(ODZIVI) Zmaga Donalda Trumpa na volitvah v ZDA: Z Muskom bosta ustvarila temačno obdobje

Jon Knez Jon Knez
06.11.2024 07:04

S sogovorniki doma in po svetu analiziramo volitve v ZDA.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Profesorica primerjalne socialne politike na Univerzi v Utrechtu dr. Mara Yerkes iz ZDA pravi, da Trumpova zmaga nad Kamalo Harris prinaša splošno negotovost.

Mara Yerkes, Ameriška profesorica, Univerza v Utrechtu
Utrecht University

"Trumpovo predsedovanje bo zelo vplivalo na gospodarstvo, kot bo tudi širše vplivalo na vprašanja, kot so znanstveni napredek in trajnostni ukrepi v boju proti podnebnim spremembam. Za ZDA sta Trumpova zmaga in splošna zmaga republikancev v predstavniškem domu in senatu jasen znak, da Američani verjamejo, da jim bo pod Trumpom bolje. Toda kulturno gledano to nakazuje globok razkol v družbi, ki bo, preden se bo zacelil, trajal več kot štiri leta."

Dr. Jana Javornik, raziskovalka in predavateljica na Univerzi v Leedsu: "Trump 2.0 predstavlja razvrednotenje politike. V tandemu z Elonom Muskom, milijarderjem in lastnikom družbenega omrežja, bosta sooblikovala zelo nevarno in temačno obdobje. Odlično za biznis, lažne novice, nemoten vzpon skrajne desnice in radikalizacijo in nevarno za možnosti in pravice deklic in žensk, manjšin ter okolje. Pomembno se bodo obrnila mednarodna razmerja in zunanja politika, kar bo pomembno za Združeno kraljestvo, s katerim imajo ZDA  'posebne odnose'. Če bo držalo, kar je napovedoval, so napad na tradicijo zunanje politike ZDA Trumpovi načrti za uvedbo univerzalne carine, višje za Kitajsko. Nevarne za inflacijo bi takšne poteze lahko povzročile povračilne ukrepe, trgovinske vojne in motnje v nabavnih verigah oz svetovnem gospodarstvu. Z omejevanjem dostopa do največjega trga bo oviral tudi globalna prizadevanja za prehod v brezogljično gospodarstvo. Taki učinki so mu nepomembni, ker namerava ponoviti umik od pariškega sporazuma o podnebnih spremembah, razveljaviti okoljevarstvena prizadevanja in dovoliti neomejeno izkoriščanje ameriških nahajališč nafte in plina. Trumpovi načrti bi v ozračje dodali tone dodatnega ogljika."

Jana Javornik
Osebni Arhiv

Sogovornica meni, da Trumpova administracija pomeni tudi prekinitev podpore Ukrajini in prizadevanja za sklenitev sporazuma po načrtih Moskve. "Poudarjal je, da bo oslabil izobraževalni sistem, zlasti univerze, ki jih vidi kot velikega sovražnika. Projekt 2025 predvideva tudi razpustitev številnih institucij, agencij in ministrstev za vsiljenje avtoritarnega političnega programa. In Muskovih idej o svobodi govora. Dva moška, ki imata skupaj vsaj 17 otrok s šestimi ženskami, pridigata o morali in tradicionalni družini; migrant in z migrantkami poročen o deportacijah in zapiranju meja. A eno je gotovo: z zmago Trumpa se radikalizacija, kakršno smo videli poleti na britanskih ulicah in ki je obetala vpogled v kaos ob Trumpovem porazu, ne bo ponovila ob razglasitvi, ampak bo dobila nov pospešek in zagon. ZDA so preživele Trumpovo prvo vladavino, čeprav ne brez hudih posledic. Njegova vrnitev, z izdelano agendo maščevalnosti, bo dokončno razgalila ranljivost sistemov in bo usodna za ZDA."

 

Igra kleptokratov in Trumpove fantazije

Virginia Ramos Rios, aktivistka in nekdanja vodja kampanje demokratske kongresnice Alexandrie Ocasio-Cortez:

Vigie Ramos Rios, sogovornica, ZDA, volitve ZDA
Osebni Arhiv

"Kot progresivka v volitvah vidim igro interesov ameriških oligarhov oziroma kleptokratov. To pomeni, da zmaga katerega koli od kandidatov ne bo pomenila, da bomo prenehali pomagati pri metanju bomb v drugih delih sveta, niti ne bo pomenila spremembe splošnega zdravstvenega varstva, dejanskih zakonov glede dopusta ali tega, kje sta kapitalizem in beseda o velikem denarju, kar vodi državo. Povsem napačno je primerjati dva kandidata. Podpredsednica Harris je inteligentna in močna ženska, ki je imela veliko več ovir na poti, da je prišla do sem, kjer je danes. Njena izvolitev bi pomenila, da se ZDA niso pripravljene prepustiti fantaziji, ki jo je naslikala Trumpova kampanja. Njihova retorika je zastrašujoča. Dejstvo, da obstajajo celi deli države, ki se s tem strinjajo, me pravzaprav čudi."

Polarizirani in čustveno nabiti volivci

Profesor na univerzi Fordham v New Yorku dr. Jurij Toplak: "Trump je v zadnjih tednih presenetil z množičnimi shodi v tradicionalnih demokratskih utrdbah, kot sta Detroit in Bronx. Ti shodi so imeli izjemen učinek. Njegovi podporniki v teh krajih, ki do tedaj niso odkrito izražali svojih stališč, so ugotovili, da jih je veliko, da so močni in da se lahko demokratičnim nasprotnikom postavijo po robu kjerkoli. Prelomno je bilo zborovanje od v Madison Square Gardnu deset dni pred volitvami. Po več desetletjih so republikanci množično zavzeli Manhattan."

Jurij Toplak
Sašo Bizjak

"Vzdušje v New Yorku je bilo zadnji teden zelo napeto. Volivci so bili polarizirani in čustveno nabiti. Čutiti je bilo prisotnost strahu, številni so se zaradi možnosti sporov izogibali vsakršnim pogovorom o volitvah. Mediji so bili aktivni akterji v kampanji. Navijaštvo je bilo očitno in niso niti poskušali poročati nepristransko. Na dan glasovanja so me presenetile dolge vrste volivcev pred volišči, ki so na glasovanje čakali uro ali dve. Volitve sem spremljal v 18 državah, a sem takšne vrste videl le v ZDA in Afriki. Polovica volivcev je sicer izkoristila možnost glasovanja po pošti ali predčasnega glasovanja, kjer vrst ni bilo. Raziskave javnega mnenja so znova razočarale, a so se stavne platforme izkazale za izjemno zanesljive napovedovalce. Takoj po zaprtju prvih volišč so se kvote močno nagnile v prid Trumpu, medtem ko so mediji o njegovi prednosti začeli poročati šele štiri ure kasneje. New York Times trenutno napoveduje gladko zmago Trumpa in republikancev v kongresu. Če bo prednost ostala velika, bo verjetno manj sodnih sporov kot ob zadnjih volitvah."

Ameriška in mednarodna politika ob zmagi Trumpa nestabilni 

Klemen Balanč, politolog:

Klemen Balanč
Osebni Arhiv

"Oba kandidata sta vodila izredno negativno, na trenutke umazano kampanjo, volivci pa so to očitno zamerili Kamali Harris. Ta se je zanašala na argument, da je Donald Trump slabša izbira od nje, ni pa predstavila jasne javnopolitične vizije, ki bi jo kot predsednica uresničevala. To vidim kot glavni razlog, da je izgubila volitve. Ameriška in mednarodna politika bosta poa zmagi Trumpa precej bolj nestabilni, kot sta bili zadnja štiri leta."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta