Če dobi predsedniške volitve, republikanski kandidat in bivši predsednik Donald Trump načrtuje vojno v Ukrajini končati z zamrznitvijo konflikta, je objavil časnik Financial Times, sklicujoč se na vire blizu tima bivšega ameriškega predsednika.
Trump je pred časom trdil, da bi vojno v Ukrajini končal v 24 urah, ni pa pojasnil, na kak način bi to naredil. Iz Trumpovega kroga je zdaj slišati, da bi to lahko pomenilo pritisk na Ukrajino, da odstopi del ozemlja ali pa se odpove aspiracijam po priključitvi zvezi Nato.
Kandidat za Trumpovega podpredsednika J. D. Vance je septembra predstavil idejo o zamrznitvi spopada z vzpostavitvijo avtonomnih regij in demilitariziranih con na obeh straneh meje, navaja Financial Times.
Eden od dolgoletnih Trumpovih svetovalcev je pojasnil, da bi po novem načrtu pregledali sporazuma iz Minska 2014 in 2015, ki nista bila nikoli udejanjena, predvidevala pa sta ozemeljsko celovitost Ukrajine z avtonomnimi conami, medtem ko okupirani Krim ni bil omenjen. Trumpov načrt vključuje klavzulo o mehanizmu izvedbe, to pa so sankcije za kršitev dogovora.
Evropske države bi morale prevzeti vlogo garantov in nadzornikov mirovnega procesa, sodelovanje Združenih držav Amerike in Nata pa bi bilo minimalno, piše Financial Times. "Obstajata dve stvari, pri katerih bo Amerika vztrajala. Ne bomo imeli svojih ljudi v mehanizmu izvedbe. Ne bomo ga financirali. To bo plačala Evropa," je izjavil Trumpov svetovalec.
Trumpov krog trdi, da Ukrajina vojno izgublja in da je zato vztrajanje pri zgornjem dogovoru "moralno neoporečno". Donald Trump ocenjuje, da bi aktualni ameriški predsednik Joe Biden in ruski predsednik Vladimir Putin morala govoriti, tako kot so se ameriški predsedniki med hladno vojno pogovarjali s sovjetskimi voditelji, in da članstvo Ukrajine v Natu trenutno ni opcija.
"Zamrzujemo konflikt, Ukrajina ne odstopa ozemlja, ne odreka se ozemeljskim zahtevam in pogajanja se začenjajo z razumevanjem, da verjetno ne bo končnega dogovora, dokler Putin ne zapusti položaja ruskega predsednika," je izjavil Fred Fleitz, nekdanji analitik Cie, ki je v Beli hiši delal, ko je bil Trump predsednik.
Vendar ta pristop ne bo imel soglasne podpore v republikanski stranki, še piše Financial Times. Republikanec Mike Waltz je predlagal, da bi moral Trump zagroziti z zlomom ruskega gospodarstva z znižanjem cen nafte in plina, da bi Putina pripeljal za pogajalsko mizo.