Večerov športnik Štajerske 2024: Od podhranjenosti do zlata

Marko Kovačevič Marko Kovačevič
29.03.2025 06:00

Za slovenske športne presežke so skrbeli tudi Štajerci. Rokometašica Tjaša Stanko in odbojkarica Lorena Lorber Fijok prvič ali atlet Kristjan Čeh drugič?

Poslušaj
Tjaša Stanko je odgovorno prevzela vlogo kapetanke slovenske rokometne reprezentance.
RZS

Pogoji za vrhunski šport so vse prej kot idealni, številni klubi se soočajo s finančno podhranjenostjo, prej kot s stabilnostjo se lahko pohvalijo z entuziazmom posameznikov, a tudi štajerski športniki znajo spisati izjemne zgodbe. Tudi tradicionalna akcija Večerova osebnost Štajerske je dokaz za to. Ob letnici 2024 so se v kategoriji Večerov športnik Štajerske znašla tri imena, ki lahko dostojno stopijo v čevlje predhodnikov. Od prvega izbora za leto 2016 so se na seznamu zmagovalcev znašli Tim Gajser, Ilka Štuhec, Tina Trstenjak, Primož Roglič, Kristjan Čeh, Rok Možič. Večina od njih še danes vztraja v mednarodnem vrhu, doma pa dobiva vse močnejšo konkurenco.

Olimpijska medalja se mu je izmuznila, a Kristjan Čeh ni ostal brez zlata.
Reuters

Kristjan Čeh, ki je bil v naši akciji za športnika leta izbran že za leto 2022, lani pa je bil med kandidati za osebnost leta, je med nominiranci tudi letos. Pa čeprav je za njim turbulentno leto. Najboljši slovenski atlet ga je, podobno kot tri leta prej, ko se je pripravljal na premierni olimpijski nastop v Tokiu, začel z menjavo trenerja. Gerda Kanterja, s katerim je metalec diska osvojil zlato medaljo na svetovnem prvenstvu leta 2022 v Eugenu in bil drugi v Budimpešti leto kasneje, je nasledil Estonec Mart Olman. Na največjem športnem dogodku leta se orjaku iz Podvincev pri Ptuju ni izšlo po načrtih. Na olimpijskih igrah v Parizu je z metom, ki bi bil v Tokiu dovolj vsaj za srebro, ostal brez medalje, na četrtem mestu. A Čehove vitrine niso ostale prazne, izkazal se je na evropskem prvenstvu, v Rimu je osvojil zlato medaljo. Zlato se mu je posvetilo tudi v zasebnem življenju. Njegova zaročenka, estonska metalka kladiva Anna Maria Orel, je septembra postala njegova žena. 

Tjaša Stanko je odgovorno prevzela vlogo kapetanke slovenske rokometne reprezentance.
RZS

Med trojico nominirancev smo uvrstili še dve novinki v izboru, športnici, ki se redkeje znajdeta v soju žarometov, a sta lahko marsikomu v navdih. Tjaša Stanko je skrbela za presežke v športu, ki ga v njenem mestu po propadu ženskega kluba in strmoglavljenju moškega skorajda ni več. Mariborska rokometašica je bila del zgodovinskega uspeha, s slovensko žensko reprezentanco se je prvič v zgodovini prebila na olimpijske igre. V Parizu so Slovenke, čeprav so zabeležile le eno zmago, pustile dober vtis, še odgovornejšo vlogo pa je nekdanja članica Maribora, Zagorja, Podravke in Metza, ki v klubskem dresu brani barve ljubljanskega Krima, zagrabila na svetovnem prvenstvu. Postala je kapetanka izbrane vrste in bila z 48 goli tretja najboljša strelka turnirja. Dobro ji gre tudi v klubskem dresu. Krimovke so na dobri poti, da obdržijo krono najboljše ekipe v državi, v ligi prvakov pa so se prebile v izločilne boje.

Lorena Lorber Fijok je postala slovenska odbojkarica leta.
Cev

Ne le na domačih igriščih, kjer je uspešno igrala za mariborski klub, odbojkarica Lorena Lorber Fijok je pustila pečat tudi na mednarodnih parketih. Po avanturi v Grčiji je jeseni 2024 prestopila v Dresdner, s katerim se v nemški bundesligi bori za najvišja mesta. Mariborčanka ima tudi pomembno vlogo v slovenski reprezentanci, za katero je kljub le 21 letom že odigrala 43 tekem, letos pa jo z njo čaka premierni nastop na svetovnem prvenstvu. Odlična sprejemalka je bila izbrana tudi za najboljšo slovensko odbojkarico leta 2024.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.