15.26
Kralj in kraljica sta, najprej sama, nato so se jima pridružili predstavniki ožje in širše kraljeve družine, stopila na balkon Buckinghamske palače. Nista pa bila navzoča ne princ Andrew, ne princ Harry. Pozdravili so ju glasni vzkliki množice.
Zbrani pred palačo so dvigali mobilnike in skušali narediti kar najboljšo fotografijo, vihrale so zastave. Vreme se ni prav veliko izboljšalo, a številni so kljub dežju zaprli dežnike. Natančno ob 15.30 so nad prizorišče priletela letala, v preletu pa je sodelovalo 60 letal in helikopterjev. Vrhunec je predstavljal prelet letalske akrobatske skupine Red Arrows.
14:35
Pozlačena kočija s kraljem in kraljico je prispela v Buckinghamsko palačo. Po načrtih se bo kraljeva družina pojavila na balkonu palače, konec slovesnosti pa bo oznanil prelet letal kraljevih letalskih sil.
14:08
Kralj in kraljica sta se z Westminstrske opatije proti Buckinghamski palači odpravila v zlati državniški kočiji. 7 metrov dolgo in štiri tone težko kočijo, ki jo vleče osem konjev, so izdelali leta 1762 in so jo uporabili na vseh kronanjih od leta 1831.
13:59
Kralj Karel III. je Westminstrsko opatijo zapustil z lažjo, imperialno krono na glavi.
13:47
Pomembno vlogo so v obredu igrali tudi keltski jeziki. V skladbah med obredom je bilo slišati tako angleški kot valižanski, škotski in irski jezik. Del glasbe je bilo v počastitev Karlovega očeta, princa Philipa, tudi grške pravoslavne.
13:32
Sledilo je še kronanje Karlove soproge, Camille, s krono kraljice Marije. Odslej bo znana kot kraljica, medtem ko je od septembra nosila naziv kraljica soproga.
13:14
Iskreno vdanost kralju je prvi prisegel canterburyjski nadškof, sledil je valižanski princ William. "Prisegam zvestobo in vdanost, ki vam jo bom kot podanik izkazoval s svojim delom," je dejal William, preden je svojega očeta, kralja Karla III. poljubil na lice. Škof je povabil tudi javnost in vse prisotne, da skupno prisežejo zvestobo kralju.
13:03
Karlu so nato različni visoki predstavniki države izročili regalije, med drugim kraljevski meč, kraljevo ogrinjalo, vladarsko jabolko, prstan, štolo, žezlo, palico in krono. V nadaljevanju obreda so kralja nato kronali z znamenito krono svetega Edvarda, ki je iz čistega zlata in okrašena s številnimi dragimi kamni. Gre za simbol monarhove avtoritete, ki je bila narejena leta 1661, uporablja pa se zgolj ob samem kronanju.
Okoli dva kilograma težko krono je 74-letnemu kralju na slovesnem obredu, ki s svojo simboliko sega skoraj tisoč let v preteklost, na glavo posadil anglikanski nadškof Justin Welby. "Bog, varuj kralja," je povedal, ko je Kralj Karel III. vstal s prestola. Za dve minuti so se oglasili tudi zvonovi.
13:01
Kralj se je nato pomaknil do stola kralja Edvarda, posebnega stola za kronanje, narejenega leta 1300, ki naj bi bil najstarejši kos pohištva v Združenem kraljestvu, ki še vedno služi originalnemu namenu. V njem je bilo kronanih vsega skupaj 26 monarhov.
Prestolonaslednik princ William obred kronanja spremlja iz prve vrste. V opatijo je v spremstvu soproge Kate vstopil tik za kraljem. Z njima sta njuna otroka, princesa Charlotte in princ Louis, medtem ko je princ George sodeloval tudi v samem sprevodu. V prvi vrsti je tudi Karlov najmlajši brat Edward s soprogo Sophie. Med ožjimi družinskimi člani v tretji vrsti sedi tudi princ Harry.
12:47
Najsvetejši del maziljenja z odišavljenem oljem ni bil na očeh javnosti. Kralj Karla III. je pred maziljenjem, ki je potekalo za zastoji, slekel plašč in si nadel posebno belo tkanino brez rokavov, preko ramen pa so mu nadeli zlato svileno ogrinjalo. Pri tem mu je pomagal valižanski princ William. Olje je priteklo iz zlate ampule v obliki orla, ki jo je leta 1661 izdelal kraljevi draguljar za kronanje Karla II.
Olje, izdelano v Jeruzalemu, je narejeno po skrivnem receptu, ki med drugim vsebuje vrtnice, jasmin in cimet. Olje, narejeno za Karla, ne vsebuje nobenih sestavin živalskega izvora, medtem ko je bila doslej v njem tradicionalno tudi ambra, ki nastaja v črevesju kita glavača.
12:24
Kralj Karel III. je v svoji prisegi, ko je položil roko na sveto pismo obljubil, da bo vladal v skladu z zakoni in običaji ter da bo ohranjal anglikanskno cerkev. Povedal je, da bo poskrbel, da bo v vseh njegovih odločitvah prevladal zakon in pravičnost z usmiljenjem.
Med bogoslužjem bo mogoče slišati 12 na novo komponiranih skladb, ki so jih napisali skladatelji iz celega Združenega kraljestva in jih je kralj osebno izbral. Welby je nato podal pridigo, v kateri je med drugim dejal, da "smo tu, da kronamo kralja in kralja kronamo, da bi služil".
12:11
V okviru obreda, ki ga vodi canterburyjski nadškof Justin Welby, je bil Karel III. z besedami "predstavljam vam kralja Karla, vašega nespornega kralja" že uradno predstavljen zbranim. Ti so odgovarjali z besedami "Bog naj obvaruje kralja". Moderator škotske cerkve je nato kralju izročil posebej za to priložnost izdelano Biblijo.
12:03
Anglikanski nadškof Justin Welby je obred kronanja začel z molitvijo. Po zaključku obreda kronanja se bosta kralj Karel III. in kraljica Camilla v Buckihghamsko palačo vrnila po isti poti, vendar bosta sedla v drugo, starejšo kočijo.
Kralj in kraljica sta se iz Buckinghamske palače okoli 11.20 odpravila proti Westminstrski opatiji v diamantni jubilejni kočiji, ki so jo izdelali v Avstraliji. Pot je bila dolga dva kilometra, preden sta pol ure pozneje prispela pred opatijo. V Londonu je hladno in deževno vreme, a to ni preprečilo množici ljudi, da so prišli v London pospremiti kralja in kraljico na poti do kronanja. Varnostno stanje v neposredni bližini Westminstrske opatije je poostreno.
Na ulicah britanske prestolnice se je v pričakovanju današnjega kronanja Karla III. in njegove soproge kraljice Camille v jutranjih urah zbrala množica ljudi. Mnogi so se ob poti sprevoda utaborili že več dni pred samim dogodkom, prvi gostje pa so medtem že vstopili v Westminstrsko opatijo, kjer bo potekalo kronanje.
Na ulicah Londona, zlasti ob poti sprevoda, v katerem se bo kraljevi par popeljal v Westminstrsko opatijo in nato nazaj v Buckinghamsko palačo, se je v jutranjih urah zbrala množica ljudi. Številni so se ob poti zbirali že več dni pred samim dogodkom. Dobro uro in pol pred začetkom dogajanja je bilo prizorišče ob poti sprevoda že polno.
Pred palačo so nekateri davi že tudi uzrli Karla in Camillo, ki sta se tja pripeljala iz bližnjega domovanja Clarence House, poroča britanski BBC.
Na trgu Trafalgar Square se je zbrala tudi manjša skupina nasprotnikov monarhije. Skupina Republic, ki se zavzema za ukinitev monarhije, je pozvala k protestu, na katerem pričakuje do 2000 ljudi.
Policija je sicer še pred začetkom protesta pridržala šesterico vodilnih članov skupine. Med njimi je tudi njen vodja Graham Smith, so navedli v skupini, ki dodaja, da so jim policisti tudi zasegli več sto transparentov. Policija, ki je v luči obsežne varnostne operacije dobila nova pooblastila, aretacij ni komentirala.
Prvi gostje so medtem že vstopili v Westminstrsko opatijo, kjer bo potekalo kronanje. Med njimi so bili sprva predvsem poslanci zgornjega doma britanskega parlamenta, sedaj pa so fotografi med drugim že ujeli tudi nekdanjega ameriškega zunanjega ministra in posebnega odposlanca za podnebje John Kerryja in monaškega kneza Alberta.
V opatijo sta že prispela tudi nastopajoča na nedeljskem velikem koncertu ob kronanju, pevka Katy Perry in pevec Lionel Richie. Tam je tudi igralka Emma Thompson.
Britanski premier Rishi Sunak se je na Twitterju pohvalil, da nobena država ne bi mogla pripraviti tako osupljivega spektakla. "Vendar to ni le predstava. To je ponosen izraz naše zgodovine, kulture in tradicije," je nadaljeval in kronanje označil za "cenjen obred, s katerim se bo rodilo novo obdobje".
V Londonu bodo danes kronali Karla III., ki je sicer prestol zasedel že ob smrti Elizabete II. septembra lani. Krono bo 74-letnemu kralju na slovesnem obredu, ki s svojo simboliko sega skoraj 1000 let v preteklost, na glavo posadil anglikanski nadškof Justin Welby. Slovesnost se bo začela ob 12. uri po srednjeevropskem času, trajala pa naj bi dve uri.
V Westminstrsko opatijo je povabljenih 2300 ljudi, med katerimi je približno sto svetovnih voditeljev. Med njimi je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki se kronanja udeležuje s soprogom Alešem Musarjem. To priložnost, ki je obenem pomemben diplomatski dogodek, bo izkoristila tudi za kratka srečanja z nekaterimi izmed prisotnih voditeljev.
Slovesen dan, ki mu bo sledil prazničen program še v nedeljo, v ponedeljek pa bo dela prost dan, se bo zaključil s pozdravom na novo okronanih kralja in kraljice z balkona Buckinghamske palače. V primerjavi s kronanjem Karlove matere Elizabete II. pred 70 leti bo današnji obred nekoliko drugačen in predvsem skromnejši. Leta 1953 je bilo tako denimo v opatiji okrog 8000 gostov, pot sprevoda pa je bila veliko daljša.