Članice Nata bodo morale za obrambo verjetno namenjati več kot tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) letno, je danes v Evropskem parlamentu v luči pozivov prihodnjega predsednika ZDA Donalda Trumpa k večji porabi za obrambo dejal generalni sekretar Nata Mark Rutte. Glede Trumpovih izjav je sicer povedal, da je treba počakati še en teden.
"Ne želim se zavezati konkretni številki. Vendar pa prvi pogled na potrebe po zmogljivostih v okviru načrtovanja znotraj Nata kaže, da bo treba nameniti več kot tri odstotke BDP," je v odgovorih na vprašanja članov parlamentarnega odbora za zunanje zadeve (Afet) in pododbora za varnost in obrambo (Sede) povedal Rutte. Delež BDP za obrambo bi lahko znašal celo 3,6 ali 3,7 odstotka, a bi lahko to številko po Ruttejevem mnenju med drugim znižali s skupnimi nabavami vojaške opreme.
"Vendar pa se kljub temu bojim, da bo številka bistveno večja od dveh odstotkov, pri katerih smo zdaj," je povedal. Dodal je, da bodo razpravo o tem v okviru Nata zaključili do vrha voditeljev članic zavezništva, ki bo v drugi polovici junija v Haagu. Da bi v prihodnjih 10 do 15 letih vzpostavili "evropski Nato" brez ZDA, pa je po njegovih besedah iluzija. Če bi to želeli, bi morale namreč članice za obrambo namenjati od osem do 10 odstotkov BDP.
Glede drugih nedavnih Trumpovih izjav o uporabi vojaške sile za zavzetje Grenlandije, ki je del članice Nata Danske, in priključitvi Kanade, ki je prav tako v zavezništvu, k ZDA z gospodarskim pritiskom, je dejal, da se je treba s tem začeti ukvarjati naslednji ponedeljek. Takrat bo Trump uradno zasedel položaj ameriškega predsednika.
V razpravi z evroposlanci se je sicer Rutte zavzel za tesnejše sodelovanje Nata in Evropske unije. Poudaril pa je tudi pomen okrepitve podpore Ukrajini, da bo ta ob začetku mirovnih pogajanj z Rusijo v močnem položaju.
Poljska naklonjena Trumpovi zahtevi po zvišanju obrambnih izdatkov
Poljska podpira zahtevo novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa po zvišanju obrambnih izdatkov na pet odstotkov BDP, je v pogovoru za Financial Times dejal poljski obrambni minister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Medtem so se v Varšavi danes sestali obrambni ministri Poljske, Nemčije, Francije, Italije in Združenega kraljestva. Poljska bi lahko postala "čezatlantska vez" med izzivom, ki ga je zaveznicam postavil Trump, in njegovo uresničitvijo v Evropi, je v danes objavljenem pogovoru za britanski časnik dejal Kosiniak-Kamysz.
Poljska, ena najpomembnejših zaveznic Kijeva, je sicer od začetka vojne v Ukrajini svoje obrambne izdatke že krepko dvignila. Lani je tako za vojsko namenila nekaj več kot štiri odstotke BDP, navaja poljska tiskovna agencija PAP. V Varšavi so se medtem danes z namenom razprave o evropski varnosti sestali obrambni ministri Poljske, Nemčije, Francije, Italije in Združenega kraljestva. Med drugim naj bi govorili o vlogi evropskih obrambnih podjetij pri krepitvi ukrajinske obrambne industrije.
Nemški obrambni minister Boris Pistorius je ob začetku srečanja Kijevu zagotovil nadaljnjo podporo Berlina. "Ukrajino bomo na njeni poti podpirali tako dolgo, kot bo potrebno," je dejal ter obenem poudaril potrebo po pravičnem in trajnem miru, poroča nemška tiskovna agencija dpa.