Na šolah v Srbiji v znak protesta ni pouka: Oblasti pravijo, da je 20 odstotkov takih, sindikati pa, da jih je polovica

STA, M.R.
20.01.2025 13:52

Številne šole v Srbiji so drugo šolsko polletje danes začele s popolno prekinitvijo pouka, s čimer so zaposleni v šolstvu med drugim izkazali podporo študentskim protestom zaradi tragedije na novosadski železniški postaji.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Današnji protest učiteljev, učencev in drugih državljanov v Beogradu
Profimedia

Pouka po navedbah sindikatov ni na okoli polovici šol, po navedbah vlade pa na malo manj kot petini. 

Učitelji in profesorji številnih osnovnih in srednjih šol po državi so se danes odločili za popolno prekinitev pouka. Odločitev so sprejeli nekateri šolski sindikati v znak podpore študentskim protestom, pa tudi zaradi nezadovoljstva nad rezultati pogajanj z vlado. Učitelji namreč že od lani zahtevajo višje plače in poostritev kazni za napade na učitelje, prejšnji teden pa so štirje reprezentativni šolski sindikati dosegli dogovor z vlado glede ključnih zahtev.

Točno število šol, kjer danes ni pouka, in tistih, kjer pouk poteka delno, za zdaj ni znano.

Srbski premier Miloš Vučević je po današnjem srečanju z ministrico za izobraževanje Slavico Đukić Dejanović dejal, da pouk poteka v več kot 80 odstotkih šol. Napovedal je tudi, da bo šolska inšpekcija v torek obiskala šole, ki so protizakonito prekinile pouk.

Neodvisni sindikat šolskih delavcev Srbije, ki je pozival k protestom, medtem trdi, da pouka ni v več kot 50 odstotkih šol, poroča portal N1 Srbija.

Profimedia

Na več lokacijah po poročanju srbskih medijev potekajo tudi zborovanja, na katerih govorijo učitelji, predstavniki staršev in nekdanji učenci.

Učitelji, ki so zaradi podpore študentskim protestom pod pritiskom oblasti, so med drugim opozorili, da je bistvo izobraževanja učence naučiti moralnih vrednot ter svobodnega in kritičnega mišljenja. Pritiske, ki so jim izpostavljeni, so obsodili kot nesprejemljive.

Đukić Dejanović je v nedeljo poslala dopis ravnateljem osnovnih in srednjih šol, v katerem je pozvala zaposlene v šolstvu k rednemu začetku pouka. V pismu je po poročanju Tanjuga izpostavila uspešna pogajanja med vlado in sindikati v izobraževanju, s čimer da so zagotovili vse pogoje za reden začetek šolskega leta.

Študentski protesti po vsej državi so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, ki je zahtevalo 15 življenj. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je večkrat zatrdil, da je vlada izpolnila vse zahteve študentov, za nadaljevanje protestov pa obtožil opozicijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta