Donald Trump bi se moral še avgusta predati oblastem

Iz Trumpove kampanje so se odzvali tako, da so demokratsko tožilko obtožili pristranskosti, njene obtožbe pa zavrnili kot lažne. Podobno stališče je nato izrazil tudi Trump.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Državna tožilka iz Fultona Fani Willis na tiskovni konferenci v Atlanti predstavlja glavne točke obtožnice zoper Trumpa in njegove sodelavce po tem, ko jih je odobrila velika porota. 
Reuters

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump ima čas do 25. avgusta, da se preda oblastem v zvezni državi Georgia, je včeraj sporočila državna tožilka okrožja Fulton Fani Willis, potem ko je proti Trumpu vložila kazensko ovadbo zaradi spodnašanja izida predsedniških volitev 2020. To je že četrta obtožnica proti republikanskemu kandidatu letos. Zvezni tožilci bivšega predsednika preganjajo zaradi neprimernega ravnanja z zaupnimi dokumenti na Floridi in spodnašanja izida volitev v Washingtonu, državni tožilec Manhattna pa v New Yorku zaradi domnevnih kaznivih dejanj, povezanih s plačilom pornografski igralki za molk o spolnem razmerju.

Obtožnica proti Trumpu v Atlanti je sestavljena iz 13 točk, poleg nekdanjega predsednika pa je kaznivih dejanj obtoženih še 18 ljudi, med njimi tudi Trumpov odvetnik Rudy Giuliani, ki mu tožilstvo očita, da je pritiskal na lokalne volilne uradnike. Tožilka Willis je preiskavo začela februarja 2021 zaradi telefonskega klica Trumpa državnemu sekretarju Georgie Bradu Raffenspergerju z zahtevo, naj mu nekje najde 11.780 glasov, kolikor jih potrebuje za volilno zmago proti demokratu Joeju Bidnu v Georgii. Trump trdi, da s tem klicem ni bilo nič narobe.

Tožilka pa meni, da so obtoženci, namesto da bi priznali uradne izide volitev in s tem Trumpov poraz, raje oblikovali zločinsko organizacijo, s katero so poskusili spremeniti legalne postopke. Tožilka je Trumpu in preostalim 18 obtožencem dala čas do 25. avgusta, da se "prostovoljno predajo" oblastem. Sama upa, da bo sodni postopek lahko stekel v šestih mesecih.

Iz Trumpove kampanje so se na obtožbe odzvali z izjavo za javnost, v kateri so demokratsko tožilko obtožili pristranskosti, njene obtožbe pa zavrnili kot lažne. Podobno stališče je nekoliko pozneje izrazil tudi Trump. V odzivu na družbenem omrežju Truth Social se je spraševal, zakaj ta ovadba ni bila podana pred dvema letoma in pol. "Zato, ker so to želeli storiti ravno na sredi moje politične kampanje," je zapisal in v svojem slogu postopek označil za "lov na čarovnice". Trump, ki upa na ponovno izvolitev na predsedniških volitvah prihodnje leto, se bo v Georgii med drugim moral spopasti še z obtožbami o laganju uradnim osebam, ponarejanju dokumentov in spodbujanju uradnikov h kršenju zaprisege. Vodilni republikanski predsedniški kandidat bi se ob morebitni zmagi na volitvah in osvojitvi drugega mandata lahko sam pomilostil v primeru zveznih kazenskih pregonov. Na morebitni obsodbi v New Yorku in Georgii pa ne bi mogel vplivati, kar bi v ZDA sprožilo veliko ustavno zagato.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta