Ob tem so navedli, da so letalniki za napad uporabili varno območje, namenjeno prevozu žita, in da naj bi bil vsaj eden od dronov izstreljen s civilne ladje.
"Pomorski brezpilotni letalniki so se gibali v varnem območju 'žitnega koridorja'," je sporočilo rusko obrambno ministrstvo in dodalo, da so iz morja dvignili nekaj ostankov omenjenih letalnikov.
Po njihovih ugotovitvah je bil vsaj eden od letalnikov morebiti izstreljen "z ene od civilnih ladij, ki so jih Kijev ali njegovi zahodni zavezniki najeli za izvoz kmetijskih proizvodov iz ukrajinskih pristanišč".
Nekateri letalniki, uporabljeni v napadu, pa da so imeli dele, izdelane v Kanadi. Šlo naj bi predvsem za navigacijske module.
Rusija je sodelovanje pri izvozu žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč ustavila v soboto, odgovornost za to potezo pa pripisala Ukrajini, češ da je ob pomoči Velike Britanije z brezpilotnimi letalniki in plovili napadla rusko črnomorsko floto v Sevastopolu.
Ukrajina o ruskih izgubah
Ukrajinsko ministrstvo za obrambo trdi, da je od začetka ruske agresije "eliminiralo" že najmanj 71.200 ruskih vojakov. Uničili so več kot 5400 nasprotnikovih oklepnikov, 2672 tankov in 274 vojaških letal in helikopterjev, so objavili.
Rusija je sicer že pred tem večkrat zagrozila, da bo odpovedala sporazum o izvozu ukrajinskega žita, če bi prišlo do terorističnega napada ali sabotaže. Medtem v Kijevu trdijo, da ruska stran napad z droni le izrablja kot izgovor za odstop od dogovora.
Moskvo so k obnovi sodelovanje že v soboto pozvali Združeni narodi, danes pa še Evropska unija. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi ustavitve izvoza in napovedal, da bo za en dan odložil odhod na vrh Arabske lige v Alžiru.