Slovenija v Varnostnem svetu poudarila pravico Ukrajine do samoobrambe. Zakaj je bila tam bivša avstrijska ministrica?

Va, STA
25.07.2024 21:30

Zasedanje je pripravila predsedujoča Rusija, da bi kritizirala zahodno vojaško pomoč Ukrajini.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"ZDA so začele križarski pohod proti Rusiji ob razpadu Sovjetske zveze, Ukrajina pa je izpostava takšne politike," je na zasedanju med drugim izjavil ruski veleposlanik in trenutno predsedujoči Varnostnemu svetu Vasilij Nebenzija.
Reuters

Ukrajina se brani pred agresijo v skladu z 51. členom Ustanovne listine ZN, je med razpravo o oboroževanju Ukrajine v Varnostnem svetu ZN poudarila namestnica slovenskega veleposlanika Ondina Blokar Drobič in dodala, da Slovenija z nedavno sklenjenim varnostnim sporazumom z Ukrajino utrjuje podporo njeni samoobrambi.

Zasedanje je pripravila Rusija z namenom kritiziranja zahodne vojaške pomoči Ukrajini, vendar je večina članic Varnostnega sveta znova kritizirala in obsojala rusko agresijo, ki se je začela februarja 2022.

"Slovenija pomoč Ukrajini v orožju vidi kot podporo zaščiti civilistov pred napadi ruskih brezpilotnikov in raket ter zaščito Ustanovne listine ZN," je dejala namestnica veleposlanika in Rusijo obtožila, da s kupovanjem orožja v Severni Koreji krši številne resolucije Varnostnega sveta ZN.

"Obstaja le en način za dolgoročna varnostna jamstva za vse - dosledno spoštovanje mednarodnega prava, in Slovenija bo tu vedno prva na barikadah," je dejala.

Rusija z avstrijsko "odvetnico"

Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je zatrdil, da so ZDA začele križarski pohod proti Rusiji ob razpadu Sovjetske zveze, Ukrajina pa je od leta 2014 izpostava takšne politike. Zatrdil je tudi, da je ukrajinski režim zasnovan na lažeh, da je stanje ukrajinskih sil tako katastrofalno, da se režim dela, kot da si želi pogajanja z Rusijo.

Rusija je na zasedanje pripeljala nekdanjo zunanjo ministrico Avstrije Karin Kneissl, ki je v vlogi analitičarke kritizirala evropsko pomoč Ukrajini v orožju in pohvalila Madžarsko kot edini glas razuma. Orožje po vzhodni Evropi po njenih besedah potuje prosto kot nafta, vse to pa poteka na račun evropskih davkoplačevalcev.

Kneissl je pred šestimi leti sprožala milo rečeno začudenje, ko je na svojo poroko na avstrijskem Štajerskem, blizu meje s Slovenijo, povabila ruskega predsednika Vladimirja Putina in z njim na poroki tudi zaplesala ... 

Vladimir Putin in takratna avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl leta 2018.
EPA

V imenu ZN je poročal namestnik visoke predstavnice Urada za usklajevanje humanitarne pomoči (OCHA) Adedeji Ebo in poudaril, da se dostava orožja Ukrajini res nadaljuje, vendar pa v kontekstu ruske invazije. Ebo je obsodil ruske napade na ukrajinske civilne cilje in omenil, da je bil junij mesec z največ smrtnimi žrtvami med ukrajinskimi otroci letos.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta