Dr. Branko Lobnikar s Fakultete za varnostne vede nam je pomagal osvetliti presenetljivo nemoč ameriških sil reda ob vdoru Trumpovih privržencev v kongres. "Za varovanje Kapitola, Bele hiše, Pensilvanske avenije so zadolžene zvezne sile. Da je bilo varovanje pomanjkljivo, je krivo oboje: ocena tveganja je bila napačna in policiji ni bilo dovoljeno izvajati svojih pooblastil.
Če to primerjamo z lanskimi protirasističnimi protesti v ZDA, so na Kapitol vdrli ljudje, ki podpirajo Trumpa. Ta kot predsednik direktno ukazuje silam, zadolženim za varovanje zveznih institucij. Navodila so bila očitno mnogo bolj mila kot takrat, ko je bilo treba reagirati proti protestnikom zoper rasizem. Policisti so tokrat celo sami odstranili barikade, da bi protestniki lahko prišli na Kapitolski grič. Tudi niso uveljavljali pravil, da je na območju zvezne jurisdikcije civilistom prepovedano nositi orožje."
Lobnikar meni, da pri nas policija sicer še zmeraj razume, komu in čemu služi, čeprav morda v zadnjem času nekoliko manj: "Velika večina policijskih institucij v ZDA ni tako dobra, kot so evropske policije. In slovenska policija je primerljiva z evropskimi." Je kaj takega kot v Washingtonu mogoče pri nas? "Takega upora zoper oblast še nismo imeli. A to ne pomeni, da se ne more zgoditi. Imamo namreč vse druge pokazatelje, ki smo jih zaznali v ZDA: radikalizacijo javnega govora, upravičevanje nesramnega vedenja, neupoštevanje institucij pravne države, odnos do sodišč kot do krivosodja, nespoštovanje policijskih postopkov. Čustva, ki jih povežete z občutkom ogoljufanosti, je veliko lažje uresničiti kot pa racionalne odločitve. Za okrepitev vere ljudi v demokratične standarde in procese je treba zoper storilce ukrepati. Ali bo to oplazilo Trumpa, bomo še videli."