Kdo so ključni Trumpovi ljudje: Bela hiša bo dobila najvplivnejšo žensko, v kabinet tudi Trumpova družina

Jon Knez Jon Knez
09.11.2024 06:00

Donald Trump v administracijo vabi preverjene obraze, a tudi nekaj novih. Čeprav je rekel, da v njej ne želi več družinskih članov, bosta njegova svetovalca najbrž hči in zet.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Donald Trump bo imel v administraciji izkušene in zveste sodelavce.
EPA

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump, ki bo mandat začel po inavguraciji, 20 januarja 2025, naj bi se bil že odločil, koga bo imenoval na pomembne položaje. Tranzicija v novo vlado se mora po zakonu namreč začeti že pet dni po volitvah.

Trumpov kabinet v Beli hiši bo najverjetneje vodila 67-letna Susie Wiles, izkušena republikanska političarka z več kot 30-letno politično kariero. Izkušnje ima z delom v kampanjah Ronalda Reagana in Donalda Trumpa leta 2016 in letos. Karierno je bila v ozadju, izogibala se je soju žarometov, pišejo ameriški mediji.

Susie Wiles bo vodila Trumpov kabinet v Beli hiši.
REUTERS

Zunaj politike je delovala v zasebnem sektorju kot lobistka za podjetje Ballard Partners, ki je delalo za pomembne stranke, kot so Amazon, Google, MLB (Ameriška bejzbolska zveza), Mercury in SpaceX. V novi Trumpovi administraciji bo postala prva vodja kabineta. Doslej so to funkcijo opravljali moški. Trump naj bi ji bil funkcijo ponudil v zahvalo za, kot je dejal, najboljše vodeno kampanjo. Na konvenciji v Milwaukeeju je Susie Wiles označil za neverjetno sposobno in preudarno. 

Zdravstvo v roke proticepilcu, funkcija tudi Musku

Robert F. Kennedy mlajši, sin ubitega istoimenskega senatorja in predsedniškega kandidata in nečak ubitega 35. predsednika ZDA, je poleti opustil svojo predsedniško kampanjo in podprl Donalda Trumpa. Čeprav so ga zaradi tega obsodili člani cenjene družine Kennedy, si je očitno s to potezo zagotovil položaj v novi administraciji. Kot se ugiba, bi namreč lahko postal sekretar oziroma minister za zdravstvo. Na omrežju X je že zapisal, da bo Bela hiša pod Trumpom vsem vodovodnim sistemom svetovala, naj odstranijo fluorid iz pitne vode. RFK je med pandemijo covida-19 zaslovel s svojimi proticepilskimi stališči. Med drugim je trdil, da cepivo pri otrocih povzroča avtizem. 

Pomembno funkcijo bo zasedel tudi mogotec Elon Musk. 
Reuters

Trumpov zaveznik in medijski pokrovitelj, mogotec Elon Musk je bil po izvolitvi skrivnosten glede svoje vloge v njegovi novi administraciji. Izjavil je le, da bo v njej imel funkcijo. Ameriški mediji pišejo, da utegne januarja prihodnje leto postati vodja novega oddelka za vladno učinkovitost. Oddelek bo zadolžen za izvedbo popolne finančne revizije in revizije uspešnosti zvezne vlade, je septembra na enem od predvolilnih shodov napovedal Trump. CNN poroča, da bo to Musku dalo moč, da poseže v ameriško birokracijo, za kateto s Trumpom menita, da upočasnjuje Ameriko. 

Svetovalca hči in zet, pomembna položaja tudi Pompeu in Gernellu

Trump zelo zaupa svoji družini. Že v prvem mandatu je svetovalne funkcije prepustil svojim družinskim članom. Čeprav je lani poleti dejal, da si v administraciji ne želi več družinskih članov, saj da je to "preveč bolno", bosta v ožji svetovalni ekipi zdaj vsaj dva sorodnika. To sta hči Ivanka Trump in njen mož, poslovnež Jared Kushner. V kampanji sta vidno vlogo imela tudi sinova Eric in Donald mlajši. Sopredsednica republikanske stranke je Ericova žena Lara

Reuters

Funkcija obrambnega ministra naj bi se obetala nekdanjemu direktorju Cie in v času prve Trumpove administracije državnemu sekretarju, torej zunanjemu ministru Miku Pompeu. Ta velja za enega najtesnejših Trumpovih zaveznikov. A je hkrati goreč podpornik Ukrajine v vojni proti Rusiji.

Za položaj obrambnega ministra naj bi prav tako konkuriral senator iz Arkansasa, Mike Waltz. Ameriški mediji pišejo, da bi lahko Pompeo zasedel tudi položaj svetovalca za nacionalno varnost. A je za ta zelo vplivni položaj v igri še Richard Grenell, prav tako zelo tesen Trumpov sodelavec, pri čemer ga mnogi vidijo bolj kot državnega sekretarja, torej kot zunanjega ministra ZDA. 

Položaj se obeta tudi Miku Pompeu 
Andrej Petelinšek

Ima namreč diplomatske izkušnje. V Trumpovem prvem mandatu je bil dve leti veleposlanik ZDA v Nemčiji in nato posebni predsednikov odposlanec za pogajanja med Srbijo in Kosovom. V tem času je z nekaterimi svetovnimi voditelji stkal zasebne odnose, imel naj bi težak karakter, zaradi česar je v javnosti označen za kontroverznega. Podpira Trumpovo tezo o nujnosti čimprejšnjega končanja vojne v Ukrajini. Za vzhod Ukrajine je predlagal vzpostavitev avtonomne cone, kar je uradni Kijev zavrnil in predlog označil za nesprejemljiv. A to naj ne bi bila ovira, da ne bi v novi Trumpovi administraciji zasedel kakšne pomembne funkcije. 

Richard Grenell
REUTERS

Za finančni resor je v igri več ljudi. Najvišje naj bi kotiral Larry Kudlow, v prvem Trumpovem mandatu direktor nacionalnega ekonomskega sveta. Mediji med drugim omenjajo še milijarderja Johna Paulsona, pomembnega Trumpovega donatorja. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta