Rusija v vojni in na paradi

Ruski predsednik je ob dnevu zmage nad nacizmom pred 77 leti upravičeval napad na Ukrajino in opozarjal na grožnje Nata

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V paradi na Rdečem trgu v Moskvi so sodelovali tudi prastari tanki T-34, ki so pred 77 leti Evropo resnično osvobajali od nacizma.
Yuri Kochetkov

V senci ruske invazije v Ukrajini se je včeraj v Moskvi odvila vojaška parada ob 77. obletnici zmage Sovjetske zveze nad nacistično Nemčijo. Ruski predsednik Vladimir Putin se je v govoru zahvalil vojaškim silam v Ukrajini, ponovno poskušal upravičiti rusko invazijo in dodal, da Nato in Ukrajina ustvarjata nesprejemljive grožnje na ruskih mejah.

Mestno središče je ob začetku vojaške parade, ki se je je udeležilo na tisoče vojakov, spominjalo na trdnjavo. Na tribuni na Rdečem trgu je sedelo več sto veteranov, rusko vodstvo in poglavar ruske pravoslavne cerkve patriarh Kiril. Prisoten pa ni bil noben tuji voditelj, je ob tem poročala nemška tiskovna agencija DPA.

V uvodnem delu govora se je Putin zahvalil borcem, ki sodelujejo v "posebni vojaški operaciji" v Ukrajini, in dejal, da se borijo za varnost Rusije. Hkrati je ponovno poskušal upravičiti rusko invazijo in pri tem povedal, da je v zadnjem letu prišlo do večjih napetosti z zvezo Nato in ostalimi evropskimi državami, ga je povzela britanska javna televizija BBC. "Rusija je pred invazijo večkrat pozvala Evropo, da najdemo pošten kompromis, in si prizadevala doseči dogovor o mednarodni varnostni rešitvi, vendar nam niso prisluhnili. V Kijevu so govorili, da bi lahko dobili jedrsko orožje, Nato pa je začel raziskovati ozemlja v naši bližini in to je postala očitna grožnja naši državi in našim mejam. Vse nam je govorilo, da se bo treba boriti," je dejal ruski predsednik.

Obtožba zahoda

Pri tem je poudaril, da je zahod vselej imel drugačne načrte, pripravljal pa naj bi bil po njegovih besedah tudi posebno operacijo v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine. Vendar so tam sedaj skoncentrirane ruske enote, je zatrdil Putin, in je tako bila invazija nujen in pravilen ukrep. V govoru je čestital veteranom in pozval k minuti molka za vse Ruse, ki so bili ubiti v drugi svetovni vojni, pa tudi za vojake, ki se borijo za Rusijo v Donbasu.

Medtem je včeraj predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je ob dnevu Evrope nenapovedano obiskal Odeso, moral srečanje z ukrajinskim premierjem Denisom Šmigaljem začasno prekiniti in se zateči na varno zaradi ruskega raketnega napada na to južno pristaniško mesto. Pogovori s Šmigaljem, na katerih je prek videopovezave sodeloval tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, so bili osredotočeni na to, kako lahko EU še naprej podpira Ukrajino pri spopadanju s humanitarnimi, gospodarskimi in vojaškimi izzivi zaradi ruske invazije. Tema pogovorov je bil tudi načrtovani solidarnostni sklad za obnovo Ukrajine.

Michel je na twitterju objavil fotografije z obiska, na katerih je skupaj s Šmigaljem. "Prišel sem praznovat dan Evrope v Odesi, mestu, kjer je Puškin dejal, da lahko čutiš Evropo," je zapisal. "In kjer ukrajinsko ljudstvo ščiti svoje spomenike pred naboji in raketami ter svojo svobodo pred rusko agresijo," je še dodal. Michel je obiskal tudi pristanišče v Odesi in se seznanil s posledicami ruske blokade Črnega morja, zaradi česar je v pristanišču obtičalo na tone žitaric. Srečal se je tudi z vodjo ukrajinske mornarice, ki ga je seznanil s škodo, nastalo zaradi ruskih raketnih napadov na mesto.

Ruska vojska je medtem včeraj še okrepila napade na ukrajinsko ozemlje. Po trditvah Kijeva so tudi na vzhodu države potekali srditi boji, predvsem naj bi bil znova pod silovitim ruskim udarom Harkov na severovzhodu Ukrajine.

Pogajanja menda tečejo

Že v soboto je ruska vojska napadla šolo blizu Luganska. Po navedbah ukrajinskih oblasti je napad zahteval 60 civilnih smrtnih žrtev. V šolskem zaklonišču se je sicer skrivalo 90 ljudi. Moskva obtožb o napadu še ni komentirala.

Medtem ruska tiskovna agencija Interfax navaja besede glavnega ruskega pogajalca Vladimirja Medinskega, ki zatrjuje, da se mirovni pogovori z ukrajinsko stranjo niso ustavili, ampak da še potekajo, vendar na daljavo. Zelenski pa vztraja, da je predpogoj Kijeva za nadaljevanje pogajanj vrnitev na stanje s 23. februarja, torej na dan pred začetkom ruske invazije.

Prav tako je v Ukrajini povzročila ogorčenje Putinova poteza, ko je včeraj v Moskvi položil cvetje na spomenik veteranom, tudi iz ukrajinskih mest Kijev in Odesa. Pri tem je ukrajinska odvetnica Larisa Denisenko predsednikovo dejanje opisala kot "pokvarjeno" in naznanila, da je bil medtem v Kijevu znova sprožen alarm za zračne napade.

Na tradicionalni paradi v Moskvi je sicer korakalo približno 11.000 vojakov, mogoče pa je bilo videti tudi tanke in ostalo vojaško opremo. Pred dnevom zmage so ruske letalske sile opravljale vaje nad Rdečim trgom, tudi v formaciji črke Z, ki predstavlja simbol vojaške invazije na Ukrajino. Včeraj pa so ruski mediji pred parado sporočili, da je del parade, ki naj bi se odvijal v zraku, odpovedan. Razlog za odpoved so bile po navedbah tiskovnega predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova slabe vremenske razmere.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta