Ursula Von der Leyen, ki je v petek skupaj z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom obiskala Kijev in bližnjo Bučo, je danes izjavila, da se ji zdi, da so ruske sile izvedle vojne zločine nad civilisti. Vendar pa morajo to po njenem mnenju raziskati za to usposobljeni pravniki.
"Moj instinkt mi pravi: če to ni vojni zločin, kaj je potem vojni zločin? Ampak jaz sem po izobrazbi zdravnica in sedaj morajo pravniki to natančno raziskati," je dejala novinarjem predsednica, ki je bila ob videnem v Buči pretresena.
"Videla sem fotografije, pokazal mi jih je (ukrajinski premier) Denis Šmihal. Ljudje so bili ubiti, medtem ko so hodili," je dejala. Prav tako smo na lastne oči videli, da je bilo uničenje v mestu usmerjeno v življenja civilistov. Stanovanjske zgradbe niso vojaški cilj," je dejala po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Skupina forenzikov je v petek začela izkopavati množično grobišče v Buči, v katerem so trupla civilistov, za katere ukrajinske oblasti trdijo, da so bili ubiti med rusko zasedbo mesta. Ruska stran odgovornost za poboje odločno zanika in trdi, da gre za provokacijo in propagando Kijeva za zahodne medije.
Ursula Von der Leyen je danes na poti iz ukrajinske prestolnice na Poljsko, kjer se bo popoldne v Varšavi udeležila mednarodne donatorske konference za Ukrajino.
V Kijev pa je medtem danes prispel avstrijski kancler Karl Nehammer. V ukrajinski prestolnici se bo srečal s predsednikom Volodimirjem Zelenskim in kijevskim županom Vitalijem Kličkom. Tudi on želi obiskati Bučo, da bi si na lastne oči ogledal prizorišče storjenih zločinov.
Vojne zločine, ki so prišli na dan po ruski invaziji na Ukrajino, morajo natančno raziskati neodvisni in mednarodni strokovnjaki, je ob prihodu novinarjem povedal Nehammer. Cilj njegovega obiska je Ukrajini na najboljši možen način zagotoviti humanitarno in politično podporo, še navaja dpa.
Ujeti pomorščaki
Na 86 trgovskih ladjah pred obalo Ukrajine je obtičalo okoli tisoč pomorščakov, sta v petek posvarili dve agenciji Združenih narodov. Razmere za njih postajajo vse težje, saj jim grozi pomanjkanje hrane, vode in goriva, poročajo tuje tiskovne agencije
Mednarodna pomorska organizacija (IMO) in Mednarodna organizacija dela (ILO) sta posvarili pred vse težjimi razmerami za pomorščake pred obalo Ukrajine. Za pomoč pri oskrbi ladij sta zaprosili Mednarodni odbor Rdečega križa, Zdravnike brez meja in Agencijo ZN za begunce.
Trenutno se trudijo vzpostaviti varen pomorski koridor v Črnem morju in Azovskem morju. "Vendar trenutno vzpostavitev takšnih koridorjev otežuje trajajoča varnostna grožnja, ki omejuje možnost ladij, da zapustijo ukrajinska pristanišča," so zapisali.
Med najbolj ogroženimi so ladje v obleganem mestu Mariupolj, sta dodali organizaciji v skupnem sporočilu v petek.
Evakuacije se nadaljujejo
Z obleganih območij v Ukrajini so v petek evakuirali več kot 6500 ljudi, je pozno v petek sporočila podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk. Iz obleganega Mariupolja so uspeli rešiti več kot 1600 ljudi, iz bližnjega mesta Zaporožje pa več kot 3500, je dodala.
Še okoli 1500 ljudi so v petek evakuirali z območja Luganska, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V mestu Melitopol so zadržali več avtobusov za evakuacijo, je še povedala Irina Vereščuk. Trenutno se pogajajo z rusko stranjo o vrnitvi teh avtobusov.
Ukrajinska vlada se je v petek dogovorila o desetih humanitarnih koridorjih, te pa dnevno vzpostavljajo na novo. Podobno naj bi tudi danes vzpostavili deset koridorjev, prebivalci Mariupolja pa bodo lahko mesto zapustili z lastnimi prevozi, je povedala podpredsednica vlade.