Bosanski politik: Dodikov načrt ustave spominja na Radovana Karadžića, vendar danes vseeno nismo v devetdesetih

Va
13.03.2025 21:40

V BiH je napeto zaradi potez Milorada Dodika.

Poslušaj
Milorad Dodik
EPA

"Že zdavnaj sem rekel, da ima tisti, ki mu je BiH tesna in noče živetu tukaj, odprte vse meje sveta in lahko gre, kamor hoče. Nihče ne bo odcepil niti enega dela BiH ali ga kamorkoli odnesel. Ni možnosti, da bi nova ali stara ustava ali karkoli pripeljalo do tega, da bi se Republika srbska odcepila in priključila drugi državi," je za Dnevnik hrvaške Nove TV izjavil namestnik predsednika narodne skupščine Republike srbske Mirsad Duratović iz stranke SDP BiH.   

Ni pa nemogoče, je nadaljeval, da bi Milorad Dodik s pomočjo enega ali dveh odpadnikov iz opozicije v skupščini zbral dvetretjinsko večino, ki bi nato izglasovala novo ustavo. "Lahko pride do nove ustave, ki predvideva oborožene sile Republike srbske, a to ne pomeni, da tudi bodo oblikovane," je ocenil Duratović. Institucije BiH bi po njegovem morale storiti vse, kar je v njihovi moči, in če ne morejo preprečiti separatističnih namenov, se bo morala vključiti mednarodna skupnost, če ne želi novega žarišča v srcu Evrope. 

Pojasnil je tudi, zakaj je bil izjavil, da trenutne razmere po Dodikovi obsodbi spominjajo na 90. leta. Namen takšne ustave da bi bil Republiko srbsko razglasiti za državo srbskega naroda. V tej nameri Duratović vidi sorodnost s separatistično politiko Radovana Karadžića na začetku zadnjih balkanskih vojn.    

Vendar. "Med običajnimi ljudmi sta prisotna tesnoba, strah in spremlja se situacija, ni pa danes ozračja, da bi se narodi dvignili, in ni možnosti konflikta med narodi. Spori so med institucijami, ne pa med narodi," pravi. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.