Antraks: Na območju Lonjskega polja na Hrvaškem poginilo več kot sto glav živine, v bolnišnico sprejeli šest oseb

STA, Va
18.07.2022 12:58

Hrvaški veterinarski inštitut je za zdaj potrdil sum na prisotnost vraničnega prisada oziroma antraksa pri dveh poginulih živalih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janko Rath

Zaradi suma okužbe z antraksom so v bolnišnico v Sisku doslej sprejeli šest ljudi, med njimi dva otroka. Vsi so imeli blažjo obliko bolezni.

Po neuradnih podatkih je na območju Naravnega parka Lonjsko polje in v okolici kraja Osekovo v zadnjih dveh tednih poginilo najmanj 107 glav govedi. Sumijo, da je bil razlog vseh smrti antraks oziroma vranični prisad, piše hrvaški časnik Večernji list.

Prve živali so začele poginjati 1. julija, a njihovi lastniki niso vedeli, da gre za antraks. Ker se govedo na tem območju prosto pase, se okužba širi razmeroma hitro.

Z ministrstva za kmetijstvo so sporočili, da z državnim inšpektoratom že izvajajo ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe na območju pašnikov pri Osekovu in v Naravnem parku Lonjsko polje.

Bolniki, ki so jih sprejeli v bolnišnico v Sisku, so kazali blažje simptome bolezni, zato so jih po zdravniški oskrbi odpustili domov. Vsi so bili v stiku z okuženimi živalmi.

Vranični prisad ali antraks je nalezljiva bolezen predvsem rastlinojedih živali, ki jo povzroča bacil antraksa. Ljudje se z njo najpogosteje okužijo ob stiku z okuženo živaljo ali okuženim izdelkom živalskega izvora. Najpogostejša in tudi najlažja oblika bolezni je kožni antraks, za katerega so značilna omejena območja z gnojnim vnetjem in črno krasto na koži ter srbečica.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta