Salvini oproščen, ker je blokiral pristanek ladje z begunci, pričakovati je pritožbo tožilstva

Bojan Brezigar Bojan Brezigar
23.12.2024 10:54

Tedanji notranji minister in podpredsednik italijanske vlade je že pred za zdaj oprostilno sodbo delil majice z napisom Obsojen, ker je branil meje domovine. Lonček je pristavil tudi slovenski poslanec.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matteo Salvini po oprostilni sodbi v Palermu pred novinarji. 
Reuters

Podpredsednik italijanske vlade in lider Lige Matteo Salvini je bil oproščen. Tako je odločilo sodišče v Palermu, ki je v petek zvečer razglasilo razsodbo v zvezi z afero 147 beguncev na ladji Open Arms, ki jim leta 2019 ni dovolil izkrcanja in jih je dva dni zadrževal na ladji. Dogodek je takrat vzbudil veliko ogorčenja in protestov mednarodne javnosti, predvsem iz Španije, kjer je Open Arms registrirana. Med brodolomci, ki jih je posadka ladje humanitarne organizacije rešila na Sredozemskem morju, ker se je njihov ladjica potapljala, je bilo tudi veliko žensk in 32 mladoletnih.

Salvini je bil tudi takrat podpredsednik vlade v zavezništvu s populističnim Gibanjem 5 zvezd. Bil je notranji minister in od začetka si je zadal cilj, da bo zmanjšal dotok prebežnikov, ki so vsak dan pristajali na italijansko obali. Izkoristil je priložnost, ko je 9. avgusta 2019 ladja Open Arms zaprosila za dovoljenje za pristanek, da dovoljenja ni izdal in je kapitanu sporočil, naj se izkrca v Španiji. Stanje beguncev na ladji pa dodatne dolge plovbe ni dopuščalo; nekaj beguncev so že morali izkrcati, ker so nujno potrebovali zdravniško pomoč.

Začel se je pravni boj. Odvetniki organizacije Open Arms so zahtevali od Italije, da dovoli izkrcanje in upravno sodišče je preklicalo prepoved ladji, da zapluje v italijanske teritorialne vode. Vendar je Salvini vztrajal in ni pooblastil pristanka, dokler ni 20. avgusta 2019 tožilec po ogledu na krovu ladje, ki je bila zasidrana pred Lampeduso, odredil takojšnje izkrcanje.

Začela se je preiskava in zahteva po preklicu imunitete Salvinija, na kar je senat (Salvini je bil namreč v tistem času senator; v Italiji člani vlade, ki so tudi člani parlamenta, ohranijo svoj parlamentarni mandat in seveda imuniteto) odgovoril pritrdilno in postopek je stekel leta 2020. Sledila je obtožnica in prva obravnava pred sodiščem v Palermu je bila 23 oktobra 2021.

Sedanji minister Salvini za infrastrukturo in transport ter vnovič podpredsedni vlade Salvini s premierko Giorgio Meloni.
EPA

Proces je bil zelo dolg in tudi dokaj zapleten. Povedati je treba, da se je v postopek vključilo kar 21 strank, med temi občini Barcelona, kjer je sedež organizacije Open Arms, in Palermo, pa številne humanitarne organizacije. Med prijavljenimi pričami je bil tudi znani igralec Richard Gere, ki je pred leti obiskal begunce na ladji. Vendar Gere ni prišel pričat. So pa pričali številni ministri, vključno s predsednikom vlade Giuseppejem Contejem, pa visoki uradniki in tudi nekaj takratnih ministrov. Slednji so zanikali, da bi bila vlada kadarkoli razpravljala o tem vprašanju in so torej vso odgovornost pripisali Salviniju.

Tožilec je po zaslišanjih ocenil, da ni nobenega dvoma, da bi moral prav Salvini določiti varno pristanišča, kjer naj bi izkrcali begunce. Ker tega ni storil, je dejansko protizakonito zadržal 147 ljudi na ladji, kar je s pravnega vidika ugrabitev. Na tej osnovi je za Salvinija zahteval 6 let zapora.

Sodniki so zdaj odločili drugače. Treba bo še počakati na utemeljitev razsodbe, za kar ima sodišče 90 dni časa. Nato bo znano, ali se bo tožilstvo pritožilo, kar je, glede na zahtevo po visoki zaporni kazni, zelo verjetno. Zadeva torej verjetno ni končana.

Salvini se je na razsodbo pripravil z odločno kampanjo proti sodnikom. Pripravil je celo majice z napisom "Obsojen, ker je branil meje domovine" in jih delil že pred razsodbo, tudi poslancem v Evropskem parlamentu. Med drugimi se je na spletu pojavila fotografija nekega slovenskega poslanca desne opcije, ki je ocenil, da gre za "levičarsko zlorabo pravosodja za politične namene". To seveda ne glede na dejstvo, da so tudi begunci ljudje in so bili v težkih pogojih več kot deset dni protipravno zaprti na ladji v avgustovski vročini.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta