Pojasnila je, da je Budimpešta predložila obsežen sveženj ukrepov, s katerimi odgovarja na vse pomisleke Bruslja. Ostajajo odprti za konstruktiven dialog, je dodala.
"V samo mesecu dni smo imeli deset video konferenc in številna srečanja, obravnavali pa smo več kot 100 osnutkov ukrepov," je na Twitterju še zapisala ministrica.
Evropska komisija ima zdaj do konca septembra čas, da preuči ukrepe Madžarske in odloči, ali bo predlagala zamrznitev sredstev tej državi članici ali ne.
Komisija je 22. julija dala Madžarski enomesečni rok, da odpravi njene pomisleke glede spoštovanja vladavine prava, preden bi vlade članic EU pozvala, naj Budimpešti začasno zamrznejo del sredstev, ki naj bi jih Madžarska prejela iz evropskega proračuna.
Vsi ukrepi, ki jih je Madžarska sprejela do konca julija, niso zadostni
Madžarska je tako danes do polnoči imela čas, da predloži svoje pripombe in morebitne dodatne informacije, zlasti o sorazmernosti ukrepov, ki jih je predvidela komisija.
Rok, ki ga je Budimpešti postavil Bruselj, je del mehanizma pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava, namenjenega zaščiti finančnih interesov EU pred kršitvami načel pravne države s strani vlad držav članic EU.
Evropska komisija je namreč ocenila, da vsi ukrepi, ki jih je Madžarska sprejela do konca julija, niso zadostni. V primeru neizpolnjevanja zahtev bi mehanizem po poročanju medijev Madžarsko vsaj začasno prikrajšal za del od skupno 21 milijard evrov kohezijskih sredstev.
Evropska komisija Madžarski sicer še vedno ni odobrila 5,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev iz evropskega sklada za okrevanje po pandemiji covida-19. Zamrznitev teh sredstev bi bila velik udarec za madžarsko gospodarstvo, ki trpi zaradi slabitve valute, naraščajočih stroškov zadolževanja, vse večjega proračunskega primanjkljaja in visoke inflacije.
Mehanizem pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava je komisija proti Madžarski sprožila aprila in je ločen od drugih postopkov, ki jih je sprožila proti Madžarski.