Rusija vložila veto na britanski predlog resolucije o Sudanu

STA, Gr.G.
18.11.2024 18:40

Rusija je veto utemeljila s tem, da predlog resolucije ni dal primarne odgovornosti za zaščito civilistov vladi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Rusija je danes v Varnostnem svetu ZN vložila veto na predlog britanske resolucije, ki zahteva takojšnjo prekinitev sovražnosti in zaščito civilistov v Sudanu. Predlog resolucije je podprlo vseh preostalih 14 članic Varnostnega sveta vključno s Slovenijo.

Velika Britanija je v pripravah predloga resolucije pridobila za sodelovanje tudi Sierra Leone, med pogajanji pa so upoštevali številne predloge Rusije, ki se je v spopadu odkrito postavila na stran Sudanskih oboroženih sil (SAF), ki so v vojni s Silami za hitro podporo (RSF).

Gre za dve skupini, ki sta nastali po sporu med vodilnimi generali sudanske armade, zadnja državljanska vojna pa se je začela aprila lani, ko so sile RSF napadle SAF. Doslej je umrlo okrog 20.000 ljudi, več kot osem milijonov pa jih je moralo zapustiti svoje domove.

Rusija je veto utemeljila s tem, da predlog resolucije ni dal primarne odgovornosti za zaščito civilistov vladi - torej SAF - vmes pa je krivdo za razmere naprtila zahodnim državam, čeprav so te na čelu z ZDA doslej uvedle več sankcij proti RSF.

Predlog resolucije je od obeh sprtih strani zahteval, da izpolnita svoje obveznosti iz Deklaracije o zavezah za zaščito civilistov v Sudanu, ki sta jo podpisali maja lani.

"Globoko obžalujemo veto. Kriza v Sudanu zahteva odločno in enotno ukrepanje. Čeprav se zavedamo zapletenosti razmer, to ni opravičilo za neukrepanje," je v Varnostnem svetu povedala namestnica veleposlanika Ondina Blokar Drobič.

Namestnica je med drugim še obsodila nadaljevanje nasilja, naraščanje humanitarne krize in kršenje človekovih pravic. "Pretresljiva poročila o spolnem nasilju med spopadi zahtevajo odgovornost. Grozodejstva ne smejo ostati nekaznovana. Strani v spopadu morajo spoštovati mednarodno humanitarno pravo in pravo človekovih pravic," je poudarila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta