Likvidacije ali samomori? Ruski oligarhi umirajo eden za drugim, tri so našli mrtve z ženo in otroki

M.R.
09.05.2022 11:32

Švedski ekonomist in avtor knjige "Ruski partnerski kapitalizem" Anders Aslund je za New York Post dejal, da gre za "čiščenje", da pa je težko ugotoviti, "kdo ga izvaja".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Preiskava okoliščin smrti Vladislava Avajeva v Moskvi
Profimedia

Zahodni mediji vse pogosteje poročajo o skrivnostnih smrtih ruskih oligarhov. Tako so novinarji ameriške televizije CNN pretekli teden poročali o peterici ruskih uglednih podjetnikov, ki da naj bi od januarja do danes, medtem ko je Rusija kopičila vojsko ob meji z Ukrajino, storili samomor. Štirje med njimi naj bi bili povezani z državnim plinskim podjetjem Gazprom oziroma z njegovimi podružnicami in kooperanti. 

Trije med njimi naj bi tik pred smrtjo tudi domnevno ubili svoje družine, dva oligarha so našli mrtva v razmaku dveh dni. Britanski tabloid Daily Mail je naštel celo šest smrti v zadnjih treh mesecih, ameriški New York Post, ki je prav tako poročal o tem tragičnem trendu, pa se sklicuje na vire, ki naj bi trdili, da so pri teh smrtih odtisi ruskega voditelja Vladimirja Putina

30. januar: Leonid Šulman

Prvi ruski oligarh, ki je umrl letos, je bil Leonid Šulman. 30. januarja so ga mrtvega našli v njegovi kolibi v naselju v okolici Sankt Peterburga. Bil je direktor transporta v družbi Gazprom Invest, ki predstavlja finančno krilo Gazproma. Tiskovna agencija Ria je poročala, da je policija ob njegovem truplu našla poslovilno sporočilo in da primer obravnavajo kot samomor. Daily Mail pa je poročal, da naj bi ga našli v kopalnici z več vbodnimi ranami, nož pa da naj bi bil oddaljen od trupla.

25. februar: Aleksander Tjulakov

Manj kot mesec dni pozneje in dan po začetku ruske invazije na Ukrajino so 61-letnega Aleksandra Tjulakova, namestnika direktorja Gazproma,​ v garaži luksuzne hiše našli obešenega. Dogodek se je zgodil v istem ograjenem naselju za bogataše, v katerem je živel tudi Šulman. Ruski mediji so tudi v tem primeru poročali, da je šlo za samomor. Daily Mail pa je objavil podrobnosti, ki nakazujejo dvom v to uradno razlago. Tjulakov naj bi imel vidne poškodbe, ki naj bi bile posledica fizičnega napada.

28. februar: Mihail Watford

Na peti dan ruske invazije so ruskega milijarderja Mihaila Watforda našli mrtvega na drugem koncu Evrope, v njegovem razkošnem domu, vrednem 21 milijonov evrov, v britanskem mestu Surrey. 66-letni Watford je bil v Ukrajini rojen v ruski družini kot Mihail Tolstošeja. Tudi on je obogatel z ruskimi plinskimi in naftnimi posli. Priimek si je spremenil leta 2015, ko se je preselil v Veliko Britanijo, kjer je pokupil nekaj večmilijonskih nepremičnin. 

Policija v Surreyju je za CNN pojasnila, da pristojni smrt še preiskujejo in da morajo rezultate obdukcije predstaviti do 29. julija. Vzrok smrti naj bi bil za zdaj "nepojasnjen", da pa ni dokazov o sumljivih okoliščinah.

Daily Mail pa poroča, da je Watford pred smrtjo prijateljem in sosedom dal vedeti, da je na "Putinovem seznamu za odstrel". V zadnjih mesecih naj bi se vse bolj bal za svoje življenje.

Watfordova soseda je za britanski The Sun izjavila, da je Watford prijateljeval z drugim ruskim oligarhom in disidentom Borisom Berezovskim, za katerega je verjel, da ga je ubila ruska tajna služba. Berezovski je namreč v 90. letih prejšnjega stoletja pomagal Putinu pri prevzemu oblasti, nekaj let zatem pa je postal njegov oster kritik in se je bil prisiljen preseliti v Veliko Britanijo. Potem ko je preživel več poskusov atentata, so ga leta 2013 našli obešenega v kopalnici luksuzne vile v Ascotu. 

Tudi tedaj so podrobnosti obdukcije nakazovale na sum, da se Putinov kritik ni obesil sam, temveč da ga je nekdo zadavil. Pristojni so na koncu sporočili, da je nemogoče z gotovostjo ugotoviti, ali gre za umor ali samomor. 

Vladimir Putin naj bi odobril seznama za likvidacijo, brez da bi ju sploh prebral.
EPA

24. marec: Vasilij Melnikov

Milijarderja Vasilija Melnikova, direktorja družbe za zdravstveno oskrbo MedStom, so našli mrtvega z 41-letno ženo Galino in njunima dvema sinovoma (starejši je imel 10 let, mlajši pa le 4). Našli so jih v njihovem več milijonov vrednem domu v Nižnjem Novogorodu. Trije so imeli vbodne rane, Melnikov je imel prerezano arterijo, nože pa so našli na kraju zločina, je poročal ruski časnik Kommersant. MedStom naj bi zaradi sankcij Zahoda proti Rusiji utrpel velike finančne izgube. Ruska policija ni našla sledi vloma ali upiranja. 

18. april: Vladislav Avajev

Nekdanjega podpredsednika Gazprombanke ter nekdanjega funkcionarja v uradu predsednika države in v ruski dumi Vladislava Avajeva so 18. aprila v Moskvi našli mrtvega s strelno rano in pištolo v rokah. Ob njem sta bili glede na nekatera poročanja najdeni mrtvi tudi njegova noseča žena Jelena in njuna 13-letna hči Marija. Vsi naj bi umrli zaradi strelnih ran. 

Vladislav Avajev
Profimedia

Ruski preiskovalci predvidevajo, da je Avajev s pištolo ubil ženo in hči, nato pa še sebe, je tedaj poročala ruska tiskovna agencija Tass. Policija je objavila tudi zelo kratek posnetek iz stanovanja tega oligarha, ki pa več prikriva kot razkriva. Prav Gazprombanka, prek katere Gazprom prejema plačila od uvoznikov ruskega plina, ima ključno vlogo pri ruski zahtevi, da zahodne države za plin plačujejo v rubljih. 

Daily Mail še poroča, da naj bi v stanovanju našli 17 kosov orožja, ena soseda pa naj bi dejala, da je slišala kričanje, tri strele in ženske krike. Njegov nekdanji kolega oziroma drugi bivši podpredsednik Gazprombanke Igor Volobujev je za ukrajinski portal Liga.net povedal, da je težko verjeti, da gre za samomor, in da meni, da je vse režirano, ker da je "morda vedel preveč". "Ukvarjal se je z zasebnim bančništvom, to pomeni, da se je ukvarjal z VIP klienti. Zadolžen je bil za zelo velike vsote denarja. Torej, se je ubil? Mislim, da ne. Mislim, da je nekaj vedel in da je predstavljal neko vrste grožnje," je za CNN povedal Volobujev, ki je po začetku ruske invazije prebegnil v Ukrajino. Tam se je celo pridružil ukrajinskim silam. "Nisem mogel od daleč gledati, kaj Rusija počne moji domovini," je dejal podjetnik, ki je rojen v mestu Ohtirki na severovzhodu Ukrajine. 

19. april: Sergej Protosenja

Le dan po smrti Avajeva in več kot tri tisoč kilometrov stran je katalonska policija našla obešenega Sergeja Protosenja. Našli so ga v najeti luksuzni vili v letovišču Lloret de Mar nedaleč od Barcelone. Poleg njegovega trupla sta bila tudi okrvavljena nož in sekira. V bližini sta bili domnevno najdeni tudi trupli njegove žene in hčere, ki naj bi ju domnevno pokončali s sekiro. 

55-letni Protosenja je nekdanji podpredsednik in glavni finančnik Novateka, velikega plinskega podjetja, ki je v delni lasti Gazproma. Njegov 22-letni sin Fedor je izrazil dvom o različici, da je šlo za družinski umor in samomor. "Ljubil je mojo mater, še posebej pa mojo sestro Marijo. Bila je njegova princeska. Nikoli jima ne bi mogel škoditi. Ne vem, kaj se je zgodilo tistega večera, vem pa, da ju moj oče ni poškodoval," je Fedor Protosenja povedal za Daily Mail. 

Na katalonski policiji so za CNN pojasnili, da primer kljub takim izjavam še vedno preiskujejo v smeri družinskega nasilja. "Katalonska policija je dobila sinovo izjavo. Druge hipoteze so izključene. Prav tako je izključen trojni umor. Je to delo ruske mafije? Ni," je povedal policijski predstavnik za CNN. 

Novatek je sicer v sporočilu za javnost svojega nekdanjega podpredsednika opisal kot "čudovitega človeka" in izrazil prepričanje, da špekulacije o okoliščinah njegove smrti niso povezane z realnostjo. 

Švedski analitik: Vohuni so dostavili Putinu dva seznama za odstrel, odobril ju je, brez da bi ju pogledal

Gre torej v teh primerih zares za samomore ali pa gre za znan vzorec likvidacij ruskih disidentov, odpadnikov in vplivnežev, ki so se zamerili Putinu? Treba je namreč poudariti, da so to vsi bili oligarhi, ki bi lahko imeli samomorilske nagone zaradi sankcij Zahoda, po katerih bi lahko ostali brez svojega bogastva. A kljub temu nekateri analitiki menijo, da gre za likvidacije. 

V nedavnem poročilu Varšavskega inštituta je zapisano, da so se varnostni agenti Gazproma pojavili na kraju smrti vseh funkcionarjev Gazproma, kar bi lahko pomenilo, da "nekateri vplivni ljudje, povezani s Kremljem, zdaj prikrivajo sledi prevar v državnih podjetjih".

Švedski ekonomist in avtor knjige "Ruski partnerski kapitalizem" Anders Aslund je za New York Post dejal, da gre za "čiščenje", da pa je težko ugotoviti, "kdo ga izvaja". Trdi tudi, da je od ruskih virov izvedel, da so ruski obveščevalci sestavili dva seznama funkcionarjev ruskega energetskega sektorja. Na prvem so samo tisti, za katere se sumi, da bi lahko prek njih odtekale informacije o tajnih vojaško-obveščevalnih operacijah v Ukrajini, na drugem pa tisti, za katere se sumi, da so poneverili ruske črne sklade. 

"Putin je odobril likvidacijo vseh osumljenih v Gazpromu, Gazprombanki in Novateku, ne da bi sploh prebral seznama," pravi Aslund. "Putin financira velik del svojih operacij prek Gazproma in Gazprombanke, upravitelji, ki so tam zaposleni, pa o tem tajnem financiranju vedo vse. Plinski sektor je najbolj koruptiven sektor v Rusiji," je zaključil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta