(FOTO) Ursula von der Leyen v Kijevu podprla prizadevanja Ukrajine za vstop v EU

STA, A. La.
11.06.2022 11:13

Ursula von der Leyen, ki je Kijev danes obiskala nepričakovano, je medtem odziv na ukrajinsko željo po članstvu v EU obljubila že za naslednji teden.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
REUTERS

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, s katerim se je sestala ob nenapovedanem obisku v Kijevu, dejala, da "EU želi podpreti Ukrajino na njeni evropski poti". Zelenski je dodal, da bi članstvo Ukrajine v EU pomenilo simbol evropske enotnosti.

"Pozitiven odgovor na prošnjo Ukrajine za članstvo v EU bi bil zgodovinski trenutek za Evropo in pritrdilen odgovor na vprašanje o tem, ali ima evropski projekt sploh še prihodnost," je Zelenski dejal med obiskom predsednice Evropske komisije v Kijevu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ursula von der Leyen, ki je Kijev danes obiskala nepričakovano, je medtem odziv na ukrajinsko željo po članstvu v EU obljubila že za naslednji teden. "Današnji pogovori nam bodo omogočili, da do konca prihodnjega tedna dokončno pripravimo oceno," je dodala.

"Ukrajina, ki je trdna parlamentarna demokracija, je bila na dobri poti že pred ruskim napadom. Celotna država se je okrepila. Za reformo in modernizacijo države je potreben enak duh. Evropa vas podpira," je von der Leynova po pogovoru z Zelenskim zapisala na Twitterju.

Ob tem je poudarila, da so ukrajinske oblasti za kandidaturo storile že veliko, a da jih čaka še veliko dela, zlasti na področju boja proti korupciji, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ukrajinci so "že veliko prispevali k obrambi skupne svobode", je dodal Zelenski.

"Kijev je hvaležen za nedavno sprejeti šesti sveženj sankcij EU proti Rusiji, vendar se vojna žal nadaljuje, zato bo potreben tudi sedmi sveženj sankcij, ki bi moral biti še močnejši," je še dejal ukrajinski predsednik.

Predsednica Evropske komisije se bo ob svojem drugem obisku v Kijevu po začetku vojne v Ukrajini sestala še z ukrajinskim predsednikom vlade Denisom Šmihalom.

Za prevntivno diplomacijo

Ukrajinski predsednik Zelenski je danes pozval h krepitvi mednarodnega pritiska na Rusijo, da bi ta končala blokado ukrajinskih pristanišč v Črnem morju. Zavzel se je za preventivno diplomacijo v vprašanjih, kot je tajvansko. Da bi se ukrajinski scenarij lahko ponovil na Tajvanu, je menil tudi obrambni minister ZDA Lloyd Austin.

Zelenski je danes prek spleta nagovoril udeležence varnostnega vrha Shangri-La Dialogue v Singapurju. "Svet se bo znašel v resni prehranski krizi in lakoti v številnih azijskih in afriških državah," je posvaril. "Pomanjkanje živil bo neizogibno vodilo v politični kaos, ki lahko vodi v kolaps mnogih vlad in odstavitev številnih politikov," je besede Zelenskega povzela francoska tiskovna agencija AFP.

Cene živil poskočile

Spomnil je na cene osnovnih prehranskih živil, ki so na svetovnih trgih in v mnogih državah poskočile. "To je neposredna posledica dejanj Rusije," je izpostavil ukrajinski predsednik. Mednarodno skupnost je ob tem pozval, naj ponovno vzpostavi "vso moč mednarodnega prava", ki je veljala pred rusko invazijo 24. februarja.

Ruska blokada je odrezala Ukrajino od svetovne trgovine z žiti, kar bi lahko vodilo v globalno prehransko krizo. Rusija z blokado ukrajinskih pristanišč tej državi onemogoča izvoz približno 20 milijonov ton žita, zlasti v Severno Afriko in Azijo.

REUTERS

Združeni narodi, Turčija in mnoge države si prizadevajo za vzpostavitev pomorskega koridorja, po katerem bi tekel izvoz živil. Zelenski je pojasnil, da so "pogovori osredotočeni na obliko" takega koridorja. Po železnici Ukrajina trenutno izvaža več kot dva milijona ton žit, je dejal, a to ni dovolj. Rusijo je obtožil, da nalašč zvišuje cene žit, kot je to storila že z energijo.

V svojem nastopu se je Zelenski dotaknil tudi kitajsko-tajvanskega vprašanja in pozval k diplomatski rešitvi. Izpostavil je primer Ukrajine in dejal, da mora svet "vedno podpreti preventivno ravnanje", povzema španska tiskovna agencija EFE.

Japonski premier Fumio Kishida je v petek posvaril, da bi "današnja Ukrajina lahko bila jutrišnja vzhodna Azija".

"Države, ki potrebujejo pomoč, moramo podpreti z diplomatskimi rešitvami. Nikogar ne smemo pustiti samega, na milost in nemilost močnejših držav," je poudaril Zelenski v odgovoru na vprašanje, ali se s Kishido strinja.

Prepozno za razprave

"Ukrepati je potrebno pred potencialnim konfliktom. V taki situaciji je prepozno za razprave, svet mora Rusiji pokazati, kje je njeno mesto, in to je na njenem ozemlju," je še podčrtal.

Kitajska delegacija je ob nagovoru Zelenskega zapustila dvorano, je poročanje ruske tiskovne agencije RIA Novosti povzela srbska tiskovna agencija Tanjug.

Medtem je ameriški obrambni minister Lloyd Austin na forumu v Singapurju danes potrdil podporo Washingtona njegovim zaveznikom v indijsko-pacifiški regiji. To je po njegovem še posebej pomembno v času, ko skuša Kitajska "vse bolj prisilno in agresivno uresničiti svoje ozemeljske težnje".

Austin, ki se je v petek prvič od imenovanja v živo sestal s kitajskim kolegom Wei Fenghejem, je v svojem nagovoru na forumu večkrat neposredno omenil Kitajsko, kar je po navedbah EFE nenavadno, saj je forum Shangri-La Dialogue običajno prizorišče bolj subtilne diplomacije. Tudi on je primerjal rusko vojno v Ukrajini s situacijo v Tajvanu.

Vojna v Ukrajini kaže, kaj se lahko zgodi, ko "zatiralci poteptajo pravila, ki nas vse ščitijo". "To se zgodi, ko se velike sile odločijo, da so njihovi imperialistični apetiti pomembnejši od pravic njihovih miroljubnih sosed," je še dejal obrambni minister ZDA.

Po podatkih britanske obveščevalne službe ruske vojaške enote v okolici Severodonecka niso napredovale proti južnemu delu tega mesta na vzhodu Ukrajine. Vseeno se na ulicah Severodonecka nadaljujejo intenzivni spopadi med ruskimi in ukrajinskimi silami, poročajo tuje tiskovne agencije.

Žrtve na obeh straneh

Obe strani sta v spopadih verjetno že utrpeli veliko število žrtev, je v svojem dnevnem poročilu po navedbah nemške tiskovne agencije dpa še zapisalo britansko obrambno ministrstvo.

REUTERS

Od začetka ruske invazije je umrlo približno 10.000 ukrajinskih vojakov, je danes povedal svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič. Ukrajinski generalštab medtem ocenjuje, da je ruska vojska utrpela približno 32.000 žrtev.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem nočnem nagovoru sodržavljanom dejal, da v Donbasu potekajo "zelo ostri spopadi" proti ruskim silam, ki po njegovih besedah poskušajo uničiti vsa mesta na vzhodu države, navaja španska tiskovna agencija EFE.

Rusija ima prednost

Na vzhodu Ukrajine o uspehu na bojišču sicer vse bolj odločajo rakete, topništvo in havbice, ki omogočajo napade na sovražnikove položaje tudi več kilometrov za frontno črto, poroča britanski BBC. Zdi se, da ima Rusija v tem boju zdaj odločilno prednost.

Visok ukrajinski obveščevalni uradnik Vadim Skibicki je za britanski časnik Guardian povedal, da je ukrajinski strani skoraj zmanjkalo streliva. Ob tem je dejal, da imajo Rusi zdaj do petnajstkrat več artilerije in da Ukrajinci nujno potrebujejo zaloge orožja, ki jih obljubljajo zahodne države.

Severodoneck je sicer eno od zadnjih mest, ki Rusiji stojijo na poti do prevzema nadzora nad celotno regijo Donbas na vzhodu Ukrajine. Po poročanju ruske tiskovne agencije Tass je v zadnjih treh letih v separatističnih samooklicanih ljudskih republikah Luhansk in Doneck na tem območju več kot 800.000 ljudi prejelo rusko državljanstvo, še navaja dpa.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta