Na Norveškem novi primeri krvnih strdkov po cepljenju s cepivom AstraZenece

STA, D.R.
14.03.2021 10:38
Za zdaj sicer ni dokazov, da je to povezano s cepivom, vendar pozivajo vse mlajše od 50 let, ki se po cepljenju počutijo slabo ali se jim pod kožo pojavijo večje modre lise, da se zglasijo pri zdravniku.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Norveške zdravstvene oblasti preučujejo več primerov krvnih strdkov, ki so se pojavili pri mlajših osebah po cepljenju proti covidu-19 s cepivom AstraZenece. Za zdaj sicer ne morejo potrditi, ali so primeri povezani s cepljenjem.  Pri treh mlajših odraslih je po cepljenju z omenjenim cepivom prišlo do krvnih strdkov ali možganskih krvavitev. Vsi trije so morali na zdravljenje v bolnišnico, je v soboto sporočila norveška agencija za zdravila in dodala, da o podobnih primerih poročajo iz drugih evropskih držav.

Za zdaj sicer ni dokazov, da je to povezano s cepivom, vendar pozivajo vse mlajše od 50 let, ki se po cepljenju počutijo slabo ali se jim pod kožo pojavijo večje modre lise, da se zglasijo pri zdravniku. Na agenciji za zdravila so pojasnili, da so že pred tem prejeli več poročil o tovrstnih lisah ali manjših podkožnih pikah po cepljenju pri mlajših ljudeh. "To je resno in je lahko pokazatelj zmanjšanega števila krvnih ploščic," so opozorili.

Norveška je sicer že v četrtek iz previdnostnih razlogov začasno ustavila cepljenje s cepivom podjetja AstraZeneca, potem ko so se pri nekaterih po cepljenju s tem cepivom pojavili krvni strdki. Prav tako so cepljenje iz varnostnih razlogov začasno prekinile Danska, Islandija in Bolgarija, avstrijske oblasti pa so pred dnevi začasno ustavile cepljenje z eno od serij cepiva AstraZenece po smrti 49-letne medicinske sestre in pljučni emboliji pri neki 35-letnici po cepljenju. Za prekinitev cepljenja s sporno serijo so se odločile tudi Italija, Estonija, Latvija, Litva in Luksemburg.

Evropska agencija za zdravila (Ema) je sicer v četrtek poudarila, da tveganje za nastanek krvnega strdka pri cepljenih ni večje kot v splošni populaciji. Tudi proizvajalec cepiva trdi, da je to varno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta