Fico po zaustavitvi tranzita ruskega plina prek Ukrajine grozi z ukrepi, v najrevnejši državi Evrope izredno stanje

STA, M.R.
03.01.2025 10:43

Slovaški premier Robert Fico je v četrtek dejal, da bi lahko njegova vlada omejila pomoč ukrajinskim beguncem, zagrozil je tudi s prekinitvijo dobav elektrike Ukrajini.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovaški premier Robert Fico
REUTERS

Njegove grožnje sledijo zaustavitvi tranzita ruskega plina v Evropo prek Ukrajine po izteku sporazuma z rusko družbo Gazprom, ki ga Kijev zaradi ruske invazije noče podaljšati.

Zaradi zaustavitve tranzita ruskega plina v Evropo prek Ukrajine, ki posledično vpliva tudi na več drugih držav, naj bi Slovaška po besedah premierja Riberta Fica letno izgubila do 500 milijonov evrov prihodkov z naslova tranzitnih pristojbin.

"Na Rusijo to praktično nima vpliva. Od te odločitve bodo zaradi povečanega izvoza plina v Evropo imele koristi le ZDA," je v videoposnetku na družbenem omrežju Facebook zatrdil Fico, ki je ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega obtožil sabotaže.

Ukrajina ustavlja prenos ruskega plina. Zakaj nekateri niso mirni?

Napovedal je, da bo Slovaška zahtevala odškodnino, o morebitnih ukrepih pa se bodo posvetovali tudi z Brusljem.

Ukrajina je sicer že dlje časa poudarjala, da pogodbe o tranzitu plina zaradi ruske invazije ne namerava podaljšati, zaradi česar so se lahko evropske države na ta scenarij pripravile. Da je EU pripravljena na takšen razvoj dogodkov, so v sredo ob izteku sporazuma potrdili tudi v Evropski komisiji.

Komisija je nato v četrtek na izrednem sestanku koordinacijske skupine za plin skupaj s članicami iz srednje in vzhodne Evrope ugotovila, da ni nobenih težav pri oskrbi s plinom, ki so jo zagotovili po alternativnih poteh prek Nemčije in Italije ter s črpanjem iz skladišč. "Komisija spremlja stanje in komunicira z državami članicami in udeleženci na trgu, da bi zagotovila zanesljivost oskrbe najbolj prizadetih članic in preprečila špekulacije," so še sporočili.

Leta 2021, leto pred začetkom ruske agresije v Ukrajini, je ruski plin predstavljal več kot 40 odstotkov uvoza plina v EU. Zaradi ruske invazije na sosednjo državo je nato večina evropskih držav zmanjšala svojo odvisnost od ruskega plina - ta je tako lani predstavljal manj kot deset odstotkov uvoza plina v EU.

Več držav pa se je - v glavnem zaradi geografskih in političnih razlogov - še vedno zanašalo na ruski plin, med njimi tudi Slovaška. Fico ob tem ohranja stike z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom in se je konec decembra ponudil za gostitelja morebitnih pogovorov med Moskvo in Kijevom o končanju vojne v Ukrajini.

V najrevnejši državi Evrope razglasili izredno stanje

Zaradi ustavljene dobave ruskega plina pred Ukrajine Moldaviji grozi resna kriza. Najrevnejša evropska država namreč bi lahko bila ena izmed najbolj prizadetih zaradi odločitve Kijeva. Sporočila je, da bo moral uvajati ukrepe za zmanjšanje potrošnje plina za tretjino in razglasila 60-dnevno izredno stanje. 

V Pridnestrju, vzhodni separatistični regije Moldavije, ki je lojalna Moskvi, so začeli leto z ogrevanjem le bolnišnic in ključne infrastrukture. V tej regiji, ki se je po razpadu Sovjetske zveze enostransko odcepila od Moldavije, kar 70 odstotkov elektrike proizvedejo z uporabo ruskega plina, ki tja pride prek Ukrajine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta