Irska bo priznala Palestino skupaj s Španijo in Norveško, je danes sporočil irski premier Simon Harris. Kmalu za Irsko je priznanje Palestine 28. maja naznanil še španski premier Pedro Sanchez, že pred tem pa norveški premier Jonas Gahr Store.
"Gre za zgodovinski in pomemben dan za Irsko in Palestino," je ob najavi priznanja poudaril Harris.
Sanchez, ki je danes novico sporočil v parlamentu v Madridu, pa je dodal, da izraelski premier Benjamin Netanjahu ogroža rešitev dveh držav na Bližnjem vzhodu.
Pred tem je norveški premier pojasnil, da je vojna v Gazi pokazala, da mora doseganje miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu temeljiti na rešitvi palestinskega vprašanja. Cilj tega priznanja je palestinska država, ki bo "politično kohezivna", je dejal in druge države pozval, naj jim sledijo, poroča britanski BBC.
Izrael zaradi napovedanega priznanja Palestine poklical na pogovor veleposlanika na Norveškem in Irskem
Izrael je zaradi napovedanega priznanja Palestine svoja veleposlanika na Norveškem in Irskem danes poklical v domovino na pogovore, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil izraelski zunanji minister Izrael Kac.
"Irski in Norveški danes pošiljam ostro sporočilo: Izrael tega ne bo molče gledal. Pravkar sem odredil vrnitev izraelskih veleposlanikov iz Dublina in Osla v Izrael na nadaljnja posvetovanja v Jeruzalem," je dejal Kac.
Norveški premier Jonas Gahr Store je danes sporočil, da bo Norveška Palestino priznala 28. maja.
Izraelsko zunanje ministrstvo je posvarilo, da bo priznanje Palestine le še okrepilo ekstremizem in nestabilnost, ob tem pa je na pogovore poklicalo svoja veleposlanika na Norveškem in Irskem.
Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so marca v skupni izjavi izrazil pripravljenost priznati Palestino, "ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne". Slovenska vlada je pred dvema tednoma začela postopek priznanja, ki ga želi zaključiti do 13. junija. Premier Robert Golob je dopustil možnost, da bi postopek zaključili hitreje.
Doslej je Palestino priznalo že najmanj 140 članic Združenih narodov, med njimi pa ni več zahodnih držav, kot sta ZDA in Velika Britanija.
Palestinci napoved priznanja označili za pomemben trenutek
Predstavnik Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Husein al Šejh je napoved Španije, Irske in Norveške, da bodo 28. maja priznale Palestino, označil za zgodovinski trenutek. Podobno so napoved pozdravili pri palestinskem islamističnem gibanju Hamas, saj da je to pomemben trenutek v smeri zagotavljanja pravice do ozemlja.
"Zahvaljujemo se državam sveta, ki so priznale neodvisnost Palestine in jo še bodo," je sporočil generalni sekretar izvršnega odpora PLO al Šejh. Po desetletjih palestinskega nacionalnega boja, trpljenja, podrejanja in okupacije je zmagal svobodni svet, je zapisal na družbenem omrežju X. "Poudarjamo, da je to pot v smeri stabilnosti, varnosti in miru v regiji," je dodal Šejh iz PLO, v kateri prevladuje gibanje Fatah, ki vlada na Zahodnem bregu.
Podobno so napoved priznanja treh držav pozdravili pri Hamasu, ki nadzoruje Gazo. "Menimo, da je to pomemben korak k potrditvi naše pravice do ozemlja," je Hamas zapisal v izjavi in pozval "države po vsem svetu, naj priznajo naše legitimne nacionalne pravice".
Višji predstavnik Hamasa Basem Najm je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da so ta tri priznanja neposreden rezultat "pogumnega upora in legendarne vztrajnosti palestinskega ljudstva".
Golob pozdravlja napoved Španije, Irske in Norveške glede priznanja Palestine
Premier Robert Golob je danes pozdravil napoved kolegov iz Španije, Irske in Norveške, da bodo te države 28. maja priznale Palestino. Spomnil je, da je Slovenija nedavno začela proces priznanja Palestine, v katerem so izrazili pričakovanja, ki jih ima do Palestincev in Izraela, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
"Pozdravljam današnjo napoved voditeljev Kraljevine Španije, Republike Irske in Kraljevine Norveške o priznanju Palestine. V zadnjih tednih sem bil z njimi v tesnem in rednem stiku, v naslednjih dneh pa bom tudi s številnimi kolegi iz držav članic, ki še niso priznale Palestine, v upanju, da se pridružijo našemu procesu priznanja v bližnji prihodnosti," je sporočil Golob.
Spomnil je, da je slovenska vlada kot prva izmed podpisnic posebne izjave ob robu Evropskega sveta - Slovenija, Španija, Irska, Malta, začela proces priznanja Palestine, "v katerem je izrazila pričakovanja, ne pa pogojev, za obe strani".
Premier je nedavno v pismu voditeljem držav članic EU tiste, ki še niso priznali Palestine, pozval, da se pridružijo slovenskemu procesu priznanja. "Več držav bo z nami, močnejši bo naš vzvod na obe strani za doseganje premirja in izpustitev talcev," je dodal.
Kot je pojasnil, Slovenija proces priznanja vodi, ker želi stvari spremeniti z zavedanjem, da Palestinci potrebujejo več kot le simbolično gesto priznanja. "Radi bi pripomogli k reformiranju in opolnomočenju palestinske oblasti, ki bo zastopala svoje prebivalstvo tako na Zahodnem bregu kot v Gazi in ga vodila k rešitvi dveh držav, ki jo kot rešitev za trajen mir vidi skoraj ves svet," je poudaril.
Netanjahu priznanje Palestine označil za nagrajevanje terorizma
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je napovedi Norveške, Irske in Španije, da bodo priznale Palestino, označil za "nagrado za terorizem". V izjavi je večkrat omenil napad gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani in dejal, da bi priznanje Palestine pomenilo vzpostavitev teroristične države.
"Namera več evropskih držav, da priznajo palestinsko državo, je nagrada za terorizem. Takšnemu zlu ni mogoče dati države," je dejal Netanjahu. Ob tem je ocenil, da "80 odstotkov Palestincev podpira grozljiv pokol", ki ga je palestinsko islamistično gibanje Hamas izvedlo 7. oktobra lani na izraelskem ozemlju.
"To bi bila teroristična država. Poskušala bo vedno znova ponoviti pokol 7. oktobra; na to ne bomo pristali. Nagrajevanje terorizma ne bo prineslo miru in nas ne bo ustavilo pri boju za poraz Hamasa," je še zatrdil izraelski premier.
Premier je prepričan, da šele ko bodo vsi akterji v regiji in v svetu sprejeli realnost rešitve dveh držav in ko bodo naslovljena osrednja vprašanja izraelsko-palestinskega vprašanja, bo na Bližnjem vzhodu mogoč trajen mir in bodo Izraelci in Palestinci lahko zaživeli drug ob drugem v varnosti in stabilnosti.
Slovenska vlada je 9. maja sprožila postopke za priznanje Palestine ter kot skrajni rok, ko naj bi odločitev posredovala državnemu zboru, določila 13. junij.
Kot je danes ob robu obiska premierja Goloba v Kopru dejal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk, ta datum ostaja. V vmesnem času pa se pogovarjamo z dodatnimi državami, ki bi se rade priključile na takšen način, kot je naš, je dodal.
Tanja Fajon pozdravlja napoved priznanj Palestine
Zunanja ministrica Tanja Fajon je danes pozdravila odločitev Irske, Španija in Norveške o priznanju Palestine. Ob tem je spomnila, da je prvo potezo v tej smeri potegnila Slovenija, ki da se še naprej pogovarja z več podobno mislečimi evropskimi državami o uresničitvi te obljube.
Fajon, ki je govorila ob robu mednarodne konference Dan Afrike v ljubljanskem Centru Rog, je povedala, da je tako rekoč vsak dan v stiku s kolegi ministri Irske, Španije in Norveške.
Ministrica je ob tem želela poudariti, da je slovenska vlada še pred omenjeno trojico držav začela svoje postopke priznavanja neodvisne Palestine, a dodala, da ima vsaka država drugačna pravila, ki urejajo področje priznavanja držav.
Priznanje Palestine, ki mu Izrael glasno nasprotuje, je Fajon še enkrat označila kot obliko pritiska na Izrael, da vendarle ustavi svojo ofenzivo v Gazi, kjer vladajo vse hujše humanitarne razmere.
Slovenija se zavzema za trajno premirje v Gazi, ki da bo pomenilo varnost tako za Izraelce kot za Palestince, je še dodala.
Kot je razkrila, se je sama z okoli osmimi državami znotraj EU pogovarjala o priznanju Palestine še pred aktualno zaostritvijo bližnjevzhodnega konflikta oktobra lani. "Danes še vedno lahko govorim, da se nas pogovarja šest, sedem držav, zagotovo pa ponekod na stališča vlad vplivajo tudi bližajoče se evropske volitive," je pojasnila.
Medtem pa v Levici menijo, da bi morala Slovenija Palestino priznati skupaj z Norveško, Irsko in Španijo. "Mislim, da bi bilo prav, da se Slovenija pridruži temu paketu, to bo tudi močnejši signal Izraelu, da prekine grozodejstva v Gazi," je dejal poslanec Matej Tašner Vatovec.
Več evropskih držav trenutno ne razmišlja o priznanju Palestine
Francija, Avstrija in Hrvaška trenutno še ne razmišljajo o priznanju Palestine, potem ko so priznanje palestinske države za 28. maj napovedale Španija, Irska in Norveška. Francoski zunanji minister Stephane Sejourne je zagotovil, da priznanje Palestine za Francijo sicer ni tabu, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Naše stališče je jasno: priznanje palestinske države za Francijo ni tabu," je v izjavi za francosko tiskovno agencijo AFP dejal Sejourne. Prepričan je, da mora priznanje omogočiti odločilni korak naprej na politični ravni, vendar Francija trenutno meni, da doslej ni bilo pogojev za to, da bi odločitev glede priznanja lahko imela dejanski učinek v tem procesu.
Podobno je ocenilo avstrijsko zunanje ministrstvo. "Simbolno priznanje v tem trenutku Palestincem ne bo pomagalo," so za avstrijsko tiskovno agencijo APA sporočili z ministrstva. Zagotovili so, da je kljub temu Avstrija dolgoletna zagovornica rešitve dveh držav.
Tudi Hrvaška zagovarja rešitev dveh držav in trenutno ne razmišlja o priznanju, je dejal premier Andrej Plenković. Predsednik Hrvaške Zoran Milanović pa je ocenil, da odločitev glede priznanja Palestine ni lahka, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.