Ameriška politologa o zmagi Donalda Trumpa: Ob Kamali Harris se je lahko pozicioniral kot protivojni kandidat

Jon Knez Jon Knez
07.11.2024 11:53

Ameriška politologa za Večer o razlogih za Trumpov triumf in poraz demokratov in Kamale Harris.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Dr. DuBose Kapelock, profesor politologije na vojaškem kolidžu Citadel v Južni Karolini: "Prvič v 20 letih je republikanski kandidat dobil največ glasov volivcev. Trump se je dobro odrezal pri pomembnih demografskih skupinah - temnopoltih moških, judih in hispancih, kar je zelo pomembno vplivalo na zmago. Republikansko stranko je iz belske preoblikoval v medrasno koalicijo. S tem je spodkopal prizadevanja demokratov, da bi republikance prikazali kot monokulturno stranko. Demokrati so resnično računali na to, da bo splav glavna tema volitev, so jo pa preglasili gospodarski problemi in priseljevanje. Republikanci bodo imeli večino v senatu, medtem ko za predstavniški dom vsi mandati še niso razdeljeni.

DuBose Kapeluck
The Citadel

Če bo Trump januarja mandat nastopil z enotno republikansko zakonodajno vejo, bo lahko uresničil velik del svojega načrta. Vsaj prvih sto dni bo lahko užival svoje medene tedne. Če bodo na koncu v predstavniškem domu imeli večino demokrati, bodo najbrž naredili vse, da preprečijo Trumpove cilje. Če Trump ne bi tako visoko zmagal, bi demokrati lažje obstruirali njegovo administracijo. Dobili bomo torej republikanskega predsednika, konservativno večino na vrhovnem sodišču in morda še njegovo zakonodajno vejo oblasti. Na primeru Trumpa, Evrope in drugod vidimo, da populistične stranke znajo volilno okolje obrniti v svoj prid."

 

 

 

 

Dr. Vanessa Wills, profesorica politične filozofije na Univerzi Georgea Washingtona: "Namesto ukvarjanja s policijsko brutalnostjo, priseljevanji, podnebnimi politikami, covidom ali katerimikoli perečimi političnimi vprašanji, so demokrati štiri leta v izvršni pisarni izkoristili za obrambo neokonservativnega pogleda na svet, odrivanje in demobilizacijo levičarskih, naprednih gibanj.

Vanessa Wills
Osebni Arhiv

Kako so lahko pričakovali, da bodo za njih volile marginalizirane skupine, katerih emancipacijske težnje so zasmehovali in jih skušali zatreti? Neuspeh Kamale Harris je tudi v tem, da se ni distancirala od Bidnove genocidne zunanje politike. To je njo in demokratsko stranko diskreditiralo kot protifašistično opcijo. Trump se je lahko pozicioniral kot protivojni kandidat, medtem ko je Kamala Harris bila v objemu radikalnih vojnih jastrebov, kot je Liz Cheney. To je hud poraz demokratske stranke, dvostrankarskega sistema in ameriškega imperializma. Progresivna sprememba lahko izhaja le iz neodvisnih, množičnih gibanj, ki se borijo za svobodo, tudi če zaradi tega pridejo v konflikt z volilnimi ambicijami establišmenta demokratske stranke."

Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta