Joe Biden ob obletnici napada na kongres: "Pot naprej je priznati resnico in z njo živeti."
Ameriški predsednik Joe Biden je v govoru ob obletnici smrtonosnega napada na kongres 6. januarja lani krivdo naprtil bivšemu predsedniku Donaldu Trumpu in njegovi "veliki laži" o izidu predsedniških volitev 2020. Biden Trumpa v svojem govoru v kongresu ni omenjal z imenom, ampak je govoril o bivšem predsedniku. Poudaril je, da je 6. januarja lani šlo za napad na demokracijo. "Prvič v naši zgodovini predsednik ni le izgubil volitev, ampak je tudi skušal preprečiti miren prenos oblasti, ko je nasilna drhal vdrla v kongres. Vendar jim ni uspelo," je dejal. Predsednica predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi, ki je za obletnico pripravila več dogodkov, je že v sredo dejala, da je 6. januarja lani na koncu zmagala demokracija.
Biden je še poudaril, da se morajo Američani v tem trenutku vprašati, kakšna država želijo biti: "Ali bomo država, ki sprejme politično nasilje kot normalno? Država, v kateri lahko strankarski volilni uradniki spreminjajo voljo ljudi? Država, kjer se ne živi pod lučjo resnice, ampak v sencah laži? Tega si ne smemo dovoliti. Pot naprej je priznati resnico in z njo živeti." V govoru je poudarjal razliko med dejstvi o volitvah in napadu na kongres ter lažnimi zgodbami Trumpa in njegovih privržencev o volitvah in potem tudi o samem napadu na kongres. "Vi in jaz, ves svet je videl s svojimi očmi," je dejal Biden, medtem ko številni republikanski kongresniki še vedno ne priznavajo njegove zmage na volitvah. Trump se je svoji sprva napovedani tiskovni konferenci ob obletnici odpovedal, je pa namignil, da bo povedal svoje na velikem zborovanju v Arizoni, predvidenem za 15. januar.
Vendar pa Američani tudi leto dni po napadu na kongres ostajajo globoko razdeljeni glede izida predsedniških volitev in drugih vprašanj, Trump ostaja nesporni vodja republikanske stranke in namiguje na ponovno kandidaturo leta 2024, njegovi privrženci prevzemajo lokalne volilne odbore po državi, republikanci pa v državah, kjer imajo večino, spreminjajo volilno zakonodajo, da onemogočijo visoko volilno udeležbo, pri kateri potem zmagujejo demokratski kandidati.