Sodišče odločilo, da Musk lahko podeljuje volilne milijone, obveščevalci opozarjajo na vpletanje Rusije

STA, M.R.
05.11.2024 10:50

Sodišče je zavrnilo tožbo proti Musku zaradi volilnega podeljevanja milijonov, ameriške obveščevalne službe pa so pred uradnim začetkom volitev v ZDA opozorile na dezinformacije, s katerimi želi Rusija vplivati na rezultate.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Elon Musk je odkriti podpornik Trumpa, če bo zmagal, pa si lahko obeta mesto v njegovi administraciji.
Reuters

Sodišče v Pensilvaniji je v ponedeljek zavrnilo tožbo demokratskega tožilca Larryja Krasnerja proti milijarderju Elonu Musku zaradi njegove volilne loterije, v okviru katere volivcem, ki podpišejo njegovo politično peticijo, daje možnost milijona dolarjev nagrade. Sodnik odločitve še ni pojasnil.

Lastnik družbenega omrežja X in podjetij SpaceX ter Tesla, ki podpira republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, je v začetku oktobra začel razdeljevati po milijon dolarjev nagrade domnevno naključno izžrebanim volivcem, ki so podpisali peticijo v podporo prvemu in drugemu amandmaju k ameriški ustavi. Amandmaja zagotavljata pravico do izražanja in nošenja orožja.

Po navedbah tožilca Krasnerja gre za nezakonito loterijsko shemo, loterijske igre pa lahko v Pensilvaniji vodi le država. Od sodišča je zato zahteval, da Muskovo razdeljevanje denarja ustavi, vendar je sodnik Angelo Foglietta to zavrnil. Razloge za svoje odločitev bo pojasnil kasneje, v pisni obrazložitvi.

Skupina tožilcev je prepričana, da je loterijska shema nezakonita.
EPA

Po podatkih Muskovega odbora za politično akcijo z imenom America PAC, preko katerega tehnološki mogotec izplačuje dobitke, ki so doslej večinoma romali v roke udeležencev Trumpovih zborovanj, je nagrade v višini milijona dolarjev doslej prejelo 16 ljudi, od tega štirje v Pensilvaniji.

Muska je pravosodno ministrstvo ZDA pred dnevi pozvalo, naj preneha z loterijsko shemo, češ da ta verjetno krši zvezno volilno zakonodajo, po kateri je plačevanje državljanom za glasovanje ali registracijo na volitvah protizakonito. Muskova stran trdi, da naključnega dodeljevanja denarja ni bilo in da so bili prejemniki plačani za svojo vlogo ambasadorja PAC.

Pensilvanija sicer velja za eno od sedmih t. i. nihajočih zveznih držav, v katerih bi glasovanje na današnjih predsedniških volitvah lahko odločilo volilno tekmo med Trumpom in demokratko Kamalo Harris.

Obveščevalci opozarjajo pred ruskim vpletanjem

Ameriške obveščevalne službe pred uradnim začetkom volitev v ZDA svarijo pred dezinformacijami, s katerimi želi Rusija vplivati na rezultate. Doslej so že zaznali več primerov lažnih objav, še več pa bi jih lahko sledilo v prihodnjih tednih. "Rusija je najbolj dejavna grožnja. Zlasti z Rusijo povezani akterji ustvarjajo videoposnetke in lažne članke, s katerimi spodkopavajo legitimnost volitev, strašijo volivce pred volilnim procesom in namigujejo, da Američani na podlagi političnih preferenc uporabljajo nasilje drug proti drugemu," so v skupni izjavi v ponedeljek sporočili Urad direktorja nacionalne obveščevalne službe (ODNI), zvezna policija FBI in Agencija za kibernetsko varnost in varnost infrastrukture.

Predvidevajo, da se bodo te aktivnosti nadaljevale na volilni dan in v prihodnjih tednih, najizrazitejši pa naj bi bili poskusi vplivanja na stališča v t. i. nihajočih državah. Poleg Rusije v tem smislu ostaja grožnja tudi Iran, so dodali. Obe državi sta v preteklosti zavrnili tovrstne očitke.

V izjemno razgretem političnem ozračju v ZDA so številni Američani zaskrbljeni, da bi lahko ob robu predsedniških volitev izbruhnili nemiri ali druga nasilna dejanja. Družbeni razkorak še povečujejo lažne novice, polarizirajoči mnenjski prispevki in provokativni videoposnetki na družbenih omrežjih.

ODNI je med drugim kot primer navedel nedavni posnetek, v katerem se lažno prikazuje intervju z osebo, ki govori o volilnih prevarah v Arizoni. Oblasti v zvezni državi so posnetek označile za popolnoma prirejen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta