Hrvaške avtoceste beležijo nenehno rast prometa - tudi letos se je, v primerjavi z enakim obdobjem lani, povečal za skoraj deset odstotkov. Od začetka leta do minule nedelje je samo po avtocestah, ki jih upravlja največje hrvaško avtocestno podjetje Hrvatske autoceste (Hac), potovalo blizu 50 milijonov vozil.
Po hrvaških avtocestah v pristojnosti Haca je minuli konec tedna potovalo skoraj 1,1 milijona vozil, kar je sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Skupno so od 16. do 18. avgusta obračunali za nekaj več kot 8,2 milijona evrov cestnin brez davka na dodano vrednost. To je okoli 1,3 milijona evrov oziroma 18 odstotkov več kot ob istem koncu tedna lani.
Julija je Hac uvedel sezonske cestnine za določene kategorije vozil, ki so za deset odstotkov višje od običajnih. Veljale bodo do konca septembra.
Lani je po Hacovih avtocestah potovalo skupno več kot 67,5 milijona vozil, kar je 11,2 odstotka več kot leto prej, ko so jih zabeležili 60,8 milijona.
Skupni prihodki Haca so lani znašali nekaj manj kot 439 milijonov evrov, kar je 58 milijonov evrov oziroma 9,1 odstotka več kot leta 2022. Dobiček je znašal dobrih 40.000 evrov.
Hac je eden od treh upravljalcev avtocest na Hrvaškem. To sta še Bina Istra, v kateri ima večinski delež francoska družba Bouygues, skrbi pa za 140 kilometrov avtocest in hitrih cest, bolj znanih kot istrski ipsilon, in Autocesta Zagreb-Macelj (AZM), v kateri je večinski lastnik avstrijski Strabag, upravlja pa 60 kilometrov avtoceste med hrvaško prestolnico in mejnim prehodom Gruškovje.
Bina Istra je lani po podatkih portala Poslovna.hr ustvarila več kot 140 milijonov evrov prihodkov, kar je skoraj 31 milijonov evrov več kot leta 2022. Imela je dobrih 11 milijonov evrov izgube. AZM je lani imel 57 milijonov prihodkov, kar je skoraj deset milijonov evrov več kot leto prej. Dobiček je znašal sedem milijonov evrov.