Droni, osebna leteča vozila in zračni taksiji so lahko del našega vsakdana v zelo bližnji prihodnosti. Droni in letalski taksiji bodo ustvarili nova načine mobilnosti in prometne poti. Droni se bodo uporabljali za nadzor, dostavo, uporabni pa bodo tudi v gradbeništvu, ko se bo premikalo v smeri avtomatizacije.
Z uvedbo zračnih plovil v mesta se bo dramatično spremenil grajeni prostor. Droni in druga nova leteča sredstva bodo potrebovali pristajalne blazinice, polnilne točke in droni pristajališča. Lahko bi uporabili nove sloge gradnje in privedli do bolj trajnostnega oblikovanja.
Zračna doba danes ali od znanstvene fantastike do realnosti
Že zdaj se civilni droni lahko zelo razlikujejo po velikosti in zahtevnosti. Prenašajo lahko različne predmete, od kamer visoke ločljivosti, mehanizmov za dostavo in tehnologij za snemanje termične slike do zvočnikov in optičnih bralnikov. V javnem sektorju se droni uporabljajo pri odzivanju na nesreče in pri požarni službi za posredovanje pri požarih, ki bi lahko ogrozili gasilce.
Kdo bo prvi?
Letalske poti se bodo preoblikovale prej, kot bi mislili, podjetja namreč že razkrivajo vertikalne vzlete električnih prototipov.
Medtem ko konvencionalne letalske družbe iščejo okolju prijaznejše alternative za reaktivno gorivo, številni startupi stavijo na let z ničelnimi emisijami z električno energijo. Čez Atlantik res ne bodo prepeljali sto potnikov, sta pa v svetovni dirki za razvoj letalskega taksija dve družbi - ena britanska in ena nemška - nedavno razkrili pomembne preboje.
Vertical Aerospace s sedežem v Bristolu je s svojim prototipom Seraph letel okoli letališča v Walesu s tovorom 250 kilogramov. Medtem je v Münchnu tekmec Lilium objavil posnetke svojega futurističnega električnega zračnega plovila, ki je opravilo ključni prehod - iz navpičnega vzleta v polet naprej.
Te tehnične mejnike spremljajo napovedi o nadaljnjih naložbah: tovarna, ki bo izdelovala Lilium, bo sposobna zgraditi 100 zrakoplovov na leto, medtem ko je Vertical Aerospace končal svetovanje s formulo ena, ki bo prineslo dodatno inženirsko strokovno znanje.
Obe podjetji trdita, da bi potencialna preobrazba domačega prevoza s tal v zrak lahko trajala le tri do pet let, leteče taksije pa gradita tudi Airbus in Boeing.
na, ki bo izdelovala Lilium, bo sposobna zgraditi 100 zrakoplovov na leto, medtem ko je Vertical Aerospace končal svetovanje s formulo ena, ki bo prineslo dodatno inženirsko strokovno znanje.
Obe podjetji trdita, da bi potencialna preobrazba domačega prevoza s tal v zrak lahko trajala le tri do pet let, leteče taksije pa gradita tudi Airbus in Boeing.
Nova mesta po meri letečih
Glavni strah ljudi pred letečimi vozili v mestih sta torej hrup in varnost, a prostorski načrtovalci imajo druga vprašanja. Široka uporaba dronov in VTOL bo privedla do nove arhitekture in infrastrukture. Obstoječe zgradbe bodo zahtevale prilagoditve: pristajalne blazinice, sončne fotovoltaične plošče za energetsko učinkovitost, polnilne točke za dostavne drone in urejanje okolice tako, da bodo zmanjšane emisije hrupa.
Novi sistemi in regulacija
Povpraševanje po letalskih taksijih in osebnih letečih vozilih se bo razvilo tam, kjer prihaja do zastojev in okvar v drugih prometnih sistemih. V raziskavi Airbusa so ugotovili, da je bilo med raziskanimi mesti največ povpraševanja po VTOL v Los Angelesu in Ciudadu de Mexicu, mestnih območjih, ki so znana po prometnem onesnaženju. Za namestitev teh letal bo treba mestni prostor preoblikovati tako, da bo vključeval pristajalne blazinice, letališko infrastrukturo in polnilnice.
Poleg tega bo celoten logistični sistem v nižjem zračnem prostoru (pod 200 metri) ali "lebdeč prostor" potreboval sistem upravljanja mestnega prometa. Odličen primer, kako bi lahko deloval ta prostor, je videti v špekulativnem projektu oblikovalskega studia Superflux v njihovem projektu Drone Aviary. Številni droni z različnimi funkcijami se gibljejo po mestnem območju v mreži po različnih poteh na različnih višinah.