Rusi z mobiliziranimi rezervisti krepijo svoje sile v okupirani regiji Herson zahodno od reke Dnepr, je v svojem najnovejšem poročilu obveščevalcev o stanju v Ukrajini zapisalo britansko obrambno ministrstvo. Pri tem dodaja, da gre za manjše število vojakov.
V zadnjih šestih tednih so ruske sile na bojišču zavzele obrambne položaje, kar je verjetno posledica "drastičnega primanjkljaja ljudi" in tudi "slabše izurjenosti", še dodajajo britanski obveščevalci.
"Tudi če Rusija uspe konsolidirati svoje dolgoročne obrambne linije v Ukrajini, bo ostala ranljiva. Če bo želela začeti ofenzivo, bo morala obnoviti kvalitetne, visoko mobilne strukture, ki so se sposobne dinamično odzvati na ukrajinske preboje in izvajati velike ofenzivne operacije," so zaključili.
Nemški predsednik: Svet vstopa v fazo spopada
"Svet vstopa v fazo spopada," je danes dejal nemški predsednik Frank Steinmeier in opozoril, da so pred Nemčijo težka leta. "Nemčija se nahaja v najtežjem položaju od združitve," je poudaril Steinmeier in dodal, da je ruska invazija na Ukrajino "varnostni red Evrope spravila v ruševine". Dejal je tudi, da mora Nemčija okrepiti svojo vojsko.
"Nemčija se mora biti sposobna spoprijeti s konflikti. Ne potrebujemo vojaške miselnosti, potrebujemo pa duh odpornosti," je še povedal.
Herson obiskal pomemben Putinov sodelavec
Okupirano ukrajinsko mesto Herson je obiskal Sergej Kirijenko, namestnik ruskega predsednika Vladimirja Putina, sicer pa nekdanji šef ruske državne jedrske družbe Rosatom. V Hersonu si je ogledal tamkajšnjo trajektno pristanišče, ki je služilo evakuaciji civilistov iz mesta, je povedal proruski guverner okupiranega polotoka Krim Sergej Aksonov in dodal, da je evakuacija končana.
Kirijenko je eden najvišjih predstavnikov Kremlja, po poročanju ruskih virov se je srečal tudi z osebjem jedrske elektrarne Zaporožje, ki so jo že pred meseci okupirale ruske sile.
Kitajska podpira Rusijo
Šef kitajske diplomacije Wang Yi je po pogovoru z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom dejal, da bo "Kitajska odločno podprla rusko stran pod vodstvom predsednika Vladimirja Putina". Kot je kitajsko zunanje ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost, je država pripravljena "obuditi odnose z Rusijo". "Kitajska podpira Putina pri poenotenju in vodenju ruskega naroda, pri obvladovanju težav, eliminaciji motenj in uresničevanju strateških razvojnih ciljev in nadaljnjem vzpostavljanju statusa Rusije kot velesile na mednarodnem prizorišču," je zapisano v sporočilu.
ZDA naznanile 275 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini
ZDA bodo Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo zagotovile dodatno vojaško pomoč v vrednosti 275 milijonov dolarjev. Pentagon je danes potrdil, da tokratni paket vključuje rakete za sisteme himars, topovske granate, drugo strelivo in štiri satelitske komunikacijske antene.
Pentagon zatrjuje, da pri antenah ne gre za nadomestilo za komunikacijski sistem Starlink, ki ga je Ukrajini zagotovilo vesoljsko podjetje Elona Muska SpaceX, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Musk je v začetku meseca namreč dejal, da Starlinka večno ne bodo mogli dajati Ukrajini na razpolago, vendar pa ni napovedal ukinitve brezplačne storitve, ki na bojišču koristi ukrajinskim silam.
S tokratnim svežnjem se je skupna vrednost ameriške vojaške pomoči Ukrajini od začetka leta 2021 povečala na 18,5 milijarde ameriških dolarjev. (STA)
Britanski časnik Guardian navaja besede analitika Matta Taita, ki je zapisal, da s takim tonom kitajska kaže precej večjo podporo Rusiji, kot jo je v preteklosti. To je bil sicer prvi pogovor med Lavorovom in Yijem po uvedbi sankcij proti Kitajski s strani ZDA.