Evropsko tožilstvo začelo postopek proti hrvaškem poslancu in županu

STA, A.L.
16.07.2021 14:24
Urad evropskega javnega tožilstva je sprožil postopek proti neodvisnemu poslancu v hrvaškem parlamentu in županu mesta Nova Gradiška Vinku Grgiću in še trem hrvaškim državljanom zaradi kaznivega dejanja pasivne korupcije in zlorabe položaja. Na zahtevo evropskega tožilstva je hrvaški sabor Grgiću že odvzel poslansko imuniteto.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Grgić je prvi hrvaški poslanec, ki je postal tarča evropskega tožilstva. Hrvaška policija je prijela Grgića in še nekaj oseb v aferi Janaf zaradi suma podkupovanja septembra lani. Takrat so med drugimi prijeli dolgoletnega šefa javnega podjetja Janaf Dragana Kovačevića, župana Velike Gorice ter direktorja podjetja Elektrocentar Petek, Kreša Petka, ki je podkupoval direktorje podjetij in župane, da bi njegovo podjetje dobilo milijonske posle.

Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranem kriminalu (Uskok) sumi Grgića, da je za 100.000 kun (13.330 evrov) podkupnine omogočal Petku posle pri izgradnji reciklažnega dvorišča v Novi Gradiški in sončne elektrarne nedaleč tega mesta na zahodu Slavonije.

Na sledi Uskoka je tudi urad evropskega tožilca, ki v današnjem sporočilu za javnost navaja upravičeni sum, da je "prvoosumljeni kot župan Nove Gradiške zahteval podkupnino od drugoosumljenega, dejanskega šefa poslovanja nekega podjetja, kot nadomestilo za malverzacije med postopkom javne nabave z namenom, da bi drugoosumljenemu zagotovili pridobitev projekta, ki ga je s 562.000 evri financirala EU". Evropsko tožilstvo ne navaja imena, a je jasno, da je prvoosumljeni Grgić, drugoosumljeni pa Petek.

Grgić večkrat izjavil, da ni sprejel nobene podkupnine

Kot so še zapisali v sporočilu iz Luxembourga, obstaja opravičeni sum, da sta preostala dva osumljenca priredila tehnično dokumentacijo kot tudi merila in ocenjevanje ponudb na javnem razpisu, da bi zagotovili prednost podjetju drugoosumljenega. Projekt so na koncu podelili podjetju drugoosumljenega, kar je povzročilo najmanj 12.000 evrov škode za mesto Nova Gradiška, ter najmanj 57.000 evrov škode za evropski kohezijski sklad, so še sporočili.

Če bo evropsko tožilstvo vložilo obtožnico proti Grgiću, bo sojenje potekalo v Zagrebu, je poročal Jutarnji list v začetku julija, ko so napovedali, da bo evropsko tožilstvo sprožilo postopek proti hrvaškem poslancu in županu Nove Gradiške.

Grgić je za hrvaške medije večkrat izjavil, da ni sprejel nobene podkupnine. Kot je pojasnil, so bile zgolj informacije, da je "nekdo nekomu obljubil 100.000 kun", ne pa da je nekdo podkupnino tudi dobil. Hrvaško tožilstvo sumi, da je tisti, ki naj bi podkupnino prejel, Grgić.

Grgić je bil izvoljen v hrvaški sabor na lanskih parlamentarnih volitvah kot poslanec SDP. Po aretaciji septembra lani je odstopil s položaja župana. V priporu je bil tri mesece. Na to je januarja letos izstopil iz največje hrvaške opozicijske stranke. Na hrvaških majskih lokalnih volitvah je kot neodvisni kandidat za župana Nove Gradiške s 62 odstotki glasov pometel s konkurenco in je znova zasedel županski stolček.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta