Šanghaj zaradi covida-19 v popolnem zaprtju

DR
09.04.2022 05:00

"Ne pobija nas covid, ampak ukrepi za preprečevanje njegovega širjenja," je nekdo zapisal na priljubljenem kitajskem družbenem omrežju Weibo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zmeraj živahno velemesto je v teh dneh kot izumrlo.
Epa

Na milijone ljudi v kitajskem Šanghaju, kjer so oblasti zaradi novih primerov covida-19 znova razglasile popolno ustavitev javnega življenja, je ostalo brez zdravstvene oskrbe in osnovnih življenjskih potrebščin, vključno s hrano. Hkrati je med prebivalci zaznati vse več jeze, saj tem zaprtjem na Kitajskem kar ni videti konca.

Od marca se Kitajska spopada z največjim valom okužb doslej in Šanghaj je glavno žarišče. Vseh 25 milijonov Šanghajčanov je v karanteni, kitajske oblasti pa so tja napotile številne zdravstvene delavce in vojake iz vse države, da bi pomagali obvladovati izbruh. V četrtek so v Šanghaju zabeležili nekaj več kot 20 tisoč novih primerov oziroma precej več kot na vrhuncu prvega vala epidemije v Wuhanu leta 2020. Čeprav je ta številka glede na število prebivalcev veliko nižja kot v mnogih drugih državah, je za kitajske oblasti nesprejemljiva. Kitajska se namreč drži strategije ničelne tolerance do covida-19, zato poskuša takoj zatreti vsak izbruh bolezni in njeno širjenje med ljudmi s pomočjo izvajanja mejnih kontrol, množičnega testiranja, karanten in strogih ustavitev javnega življenja. Mnogi se sprašujejo, ali je taka politika sploh vzdržna, zlasti ker se med ljudmi širijo vedno nove in tudi precej bolj kužne različice virusa.

V začetku marca je začelo v več kitajskih provincah, vključno s Šandongom na vzhodu, Guangdongom na jugu in Jilinom na severovzhodu, število okužb znova naraščati. Do konca meseca se je virus po navedbah državne komisije za zdravje (NHC) razširil na 29 od skupno 31 kitajskih provinc. Največ primerov so zabeležili v Jilinu in Šanghaju. V številnih kitajskih mestih, ki imajo skupno več kot 37 milijonov prebivalcev, so marca uvedli bolj ali manj stroge ustavitve javnega življenja. V mnogih so ukrepe aprila spet sprostili, vendar ne v Šanghaju, kjer se oblasti še vedno trudijo prevzeti nadzor nad širjenjem okužb. Za zdaj sta v tem valu epidemije zaradi covida na Kitajskem umrla dva človeka.

V Šanghaju so ukrepe za preprečevanje širjenja virusa zaradi poslabšanja razmer podaljšali in dodatno zaostrili. Oblasti so nato 31. marca razglasile popolno zaprtje za vse prebivalce, ki ne smejo zapuščati svojih sosesk, razen zaradi obveznega testiranja. Kitajske oblasti so v Šanghaj napotile več kot 30 tisoč zdravnikov in dva tisoč vojakov, ki pomagajo pri izvajanju ukrepov. Toda nenehne omejitve vse bolj krepijo frustracije med prebivalci, katerih življenje je močno oteženo, saj je zanje pravi izziv že oskrba s hrano in zdravili. Jeza se je pretekli mesec še povečala po smrti medicinske sestre. Ta je umrla, ker je niso sprejeli na urgenco v njeni bolnišnici, ki je bila zaradi razkuževanja zaprta. Neki drugi prebivalec Šanghaja je zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja umrl na svojem domu, ker ga niso pravočasno sprejeli v bolnišnico. "Ne pobija nas covid, ampak ukrepi za preprečevanje njegovega širjenja," je nekdo zapisal na priljubljenem, sicer strogo cenzuriranem kitajskem družbenem omrežju Weibo.

Na Kitajskem, kjer je polno cepljenih več kot 88 odstotkov vseh 1,4 milijarde prebivalcev, trenutno prevladuje koronavirusna različica omikron, tako osnovna različica kot njena podtipa BA.1.1 in BA.2. Slednjo so prvič zaznali januarja, zdaj pa je po poročanju Svetovne zdravstvene organizacije glavni vzrok covida-19 po vsem svetu. Študije nakazujejo, da je podtip BA.2 tudi precej bolj kužen, kako nevaren je, pa raziskovalci še preučujejo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta