Hrvaška opozicija po aretaciji ministra predlaga glasovanje o nezaupnici: Bi lahko Plenkovićeva vlada padla?

Jon Knez Jon Knez
18.11.2024 17:50

Premier Andrej Plenković je aretiranega ministra Vilija Beroša že razrešil, stranka HDZ se je od afere ogradila. Opozicija vlado poziva k odstopu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik sabora Gordan Jandroković (levo) in premier Andrej Plenković (v sredini) sta Beroša najostreje obsodila.
EPA

Potem ko je v petek hrvaška policija med akcijo Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) aretirala zdaj že nekdanjega hrvaškega ministra za zdravje Vilija Beroša, mu je preiskovalni sodnik odredil enomesečni preiskovalni pripor. V priporu je prav tako podjetnik Saša Pozder. Tretji osumljenec, nevrokirurg in lastnik zasebne poliklinike Krešimir Rotim, se bo branil s prostosti. Tožilstvo zanj ni zahtevalo pripora, saj je priznal vpletenost pri dogovarjanju za posle. 

Beroševa odvetnica Laura Valković je po zaslišanju dejala, da njena stranka zanika vse obtožbe. Z zaslišanja so ga prepeljali v zagrebški zapor Remetinec. Na položaju ministra ga je začasno nasledila državna sekretarka Irena Hrstić

V afero naj bi bil vpleten tudi znani kriminalec

Uskok trojico bremeni zlorabe položaja, trgovanja z vplivom, dajanja in prejemanja podkupnine. Skupaj naj bi Pozderjevemu podjetju v postopkih javnih naročil priskrbeli za 1,4 milijona evrov poslov ter mu z razliko med tržno in nabavno ceno robotskih mikroskopov zagotovili dobiček v vrednosti skoraj 495 tisoč evrov. Po navedbah Uskoka je trojica sodelovala pri prodaji medicinske opreme avstrijskega proizvajalca zdravstvenim ustanovam v državni lasti. Beroš naj bi pri tem uporabil avtoriteto ministra za zdravje in od direktorjev bolnišnic zahteval, da se srečajo s Pozderjem in mu zagotovijo posel. Poleg tega je Beroš osumljen, da je z državnim denarjem preplačal opremo, ki jo je prodajalo Pozderjevo podjetje.

Nekdanjega ministra Vilija Beroša je v petek aretirala policija. 
Profimedia

Uskok tudi sumi, da je Rotim po navodilih Pozderja prilagodil razpis za nabavo medicinske opreme v kliničnem centru Sestre milosrdnice v Zagrebu, poslovnež pa je njegovi polikliniki v zameno podaril robotski mikroskop. Preiskavo proti Berošu, Rotimu, Pozderju ter še štirim osumljencem je uvedel tudi urad evropskega javnega tožilca (EPPO). Po navedbah urada so v afero vpleteni tudi javnosti znani kontroverzni poslovnež in kriminalec Hrvoje Petrač in njegova sinova Novica in Nikola. Policija jih v soboto ni našla na domačih naslovih, bili naj bi v tujini, a Jutarnji list poroča, da naj bi se Novica Petrač danes vendarle predal hrvaškim oblastem. 

Vrh vlade ostro proti Berošu

Premier Andrej Plenković je Beroša v petek takoj po aretaciji razrešil s položaja, v odzivu pa njegovo početje označil za izdajo. "Gre za kazniva dejanja korupcije. Sem razočaran in jezen," je dejal in poudaril, da gre za dejanja posameznika, s katerimi vlada ni bila povezana. "Če se bo dokazalo, da so obtožbe proti ministru točne, to doživljam kot dejanje izdaje osebnega zaupanja, ki sem ga imel vanj skoraj pet let," je dejal v petek. 

Plenkovićevo vlado trese nova afera.  
Profimedia

Notranji minister Davor Božinović je danes v Vukovarju, kjer je potekal spominski dan ob 33. obletnici padca tega mesta v hrvaški domovinski vojni, dejal, da so obtožbe proti Berošu zelo resne. "Postopek je jasen. Seveda še ni nič dokazanega, vendar so obtožbe zelo resne." O opoziciji, ki celotno vlado poziva k odstopu, je rekel, da je padec vlade cilj vsake opozicije. "Vlada dviga standard, borimo se za vse ljudi in borimo se proti korupciji. Vlada je povečala neodvisnost institucij. Kot vidite, institucije opravljajo svoje delo. Vlada ni vplivala na njihovo delovanje," je dejal. O vpletenosti Hrvoja Petrača in njegovih sinov v afero, glede na to, da jih oblasti ne najdejo, ni želel govoriti, saj da preiskava še poteka. 

Do Beroša je bil kritičen tudi predsednik sabora Gordan Jandroković. "Vse skupaj je nesprejemljivo. Nihče tega ni pričakoval. Bomo videli, kaj se bo zgodilo v naslednjih dneh. Ne vem, kako lahko nekomu, ki ima tako funkcijo, kaj takega sploh pade na pamet. Nadaljevati moramo borbo proti korupciji. Ta je težava Hrvaške. Vsi nosilci javnih funkcij so dolžni opozarjati na korupcijo in se proti njej boriti," je dejal Jandroković. 

Zakaj vlada ne bo padla

Še ostreje se je odzvala opozicija. Sandra Benčić iz zeleno-leve stranke Zmoremo! je za hrvaške medije dejala, da to ni navaden zločin, saj gre za krajo iz javnega zdravstvenega sistema, ki je na kolenih. "Kradejo iz sistema, v katerem onkološki pacienti ne morejo do zdravljenja. Če se obtožbe izkažejo za utemeljene, je to eden najhujših zločinov HDZ v tridesetih letih."

O nezaupnici naj bi v saboru glasovali jutri. 
Vlada Rh

Poslanec opozicijske SDP Saša Đujić je spomnil, da Beroš ni prvi aretirani minister iz Plenkovićeve vlade. "Novo je le to, da Beroš ni odstopil, potem ko je Uskok proti njemu sprožil preiskavo. Štiri leta že nenehno opozarjamo na težave, tudi na Beroševe afere, zahtevali smo že njegovo razrešitev. Na žalost nas niso poslušali. Zato bomo zdaj k odstopu pozvali Plenkovića," je še dejal. SDP je medtem zbral podpise za glasovanje o nezaupnici Plenkoviću in vladi, ki naj bi bilo na sporedu jutri, vendar presenečenj ni pričakovati. Koalicijski stranki Domovinsko gibanje in HSLS sta namreč že v petek HDZ izrekli polno podporo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta