Šest ur vsak dan v tednu, ob vikendih pa od poldneva do 22. ure obleče prepoznavno oranžno jakno, nadene si kockast nahrbtnik in dostavlja pice ter drugo hrano. "V tem ni nobenega sramu. Delo je delo," je Sajed Sadat povedal za agencijo AFP.
Je eden izmed tisočih Afganistancev, ki so si v zadnjih letih našli nov dom v Nemčiji. Od leta 2015, ko je bil velik priliv iz Sirije in Iraka, je v Nemčiji za azil zaprosilo okoli 210 tisoč Afganistancev. Za Sirci so na drugem mestu po številu tujih državljanov, ki so v Nemčiji zaprosili za azil.
Odkar so talibani konec avgusta zopet prevzeli oblast v Afganistanu, je Nemčija iz države evakuirala še 4000 Afganistancev, vključno s tistimi, ki so delali za Nato ali Evropsko unijo.
Sadatovo potovanje v Nemčijo je bilo sicer precej manj dramatično. V afganistanski vladi je bil minister za komuniciranje med letoma 2016 in 2018, nato pa je odstopil, ker ni mogel trpeti korupcije v vladi.
"Ko sem delal kot minister, je obstajala velika razlika med predsednikovim ožjim krogom in menoj. Oni so gledali le na to, kako bi se okoristili, jaz pa sem želel, da bi denar zares porabili za izvedbo projektov," je povedal za omenjeno agencijo.
Po odstopu se je zaposlil kot svetovalec v telekomunikacijskem sektorju, do leta 2020 pa se je položaj v državi tako poslabšal, da se je odločil, da jo zapusti.
Želi biti svetovalec
Sadat ima poleg afganistanskega tudi britansko državljanstvo, ker pa se v Veliki Britaniji ni uspel zaposliti v stroki, se je odločil za Nemčijo, kjer je za delo tam več priložnosti. Težava je, ker ne govori nemškega jezika in se je zato precej namučil, preden je dobil zaposlitev.
"Vem, da je to kratkoročno, dokler ne najdem druge zaposlitve," je povedal. Do tedaj pa krepi tudi svojo kondicijo, saj mesečno prekolesari okoli 1200 kilometrov.
Z vrnitvijo talibanov na oblast in umikom Natovih sil iz Afganistana se mu v Nemčiji odpira nova priložnost. "Lahko bi bil svetovalec nemški vladi za Afganistan, saj tam poznam vse," je povedal. Hkrati pa priznava, da ga nemške oblasti še niso kontaktirale.
Misli, da so se talibani o človekovih pravicah in pravicah žensk "morda kaj naučili iz napak v preteklosti," vendar pa mednarodno skupnost poziva, naj ne dvigne rok od Afganistana. Še posebej na področju gospodarstva.
Talibani za študentke v Afganistanu odredili nikab in ločene učilnice
Ženske, ki obiskujejo zasebne afganistanske univerze, morajo nositi obleko abaja in nikab, ki pokrivata celotno telo in večino obraza, so odredili talibani. Sporočili so tudi, da morajo biti razredi ločeni po spolu ali pa vsaj razdeljeni z zaveso.
V obsežnem dokumentu, ki so izdale za izobraževanje pristojne talibanske oblasti, so prav tako odredili, da študentke poučujejo le ženske. Če to ni mogoče, jih lahko začasno poučujejo tudi "starejši moški" dobrega značaja. Ženske morajo učilnico po koncu ure zapustiti pet minut prej kot moški, da se pred učilnicami ne družijo, nato pa morajo ostati v čakalnici, dokler njihovi moški kolegi ne zapustijo stavbe. Odlok velja za zasebne fakultete in univerze.
Neimenovani univerzitetni profesor je za AFP navodila komentiral kot praktično težko izvedljiva, češ da nimajo dovolj profesoric ali razredov za ločevanje deklet. Obenem pa je vseeno izrazil zadovoljstvo, da dekleta sploh smejo obiskovati univerzo.
Med prvo vladavino talibanov v Afganistanu, ki se je končala po mednarodnem posredovanju leta 2001, so bile dekleta in ženske večinoma izključene iz izobraževanja, saj so v državi veljala stroga pravila - ženske so dom lahko zapustile zgolj v spremstvu moža ali moškega sorodnika, učilnice pa so bile povsem ločene po spolu. Zunaj svojega doma so morale nositi burko, pokrivalo, ki jim je povsem zakrivalo obraz.
V novih predpisih, ki so jih talibani izdali v soboto, zahtevajo, da ženske nosijo nikab, ki za razliko od burke ne prekriva oči. V zadnjih letih so se burke in nikabi v veliki meri izginili z ulic Kabula, vendar so ostali pogosti v manjših afganistanskih mestih.
Odkar so bili talibani nazadnje na oblasti, se je stopnja vpisa na univerzo močno povečala, zlasti med ženskami. (STA)