Kljub nekaterim optimističnim napovedim, da bi lahko ustrezno posodobljena potniška letala Boeing 737 Max že kmalu spet videli v zraku, polna potnikov, je Reuters sedaj objavil svežo informacijo, da se to kaj kmalu še ne bo zgodilo. V vsako prizemljeno letalo, naj bi bilo po pisanju agencije namreč potrebno vložiti še do 150 ur dela, kar bi za 387 letal tega tipa zahtevalo več kot 58.000 delovnih ur. V to pa naj ne bi bil vključen čas, ki je potreben za šolanje pilotov, so še zapisali.
Od časa prizemljitve flote je minilo že preko 60 dni. To je obdobje, za katerega običajno najdlje letalske družbe skladiščijo svoja letala. Po tem času je namreč postopek "oživitve" zahtevnejši, piše NDTV. Za primerjavo: če lahko letalo, ki je bilo skladiščeno manj kot dva meseca, obudimo od mrtvih v zgolj nekaj dneh, postopek za letala, ki so na tleh več kot 60 dni, lahko traja več tednov, opozarja Daniel Elwell z Ameriške Zvezne uprave za letalstvo. Pri vsakem "parkiranem" letalu je potrebno, preden ponovno poleti, preveriti delovanje vseh sistemov, zamenjati tekočine, opraviti test motorjev, namestiti in preizkusiti delovanje nove programske opreme, kar naj bi zahtevalo precej več časa, kot so sprva predvidevali, piše spletni portal Simple Flying. "Gre za časovno potraten in zelo drag postopek," dodajajo.
Očitki vdove: Dobiček so postavili pred varnost
V strmoglavljenju boeinga 737 Max v Etiopiji, je med 157 žrtvami sedem francoskih državljanov. Zoper družbo Boeing so bile medtem vložene že prve tožbe, med njimi dveh družin iz Francije. Prvo je v Parizu vložila družina žrtve, ki se sicer navezuje na prvo strmoglavljenje tega tipa letala, letalske družbe Lion Air (umrlo je 189 ljudi), v njej pa tožilec navaja, da proizvajalec in drugi vpleteni pri razvoju letala tehnične napake ne bi smeli ignorirati. Druga družina pa letalskega proizvajalca toži, češ da ni izvedel ustreznih ukrepov po prvem strmoglavljenju, saj so se bali negativnih finančnih učinkov in upada ugleda.
Prvo tožbo so vložili že meseca aprila, vendar je informacija šele sedaj prišla v javnost. Družina tako ni čakala, da bi Boeing priznal krivdo. Druga tožba, ki jo je vložila Nadege Dubois-Seex, žena umrlega Francoza Jonathana, skupaj z njegovo mamo Britt-Marie Seex, pa proizvajalcu očita, da bi lahko preprečil drugo strmoglavljenje, saj so se zavedali rizikov in da letalo nikoli ne bi smelo vzleteti. Nadege od Boeinga terja odškodnino v višini 276 milijonov dolarjev. "Verjamemo, da bo preiskava dokazala, da je Boeing ravnal nevestno, ter da je namerno in z zavestnim neupoštevanjem varnosti svojih potnikov zakrivil nesrečo," očita vdova ameriškemu koncernu.
2000 dolarjev mesečna parkirnina potniškega letala
V puščavi Mojave pa je nastalo parkirišče za 34 potniških letal boeing 737 Max letalske družbe Southwest Airlines, ki so jih tamkajšnji skrbniki skušali čim bolje konzervirati, da jim v času "prisilnega dopusta" sonce, veter in pesek ne bi prišli do živega. Parkirana letala so poleg vremenskih razmer morali zaščititi še pred insekti in pticami, ki lahko zlezejo v prostor trupa, kamor se zložijo kolesa ali v motor oziroma druge odprtine. Pri Southwest Airlines niso razkrili stroškov, ki jih imajo zaradi prizemljitve, za NDTV pa je strokovnjak za letalstvo povedal, da stane parkirnina za posamezno letalo (z ustreznim vzdrževanjem) okoli 2000 dolarjev mesečno.
Okoli 80 delovnih ur je potrebnih, da mehaniki letalo pripravijo na skladiščenje, vsaj 120 pa, da ga ponovno spravijo v pogon.