Predsednik ZDA Joe Biden je v ponedeljek na slovesnosti ob 60-letnici listine o državljanskih svoboščinah opozoril, da ekstremizem spodkopava zaupanje v odločitve vrhovnega sodišča. Ob tem je predstavil načrt za reformo sodišča, ki med drugim predvideva omejitev mandata sodnikov. Zavzel se je tudi za razveljavitev odločitve o imuniteti predsednika.
"Ekstremizem spodkopava zaupanje javnosti v odločitve sodišča," je Biden izjavil na slovesnosti v predsedniški knjižnici Lyndon Baines Johnson v Austinu v zvezni državi Teksas in predstavil načrt za prenovo vrhovnega sodišča.
Bidnov načrt predvideva omejitev mandata za sodnike vrhovnega sodišča ZDA, ki trenutno opravljajo dosmrtno funkcijo, na 18 let. Vsaki dve leti pa bi bil imenovan nov sodnik. Zavzel se je tudi za potrditev etičnega kodeksa, po katerem bi sodniki med drugim morali prijaviti darila, ki so jih prejeli.
V govoru je Biden predlagal tudi ustavni amandma, ki bi razveljavil nedavno odločitev vrhovnega sodišča o imuniteti predsednika pred pregonom za kazniva dejanja, storjena med njegovim mandatom. "V Ameriki ni kraljev," je dodal.
Predloge Bidna je že podprla podpredsednica ZDA Kamala Harris in najverjetnejša predsedniška kandidatka demokratov, ki je skupaj z Bidnom pozvala kongres, naj načrte podpre. "Te priljubljene reforme bodo pomagale povrniti zaupanje v sodišče, okrepile demokracijo in zagotovile, da nihče ne bo nad zakonom," je poudarila.
Kongres je sicer globoko razdeljen, zaradi česar je malo verjetno, da bodo Bidnovi načrti sprejeti v času njegovega mandata. Prav tako imajo republikanci, ki načrtom nasprotujejo, večino v predstavniškem domu kongresa. Predsednik doma republikanec Mike Johnson je načrte že označil na nevarno igro Bidna in Harris.