Pristanek na Marsu brezhibno uspel, zdaj pa milijarde dolarjev vreden rover čaka delo

ZUR
19.02.2021 15:44
Nasin rover, ki je v četrtek pozno zvečer po našem času pristal na Marsu, bo v prvi vrsti iskal morebitne znake pradavnega življenja.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Napeti zadnji trenutki pred pristankom
Nasa

Sedem minut groze, kot so pri ameriški vesoljski agenciji Nasa poimenovali pristajalni manever roverja Perseverance (Vztrajnost) na Marsu, se je spremenilo v dolge ure veselja. Pristanek v kraterju, ki so ga poimenovani Jezero po kraju v Bosni in Hercegovini, je bil po doslej znanih podatkih brezhiben, rover pa nepoškodovan. Nekaj sekund po pristanku je rover že poslal prve posnetke z Marsa, ki so do Zemlje potovali dolgih enajst minut. Ura je bila nekaj čez deseto zvečer po našem času.

Veselje po uspešnem pristanku
Nasa

Nasa je rover Perseverance izstrelila pred skoraj sedmimi meseci. Okrog 1040 kilogramov težko vozilo, ki so ga pred potjo v vesolje temeljito očistili, bo iskalo morebitne znake življenja na Rdečem planetu ter preučevalo njegovo atmosfero in geologijo. Doslej peti in tehnološko najbolj dovršeni Nasin rover na Marsu so sestavili v Nasinem laboratoriju v Kaliforniji, njegova misija pa naj bi trajala dve leti. Opremljen je z več kot 20 kamerami in številnimi znanstvenimi inštrumenti za meritve geologije in zbiranje vzorcev, ki jih želi Nasa nekoč vrniti na Zemljo. Rover je velik kot manjši osebni avtomobil, ima robotsko roko z dosegom približno dva metra, ki je opremljena s kamero, svedrom za vrtanje v Mars in majhnim kemičnim laboratorijem. Rover Vztrajnost je le nekaj centimetrov večji od prejšnjega Nasinega roverja na Marsu Curiosity (Radovednost), vendar je težji za okrog sto kilogramov in ima za razliko od drugih roverjev mikrofone, ki bodo prvič doslej na Zemljo prenesli tudi zvoke z Marsa. Po Marsu oziroma kraterju Jezero, ki naj bi bil ostanek nekdanje rečne delte, se bo pomikal na jedrski pogon in iskal znamenja življenja, za katerega znanstveniki ocenjujejo, da bi lahko cvetelo na Marsu pred kakšnimi tremi ali štirimi milijardami let.

Nasa je pristanek neposredno prenašala po internetu iz Pasadene v Kaliforniji, najbolj napeto pa je bilo zadnjih nekaj minut, potem ko je rover stopil v ozračje Marsa in se spustil na tla. Približno 45 kilometrov dolg krater Jezero severno od Marsovega ekvatorja je dobil ime leta 2007, ko ga je poimenovala Mednarodna astronomska zveza (IAU), ki kraterje imenuje po majhnih mestih ali vaseh sveta. Nasa si je Jezero izbrala kot cilj za rover Vztrajnost novembra 2018. Pristajanje roverja so zato napeto spremljali tudi v občini Jezero, in to množično v športni dvorani Osnovne šole Vuka Karadžića. Krater Jezero je bil sicer že v preteklosti večkrat opazovan kot morebitni kraj pristanka, a se je takšna misija zdela prezahtevna. "Prepoln je stvari, ki bi jih znanstveniki radi videli, toda tudi stvari, na katerih ne bi želeli pristati," je pred uspehom pojasnil Al Chen iz Nase.

Prvi posnetek novega domovanja
Nasa

Pristanek roverja Vztrajnost je že tretji obisk Marsa z Zemlje v zadnjem tednu dni. Prejšnji teden sta v orbito prispeli dve sondi Združenih arabskih emiratov in Kitajske. Kitajsko plovilo ima tudi manjši rover, ki bo prav tako iskal znamenja življenja, če bo maja ali junija izvedel uspešen pristanek na Marsu. Nasa ima z roverjem Vztrajnost zelo ambiciozne načrte, saj želi v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (Esa) nekoč zbrane vzorce z Marsa prenesti na Zemljo. Misija roverja Vztrajnost je ocenjena na tri milijarde dolarjev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta