo vožnjo so se uvrstili tudi tekmovalci z zelo visokimi startnimi številkami."
"To pomeni, da je bila proga zelo dobro pripravljena in da so bili dvomi tekmovalcev neupravičeni. Tudi drugi tek se je zelo dobro razvil in Marco Odermatt je kot 28. na startu druge vožnje imel najhitrejši čas finala, Francoz Leo Anguenot kot deveti po prvi vožnji je na koncu zasedel drugo mesto. Teh negativnih komentarjev ne razumem in mislim, da bi fantje morali biti večji gladiatorji, ne pa kot neki otroci. Tako ali tako bi se morali bolj s športom in smučanjem ukvarjati, in pustiti nam, organizatorjem, Fis, da se ukvarjamo s pripravo proge, da bo čim boljša glede na dane razmere," je dejal Hladnik.
Snežni kontrolor ima na dan kontrole kar nekaj dela. "Na startu moram preveriti, ali deluje elektrika, če so vsi kabli v redu, ravno tako je treba preveriti, ali deluje napeljava v cilju. Kontrolorji preverimo, da je povsod snežna odeja debela vsaj 40 cm in da je proga široka vsaj 30 metrov. Potem se pa pogovarjamo še o varnosti."
Po snežni kontroli bodo Kranjskogorci že ob koncu tedna začeli postavljati zaščitne mreže, tudi v skladu z navodili, ki jim jih je predal snežni kontrolor. Kje zadostuje ena, kje je treba postaviti dve in kje tri. Treba je določiti tudi lokacije za stolpe za televizijske kamere ter za tako imenovano zaščito "air fence", torej zaščitnimi zračnimi pregradami, ki jih sestavljajo med seboj povezane komore, napolnjene z zrakom. "Je še kar nekaj dela, vendar je letos tukaj zelo dobro vzdušje. Fantje so pozitivno naravnani in je zelo lahko delati," je nadaljeval Hladnik.
"Tudi sam se tukaj počutim domače, lahko govorim v slovenskem jeziku, kar je še toliko lažje. Prav z veseljem pridem pogledat to tekmo in narediti kontrolo, čeprav gre za žensko tekmovanje in ženske tekme niso v opisu mojih nalog," je poudaril Hladnik. Ta je kot pomočnik direktorja moških tekmovanj Markusa Waldnerja vodja moških tekmovanj v tehničnih disciplinah svetovnega pokala v alpskem smučanju.
Kot je dejal, z veseljem pomaga direktorju ženskih tekmovanj svetovnega pokala Petru Gerdolu in pride v Kranjsko Goro ter opravi snežno kontrolo za ženski tekmi. "Hkrati lahko tudi preverim, kje so za marčevsko moško tekmo."