Joseph Ratzinger
Nekdanji papež Benedikt XVI. je v izjavi prek svojega zasebnega tajnika Georga Gänsweina priznal, da je med preiskavo spolnih zlorab v nemški Katoliški cerkvi posredoval napačne informacije. Preiskovalcem se je že opravičil in dodal, da je do napake prišlo pri urejanju njegove izjave.
Poročilo odvetniške družbe Westpfahl Spilker Wastl je prejšnji teden ugotovilo, da nekdanji papež Benedikt XVI. v času, ko je bil še münchensko-freisinški nadškof, ni ukrepal v štirih primerih duhovniške zlorabe otrok.
Poročilo je naročila nadškofija, da bi preučila, kako so bili primeri zlorab obravnavani med letoma 1945 in 2019. Upokojeni papež Benedikt je bil nadškof med letoma 1977 in 1982. V enem od preiskovanih primerov je bil zdaj razvpiti duhovnik Peter Hüllermann, ki je bil obtožen zlorabe 11-letnega dečka, kljub svoji preteklosti premeščen na pastoralne dolžnosti in je nato še več let ponavljal kazniva dejanja.
V nasprotju s prvotnimi navedbami je Benedikt leta 1980 kot nadškof v Münchnu in Freisingu sodeloval na srečanju, na katerem so razpravljali o omenjenem duhovniku. Gänswein sporoča, da na srečanju ni bila sprejeta nobena odločitev o pastoralni dodelitvi duhovnika. "Nasprotno, ugodeno je bilo le prošnji, da se mu zagotovi namestitev med terapevtskim zdravljenjem v Münchnu," je dodal.
Gänswein je zapisal, da bodo sledila tudi nadaljnja pojasnila 94-letnega papeža, ki naj bi bil šibkega zdravja: "Trenutno pozorno bere poročilo o preiskavi, ki ga polni s sramom in bolečino zaradi trpljenja, povzročenega žrtvam."
Feministična iniciativa Maria 2.0 pa upokojenega papeža poziva, naj preneha uporabljati papeško ime in pripadajoče pravice, dokler traja preiskava spolnih zlorab na Bavarskem. Po njihovem je Joseph Ratzinger, ko je bil nadškof, predrzno zminimaliziral težo duhovniškega spolnega zlorabljanja mladoletnih.