CNN je pregledal zapise o težavah z letali, ki jih zbira ameriška Zvezna uprava za letalstvo FAA, in ugotovil, da je AOA (angle of attack) senzor kot problematičen naveden v 216 primerih od leta 2004. Zaradi težav z omenjenim senzorjem, na katerega se zanaša sistem MCAS, so bili piloti v preteklosti večkrat prisiljeni zasilno pristati ali prekiniti vzlet, v 42 takšnih primerov so bila vključena potniška letala proizvajalca Boeing, piše CNN. Dodajajo, da se težave s senzorjem pojavijo zapisane tudi v dveh internih poročilih družbe, leta 2013 in 2016, še preden je prišlo do prvega strmoglavljenja boeinga 737 Max letalske družbe Lion Air v Indoneziji oktobra 2018. Torej še preden se je proizvajalec letal odločil narediti spremembe zaradi nevarnega stanja, do katerega lahko pride zaradi napačnega delovanja senzorja.
"Za varno delovanje letala nista potrebna niti kazalnik kota letenja niti opozorilo o neskladju senzorjev AOA," trdi Boeing.
"Za varno delovanje letala nista potrebna niti kazalnik kota letenja niti opozorilo o neskladju senzorjev AOA," trdi Boeing.
Zgolj 20 odstotkov strank je (do)kupilo opcijski indikator, razkriva New York Times.
Dennis Tajer, ki predstavlja združenje ameriških pilotov pojasnjuje, da zadnje tedne Boeing spreminja svoje izjave. Nedavno je letalski proizvajalec obvestil ameriške pilote, da sistem o neskladnih vrednostih senzorjev pilotov ne bo obveščal, dokler letalo ne doseže višine vsaj 120 metrov. Po pisanju New York Times je to potrdil tudi predstavnik družbe, saj senzor na tleh ne deluje zanesljivo.