![](https://iasstorage.vecer.com/data/Resources/00/00/00/00/00/00/26/35/32/47/26353247q3C36BB0953B2110B2204F66138A42EB2_1200.jpg)
Študentski protesti v Srbiji so se začeli po smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je 1. novembra lani umrlo 15 ljudi.
Razmere so se nazadnje zaostrile po napadu na pet študentov v Novem Sadu v noči na torek. V njem je bilo huje poškodovano dekle, dva od napadalcev pa sta prišla iz prostorov vladajoče Srbske napredne stranke (SNS). Štiri domnevne napadalce je policija nato prijela, tožilstvo pa je zanje odredilo pripor.
Po napadu je zaradi objektivne odgovornosti v torek odstopil srbski premier Miloš Vučević, sicer predsednik SNS, s tem pa tudi vlada, ki sedaj opravlja tekoče posle. Odstopil je tudi župan Novega Sada.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je nato sporočil, da se bodo v naslednjih desetih dneh odločili, ali gredo v sestavo nove vlade ali na volitve. Zatrdil je, da so bile tri od štirih zahtev študentov že izpolnjene in da je ostala le še zahteva, da 13 aretiranih udeležencev protestov oprostijo vseh kazenskih obtožb.
Ostale zahteve so se nanašale na objavo vse dokumentacije v zvezi z obnovitvenimi deli na železniški postaji v Novem Sadu, da bi ugotovili kazensko odgovornost za nesrečo, pregon oseb, odgovornih za nasilje nad udeleženci protestov, ter 20-odstotno povečanje proračuna za visoko šolstvo.
Protestniki vztrajajo, da vse zahteve še niso bile izpolnjene, in nadaljujejo s protesti v spomin na žrtve nesreče in z zahtevo po kaznovanju odgovornih.