Vstop Hrvaške v schengensko območje je v našem skupnem interesu, saj se zavedamo vseh prednosti tovrstne vključitve tako za Slovenijo kot za EU. Hkrati njen vstop ne sme predstavljati varnostne grožnje EU. Po našem mnenju obstajajo zelo resni zadržki glede tehnične in pravne usposobljenosti Hrvaške za izvajanje in varovanje schengenskega območja," je v pismu Evropski komisiji zapisalo šest slovenskih evroposlancev. In pozvalo Evropsko komisijo pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja, katere mandat bo zaradi težav pri sestavljanju nove komisije podaljšan še vsaj za en mesec, naj ne odloča o pripravljenosti Hrvaške za vstop v schengensko območje. To naj prepusti novi komisiji pod vodstvom Ursule von der Leyen. Ljudmili Novak, Francu Bogoviču (oba EPP), Tanji Fajon, Milanu Brglezu (oba S&D), Klemnu Grošlju in Ireni Jovevi (oba Renew) namreč vzbujajo skrb izjave predstavnikov hrvaške vlade, iz katerih bi bilo mogoče sklepati na privilegiran dostop do informacij, in resen dvom o transparentnosti, neodvisnosti in strokovnosti postopkov, so zapisali v izjavi. Po časovnici bo Evropska komisija vprašanje, ali Hrvaška izpolnjuje tehnične pogoje za vstop v schengensko območje, obravnavala prihodnji torek. Pred tem so to točko obravnavali že dvakrat, a so odločitev vsakokrat preložili.
Tomčeva: Ravnati je treba preudarno
Evropska poslanka Romana Tomc je na twitterju zapisala, da je omenjeno vprašanje izjemno občutljivo politično vprašanje, zato bi morali odgovor nanj iskati na najvišji diplomatski ravni. Kajti "škodljive posledice javnega obračunavanja in nepremišljenih groženj so se že pokazale pri reševanju arbitražnega spora". Sama v tem trenutku ne pozna uradnega mnenja vlade o tem vprašanju, "kar terja dodatno zadržanost". "Upam, da bo vlada pri stališču glede vstopa Hrvaške v schengen ravnala preudarno in v korist Slovenije," je še zapisala v pojasnilu.
Sramota za EU
Evropska poslanka Tanja Fajon o tem, da voditelji članic EU zaradi nasprotovanj Francije, Nizozemske in Danske, da bi Severna Makedonija in Albanija dobili datum začetka pristopnih pogajanj: "Sramota za EU je, da ni sposobna izpolniti obljub, ki jih je dala obema država, ki sta izpolnili vse, kar se je od njiju pričakovalo. Zakaj niso dobili datuma, bodo voditelji doma težko pojasnili. Če ne bo datuma, lahko to povzroči nestabilnosti v regiji; padec kakšne vlade in porast nezaupanja v verodostojnost EU. Ob tem je Balkan že danes geopolitični poligon za različne interese, s tovrstnim ravnanjem pa se bo ta regija še bolj odmaknila od EU."