Vodja državne agencije E-Control Alfons Haber je ob tem izpostavil tudi več kot 90-odstotno napolnjenost skladišč plina.
Avstrija se je še vedno zanašala na ruski plin, katerega delež v skupni oskrbi je letos 80-odstoten. "Zdaj smo si zagotovili druge potencialne oskrbovalne poti. Tudi v primeru ruske prekinitve dobav plina domovi niti letošnjo niti prihodnjo zimo ne bodo mrzli," je zagotovil Haber. Pri tem je omenil možnost dobave utekočinjenega zemeljskega plina prek Nemčije in Italije.
Negotovost glede dobave ruskega plina Avstriji se je nedavno znova povečala, saj je arbitražno sodišče avstrijski energetski družbi OMV, ki je delno v državni lasti, v sporu z ruskim Gazpromom prisodilo 230 milijonov evrov poplačila. OMV namerava ta znesek poravnati s pobotom pri prihodnjih dobavah plina iz Rusije.
A Rusija je danes napovedala, da bo v soboto ustavila dobavo plina Avstriji. Družba OMV je namreč sporočila, da je prejela obvestilo od pogodbene partnerice in hčerinske družbe energetskega velikana Gazprom, Gazprom Export, o zaustavitvi dobave. To naj bi bil odgovor Rusije na arbitražno razsodbo.
Vloga Avstrije je na energetskem trgu pomembna tudi zaradi trgovalne točke VTP. Gre za veliko plinsko vozlišče Baumgarten na vzhodu države, prek katerega plin prejema tudi Slovenija. Iz Avstrije je po podatkih Agencije za energijo lani prejela 68,3 odstotka vsega uvoženega plina.
Konec leta sicer poteče pogodba o tranzitu ruskega plina prek Ukrajine. Ukrajina je že večkrat napovedala, da je ne namerava podaljšati, bo pa morebitnim evropskim interesentom pomagala pri prevzemu ruskega plina na ukrajinsko-ruski meji in tranzitu v Evropo.
Kot je danes ocenil Haber, bo prekinitev pogodbe plin začasno podražila za približno desetino. Vendar pa cenovni vpliv ni primerljiv s tistim iz leta 2022, ko so cene plina po začetku ruske invazije na Ukrajino močno porasle.