Ameriški podpredsednik JD Vance je danes med obiskom na Grenlandiji obtožil Dansko, da ni storila dovolj za zaščito tega svojega avtonomnega ozemlja, ki ga želi predsednik Donald Trump priključiti ZDA. Vance je skupaj s soprogo Usho obiskal ameriško vojaško oporišče Pituffik.
"Naše sporočilo Danski je zelo enostavno: Niste opravili dobrega dela za prebivalce Grenlandije. Premalo ste vlagali v ljudi in premalo ste vlagali v varnostno arhitekturo tega neverjetnega, čudovitega ozemlja," je na novinarski konferenci po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Vance.
Trump je pred tem danes med pogovorom z novinarji vztrajal, da ZDA potrebujejo Grenlandijo zaradi nacionalnih in mednarodnih varnostnih interesov in ni izključil niti uporabe sile, da si jo prisvoji.
Vance je sicer na Grenlandiji dejal, da po njegovem mnenju uporaba sile ne bo potrebna.
Grenlandijo, ki spada pod upravo Danske, bi morala najprej obiskati le Usha Vance z razširjenim programom, vendar je podpredsednik ZDA v začetku tedna napovedal, da se ji bo pridružil.
Ameriški konzulat na Grenlandiji po poročanju medijev v ZDA ni mogel najti nobene družine, ki bi bila pripravljena sprejeti na obisk Vancea in drugo damo ZDA. Sodelovanje so odpovedala tudi podjetja.
Obisk so potem zaradi pričakovanih protestov skrčili le na ameriško oporišče, kjer je Vance vojake pozdravil z besedami, da mu ni nihče povedal, kako hudičevo mrzlo je.
Vancea in soprogo spremlja kar velika delegacija, v kateri so svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz s soprogo, minister za energijo Chris Wright ter republikanski senator iz Utaha Mike Lee, poroča AFP.
Danska premierka Mette Frederiksen je ameriški obisk brez povabila kritizirala kot nesprejemljiv pritisk na Grenlandijo in na Dansko.
Po anketah javnega mnenja si ameriškega prevzema Grenlandije ne želijo ne na ozemlju in ne na Danskem, proti pa je tudi EU. Trumpovemu naklepu pa ne nasprotuje ruski predsednik Vladimir Putin, ki je po poročanju televizije Fox News izjavil, da to Rusije ne zadeva.
Američani imajo na Grenlandiji s 57.000 prebivalci vojaško oporišče, ki je del infrastrukture protiraketne obrambe pred napadi iz Rusije. Služi kot strateška lokacija za zračni in podmorniški nadzor okrog severnega tečaja, poroča AFP.